Znalezione ale nie wiadomo co

/ 8 odpowiedzi
Witam serdecznie.
Nie wiem gdzie to umieścić, więc dla bezpieczeństwa piszę w tym dziale.Pewnego pięknego dnia znalazłem coś takiego. Niestety, nie mam bladego pojęcia co to może być i mam nadzieję, że tutaj znajdę pomoc. Mieszkam na wsi w rejonach Włodawy, lubelskie. W mojej miejscowości jest huta szkła z dość długimi tradycjami. Jeden znajomy podpowiedział mi, że może to być jakaś odznaka straży hutniczej, ale po rozmowie ze skarbnicą wiedzy o mojej okolicy raczej taka ewentualność odpadła.Bardzo bym prosił o pomoc, lub podpowiedź, gdzie mogę taką pomoc znaleźć.
Z góry dziękuję.Pozdrawiam,Adam

gulkot

Ja w podobnej sprawie. Na targu staroci u faceta sprzedającego militaria znalazłem dziwne "cuś" - sam sprzedawca nie wiedział, co to może być, do czego służyło i z jakich czasów pochodzi. Było to coś na kształt małej rakiety, pustej w środku, z dziurkowanym "szpicem". Widać to na tym fragmencie zdjęcia: (2014/09/22 14:43)

gulkot

Ja w podobnej sprawie - na targu staroci, w dziale militariów wypatrzyłem coś na kształt małej rakiety, pustej w środku, z dziurkowanym czubkiem. Nawet sprzedawca nie wiedział, co to jest i do czego miało służyć. Załączam zdjęcie. (2014/09/22 14:45)

Gainful

https://pl.wikipedia.org/wiki/CGN
pozdrawiam (2014/09/22 21:54)

gulkot

No, przyznam, że też kombinowałem w tę stronę, że to coś jest wystrzeliwane tak samo, jak granat nasadkowy, ale w życiu bym nie wpadł, że to ćwiczebna imitacja... zupełnie inaczej sobie wyobrażałem granat nasadkowy - a nie, że taki wysmukły jak rakieta... (2014/09/22 22:17)

Gainful

Jest też K-CGN identyczny tylko że z kulką na końcu, są też inne typy ale ćwiczebne są dwa i innych na targu nie spotkasz. (2014/09/22 22:39)

gulkot

O, ten K-CGN właśnie wygląda tak, jak sobie taki granat wyobrażałem. Tylko nie rozumiem do końca z opisu, jak działał zapalnik? Bo przy uderzeniu w ziemię miał być wybuch - jak rozumiem, przez te dziurki wylatywało ciśnienie, ale na czubku nie widzę żadnego gniazda na zapalnik uderzeniowy, więc jaki - bezwładnościowy? (2014/09/22 23:58)

Gainful

Górę się zwyczajnie odkręca i wsadza swojego rodzaju nabój błysk-dym, iglica jest połączona z ciężarkiem i zbija spłonkę po uderzeniu w ziemię. (2014/09/23 00:15)

gulkot

Czyli bezwładnościowy. Dobra, dzięki za info. (2014/09/23 00:46)