Zmiana formacji

/ 6 odpowiedzi
Witam wszystkich
Jestem nowy na forum. Aktualnie poszukuję wszelkich informacji na temat mojego dziadka Szefa 4 szwadronu 2 Pułku Ułanów Grochowskich wachmistrza Jana Krawczyka. Na forum znalazłem zdjęcie części 3 Pułku Szwoleżerów z Suwałk na którym jest Jan Krawczyk. Zdjęcie jest z początku lat 20 tych. W związku z tym mam pytanie czy jest możliwe że po wojnie polsko-bolszewickiej żołnierz mógł zmienić formację i przejść z szwoleżerów do ułanów? Jedyne zdjęcie mego dziadka które posiadam jest zdjęciem w książce "Ziemia białostocka przypomina". Dziadek jest na nim w stopniu wachmistrza. Za wszelkie informacje dziękuję. 
jazlowiak

Podoficerowie w kawalerii (do 1934 roku: jazdy) dzielili się przed wojną na podoficerów liniowych, administracyjnych i specjalistów. Być może Antenat przeniósł się z pułku do pułku, lub uczestniczył w jakimś kursie, albo był podoficerem wykładowcą?  (2013/08/26 08:41)

zyzul

W książce „2 Pułk Ułanów Grochowskich” na stronie 135 jest fotografia - Korpusu podoficerskiego z dnia 4 kwietnia 1930 roku -  wachm. Jan Krawczyk tam jest i to zdjęcie jest ze zbiorów Grzegorza Płatonowa. Na str. 141 jest fotografia - Wachm. Jan Krawczyk z rodziną, ok. 1930 roku - i to zdjęcie jest w zbiorach Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

(2013/09/17 11:26)

porres

Podoficerowie w kawalerii (do 1934 roku: jazdy) dzielili się przed wojną na podoficerów liniowych, administracyjnych i specjalistów. Być może Antenat przeniósł się z pułku do pułku, lub uczestniczył w jakimś kursie, albo był podoficerem wykładowcą? 

Moje pytanie brzmi do jakich podoficerów należał podoficer służący w plutonie łączności. Podoficer liniowy z pewnością odpada...
Wiem, że pluton łączności był odrębny w pułku. Czy ktoś mógłby mi coś więcej napisać jak było w II RP jeśli chodzi o pluton łączności.
Kolejne pytanie to jaka była różnica między podoficerem zawodowym i nadterminowym. Czy w obu przypadkach dostawało się "galony" za służbę??? (2013/09/17 14:20)

(ks)

Wachm. Jan Krawczyk z żoną i dziećmi (2013/09/17 23:17)

pilot53

pochowany jest na Powązkach w  Warszawie, jego dane o służbie możesz szukać w archiwum WP w  Rembertowie,  A dziadek Twój jak i mój pochodził z Wielkopolski, trochę szukałem w parafiach  (2014/04/26 00:46)

drak

Jest pochowany na Powązkach Wojskowych C30. Jak masz jakieś szczegółowe informacje to prześlij mi na priv. podany w wiadomości do ciebie. Czuję że mamy tego samego dziadka (2014/05/07 23:44)