Żołnierze 10 Armii Carskiej.

/ 2 odpowiedzi
Szanowni Państwo Forumowicze na zdjęciu żołnierze 10 Armii Carskiej  z lat 1915 -16. Z prawej strony siedzi mój dziadek Włodzimierz a obok stoi jego brat Aleksander (Polacy). Dziadek Włodzimierz ma na głowie "papachę", Aleksander ma na czapce krzyż zapewne sanitariusz i pas z dwugłowym orłem - herbem Cesarstwa Rosyjskiego.

Dziadek Włodzimierz  brali udział w I Wojnie Światowej. W 1916 r. koło Grodna dostał się do niemieckiej niewoli wraz ze 100.000 jeńców rosyjskich, którzy nie chcieli "umierać za Cara".
Jako jeniec przez 3 lata pracował w kopalni węgla na Śląsku wówczas należącym do Niemiec, po odpracowaniu "wyroku" w 1919r. wrócił do Klecka koło Nieświeża.  Był rządcą w majątku Pani Bernowiczowej w Zubkach koło Klecka/ W 1930 r. przeprowadził się z rodziną do Klecka.

Tutaj link do zdjęcia w zdjęcia w większym rozmiarze:

http://img-fotki.yandex.ru/get/6/zbiwol1961.1/0_3a2a_bb1787c5_orig

Zbiwol

Szanowni forumowicze w tym miejscu chciałem przytoczyć rodzinną "legendę", że na tym zdjęciu po lewej stronie znajduje się dziadek Pana Premiera Włodzimierza Cimoszewicza ?!

Nie miałem odwagi przesłać zdjęcia do p.Cimoszewicza e celu weryfikacji tej legendy.
Być może, ktoś z uczestników forum ma wiedzę, czy dziadek p.Cimoszewicza służył w 10 Armii Carskiej. Może wówczas odważyłbym się zapytać.

To tyle co wiem na ten temat.... (2013/03/09 12:41)

Rumcajs

To ja jeszcze dołożę od siebie, że owa klamra carska to chyba klamra artyleryjska. Bączek na czapce sanitariusza jakoś taki nietypowy. Do tego pan siedzący po lewej trzyma rękę prawdopodobnie na rękojeści szabli. (2013/03/09 13:23)