Znowu o rekonstruktorach w Krytyce Politycznej

/ 29 odpowiedzi
"Ale pewnie mają świadomość grania roli. Czy to nie jest coś w rodzaju zabaw seksualnych, jak BDSM?

Może BDSM to przesada, ale w rekonstrukcji w ogóle jest dużo fetyszyzacji. Nie tylko po stronie kobiet. Kobiety są w tych ruchu w dużej mierze odpowiedzialne za odrodzenie hand made’u. To one są rzemieślniczkami, szyją buty czy stroje, produkują rozmaite rzeczy, które są potem sprzedawane. Mężczyźni z kolei fetyszyzują broń. Oczywiście osoby wykształcone nie powiedzą badaczowi wprost, że jarają ich miecze i ścinanie głów albo SS-mański mundur i ta estetyka. Ale często jest to główna motywacja, którą widać na zdjęciach i słychać w ich opowieściach. Piękno wojennej maszynerii ich przyciąga. Przy czym mówią o tym w taki sposób, żeby kwestię fetyszyzacji załagodzić."

http://www.krytykapolityczna.pl/Wywiady/SzlendakRekonstruktorzyczyliklasasredniauciekaodgrilla/menuid-77.html

A tu jest całość raportu:

http://www.obserwatoriumkultury.pl/art,pl,2011,104803.html

I mój ulubiony blockquote:

"Być może zabrzmi to nazbyt brutalnie, ale powiedzieć to trzeba. Materiał 
zdjęciowy i bezpośrednia obserwacja etnograficzna przekonują, że nader często odtworzeniowcami są niscy i bardzo niscy mężczyźni, do tego pozostający na takim etapie życia, w którym cały czas zmuszeni są walczyć o uznanie i prestiż." 

Skąd oni to wiedzą? No skąd?to pisałem ja - Drożdzu
WachmistrzKOP

Zostaliśmy rozpracowani!
Nie pozostaje nam nic innego jak poczuć swoją niższość i ogłosić kapitulację. (2012/05/22 08:51)

Krzysiek-J

Widać że autor nie ma zielonego pojęcia o rekonstrukcji historycznej, sądzę że nie ma co zniżać się do  jego poziomu. Wystarczy pojechać na jakąkolwiek rekonstrukcję aby na podstawie reakcji widzów ocenić czy warto czy nie warto spędzać godziny, dni, tygodnie na kompletowaniu mundurowania i wyposażenia. Ja uważam że warto. Abstrahując mam 188 cm wzrostu ;) (2012/05/22 08:55)

blue savage

Dawno się tak nie ubawiłem :) Co za przenikliwość ;) Zapewne paru znafców przeniknęło do szeregów rekonstruktorów w celach badawczych. Fakt, że łatwo ich wykryć. Mają ponad 2 metry wzrostu ;)))

(2012/05/22 09:35)

Pathe39

Przeniknęli, uszyli parę par butów i napisali raport. :D (2012/05/22 09:37)

Rumcajs

Panowie spokojnie. Po co skakać jak węgorze na patelni. Spójrzmy na to z zupełnie innej strony. Już sam fakt, że ruch rekonstrukcyjny stał się obiektem zainteresowania naukowców jest w pewnym sensie nobilitujący. Zauważono nas i mimo, że dane statystyczne podawane są raczej spod dużego palca, to zaczynamy stawać się realną grupą potencjalnych wyborców (mimo wielokrotnego podkreślania naszej apolityczności), o której głosy warto by może było zawalczyć. A to już jest coś.
Co prawda osoba prowadząca wywiad próbowała podprowadzać rozmówcę i przemycała odpowiadające jej opcji treści, choćby w temacie 11 listopada, ale jednak nie widać było jakiegoś podgrzewania tego tematu.
A o samym raporcie będę mógł coś napisać jak znajdę czas na przeczytanie tej "książki". Chętnie dowiem się czegoś o sobie :-). (2012/05/22 12:02)

krakau

Iiii.... Z zauważenia przez lewackich pseudonaukowców i przypięcia przez nich szufladkującej łaty nie ma się co cieszyć. To raczej wkurza, niż cieszy, nawet osobę nie będącą rekonstruktorem, jak ja. (2012/05/22 12:34)

ArturSz

Dziennikarzami  są niscy i bardzo niscy mężczyźni, do tego pozostający na takim  etapie życia, w którym cały czas zmuszeni są walczyć o uznanie i prestiż.     - jakby nie patrzeć....                                     - tys prowda. (2012/05/22 12:41)

blue savage

Rumcajsie, nie przez naukowców, tylko naukofców (pochodne od znafców) ;)

(2012/05/22 14:56)

darda

A ja powiem, że raport o którym jest mowa w tym infantylnym wywiadzie warto przeczytać. Zawarte w nim podsumowania wydają się niekiedy pobieżne, niekiedy sprawiają wrażenie pisanych "pod tezę" a czasem są wręcz absurdalne, ale niemniej warte są uważnej lektury. Bo spora część krytycznych obserwacji jest niewątpliwie słuszna.

Inna rzecz, że wyłaniający się z tego raportu generalny obraz ruchu rekonstrukcyjnego jest w moim odczuciu wybitnie pozytywny, czasem wręcz wyidealizowany :-) (2012/05/22 15:35)

Wrotycz

(...)

Inna rzecz, że wyłaniający się z tego raportu generalny obraz ruchu rekonstrukcyjnego jest w moim odczuciu wybitnie pozytywny, czasem wręcz wyidealizowany :-)

No to jednak to przeczytam
(2012/05/22 16:47)

Surkan Boris

zdjęciowy i bezpośrednia obserwacja etnograficzna przekonują, że nader często odtworzeniowcami są niscy i bardzo niscy mężczyźni, do tego pozostający na takim etapie życia, w którym cały czas zmuszeni są walczyć o uznanie i prestiż." 

(2012/05/22 19:56)

Surkan Boris

Ta wypowiedz najlepiej podsumowuje jakość tego artykułu . Widać że twórca jest pewnie niski i bardzo niskim mężczyzną .... porostu brak słów i ja się pytam kto to czyta....?? (2012/05/22 19:58)

Rumcajs

Ta wypowiedz najlepiej podsumowuje jakość tego artykułu . Widać że twórca jest pewnie niski i bardzo niskim mężczyzną .... porostu brak słów i ja się pytam kto to czyta....??

Myślę, że ci wszyscy, którzy zabrali głos. Wypowiadanie się na temat artykułu bez zapoznania się z jego treścią, nawet jeśli nie lubimy jego autora i wiemy, że zazwyczaj pisze bzdury, sprowadza nas do podobnego jemu poziomu.
(2012/05/22 20:23)

fuchsi

Czolem,
psy szczekaja ale karawana ruszy dalej...........
szoda czasu z tym sie zajmowac i stracic nerwy i energie.........
Tresc artykulu  pokazuje dla kogo byl skierowane i pisane.
Niech oni straca czasu, ja nie. (2012/05/22 21:22)

darda

Przy okazji - nie mówimy o jakimś "artykule", ale o raporcie z dość szerokich badań socjologicznych naszego środowiska, w którym główny nacisk położono na grupy zajmujące się średniowieczem.
Raport ma kilku autorów. Owszem, jest chwilami kontrowersyjny (delikatnie mówiąc). Niemniej wart jest zapoznania się, a nie ferowania wyroków "w ciemno".
Ja go przeczytałem i jak już wspomniałem, dostrzegłem w nim wręcz pean na cześć naszego środowiska :-) Żeby było śmieszniej, autorzy zdają się niekiedy chwalić nas bezwiednie i jakby przez nieuwagę, wbrew własnym intencjom ;-) (2012/05/22 21:24)

Wrotycz

217 stron jednego wieczoru nie dam rady

(...)Nie ma dla przykładu pośród rekonstruktorów osób mających awersję do czytania książek. Gdyby porównać ich choćby z kategorią kibiców piłkarskich, a zatem inną wyraźną subkulturą czy ruchem społecznym, to różnica wykształcenia i różnica statusu społeczno-zawodowego jest aż nadto wyraźna (...)

To zdanie mi się podoba :)
(2012/05/22 23:54)

blue savage

"W USA z kolei ma to zupełnie inny wymiar niż w Polsce. W wojnę secesyjną bawią się tam elity. Jeśli klasa średnia – to wyższa. Porządne konserwatywne uczelnie raz do roku muszą odtworzyć jakąś bitwę."

Nie wiedziałem, że znajomi rekonstruktorzy Wojny Secesyjnej z USA to sami "dziani" goście. Muszę do nich napisać, dlaczego są tacy skromni :)

Imprezy ACW w USA to imprezy masowe. W wielu z nich uczestniczą tysiące rekonstruktorów. I niby ma być to sama klasa wyższa średnia ? ;)))

(2012/05/23 08:00)

pi.ko

nader często odtworzeniowcami są niscy i bardzo niscy mężczyźni, do tego pozostający na takim etapie życia, w którym cały czas zmuszeni są walczyć o uznanie i prestiż." 

znam takiego co się musi garbić, żeby spełniać to kryterium :)

Ale tak na poważnie, raport bardzo nierówny i jak na szeroko zakrojone "badania naukowe" zrobiony bardzo po łebkach. Z lektury wynika, że badania oparto na wywiadach przeprowadzonych podczas zlotów historycznych (Wolin, Grunwald, Gostyń, Gierłoż) i obserwacji z poziomu widza.   
(2012/05/23 08:15)

kiler

Hmmm, czy następnym krokiem będzie analiza koloru oczu i proporcji czaszek rekonstruktorów? Widać czerpią pełnymi garściami ze wzorców historycznych ruchu socjalistycznego (w tym wypadku najwyraźniej narodowo-socjalistycznego). 

(2012/05/23 10:14)

harnas

Akurat  badanie czaszek koloru oczu itp oraz  pomysł obozów koncentracyjnych  zawdzięczamy     mieszkańcom dużej europejskiej wyspy  zwanej Anglią   - to oni byli prekursorami   tego typu   niechlubnych wynalazków o czym często się zapomina. (2012/05/24 12:16)

darda

Zostawmy może sprawy poboczne i wróćmy do treści tego raportu.
Kto jeszcze oprócz Pi.ko, Rumcajsa, Jazlowiaka i mnie zdążył go przeczytać? (2012/05/24 13:57)