zmarł ostatni uczestnik wojny 1920 i Bitwy pod Kom

/ 16 odpowiedzi

Podaję za www.wp.pl ( http://historia.wp.pl/title,Zmarl-ostatni-zolnierz-wojny-o-niepodleglosc-Jozef-Kowalski,wid,16244182,wiadomosc.html?ticaid=111d0a )

Józef Kowalski, ostatni uczestnik Bitwy Warszawskiej zmarł w sobotę 7 grudnia - podaje portal Zachod.pl. Kowalski urodził się w 1900 roku w Wicyniu k. Lwowa. Był najstarszym żyjącym Polakiem i najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie, miał 113 lat.

Kowalski walczył jako żołnierz 22. Pułku Ułanów Podkarpackich w wojnie polsko-bolszewickiej. Uczestniczył m.in. w Bitwie pod Komarowem (k. Zamościa) - największym starciu kawalerii polskiej i bolszewickiej, w którym wojska polskie rozbiły główne siły 1. Armii Konnej Budionnego. Weteran brał również udział w Kampanii Wrześniowej. Po przegranej wojnie obronnej trafił do obozu jenieckiego, z którego uciekł wspólnie z innymi więźniami.

Pogrzeb weterana odbędzie się 11 grudnia o godzinie 13.00 w kościele w Krzeszycach

Cześć Jego Pamięci! Niech spoczywa w pokoju!


Komski


Napisać "piękny wiek", to chyba za mało. Wielu bliskich i wielu dalszych na pewno już Tam na Niego czekało!

P.S. Ciekawe, że w głównych wiadomościach przeróżnych naszych zacnych stacji radiowych i telewizyjnych nie informowano o tej śmierci z taką pasją i wzruszeniem, jak o niedawnej śmierci Nelsona Mandeli? Być może jednak Pan Kowalski nie był dla historii Naszego Kraju tak ważny, jak N. Mandela? :(

(2013/12/10 11:25)

yankee


ja też mam wrażenie, że wielki powrót pamięci narodowej jeszcze przed nami... Świadomość kilku pokoleń żyjących Polaków nt. wojny 1920  czy września 1939 jest tak mizerna, ze aż trudna do uwierzenia (pomijając wyjątki). Zresztą sam odkrywam kolejne fakty historyczne i dopiero teraz je analizuję i oceniam/doceniam dla obecnej sytuacji Polski. Dlaczego jesteśmy w tym miejscu historii i cywilizacji, a nie gdzie indziej?

Pozostaje pytanie: dlaczego edukacja w zakresie historii wszystkich szczebli wiekowych dzieci i młodzieży tak rażąco pomija te najnowsze dzieje naszego Narodu i Państwa? Czyżby było to działanie celowe? Nie chcę w to uwierzyć...

Dlatego prośba do wszystkich: "ewangelizujcie" historycznie swoich bliskich i znajomych. To przyniesie efekt. Dla dobra Rzeczypospolitej. Dla Niej walczył i poświęcił całe swoje życie m.in. zmarły Józef Kowalski. Tak naprawdę to dla nas... Dziękuję.

(2013/12/10 13:16)

agdar7


,, Być może jednak Pan Kowalski nie był dla historii Naszego Kraju tak ważny, jak N. Mandela? ,,
Niestety ,można powtórzyć ,,Polska to dziwny kraj ,,kogo obchodzi( nius) weteran wojny w 1920 ,1939.podejrzewam że większość ,,piszących( niusy) ,,nie wie  co to za wydarzenie.Dzisiaj liczy się wiadomość ,,tu zginęło 100 osób ,ten ukradł tyle ,a ten tyle,co na to prokuratura ,nie ma dowodów .Dziś,, weteranem,, jest ten, kto na pardzie,marszu, manifestacji,pikiecie ,zebraniu ,konferencji oberwie ,,butem,,spali flagę, zdemoluje pół ulicy i na drugi dzień czyta gazety,czy mu za to pomnik postawią lub pochowają w alej-ii zasłużonych. 
Józef Kowalski, ostatni uczestnik Bitwy Warszawskiej (za wszystko to co zrobiłeś dla Niepodległej Ojczyzny cześć Ci i chwała śpij spokojnie.)  


         (2013/12/10 13:18)

al-Muell


Mandela był znany na całym świecie, ś.p. p. Józef do niedawna nie był znany nawet w rodzinnej miejscowości. Zresztą był o nim artykuł w jednym z ogólnopolskich tygodników latem (w sierpniu chyba). Z tego co pamiętam, to nie do końca wiadomo czy faktycznie brał udział w wojnie 1920r. (chyba nawet sam zainteresowany też nigdy tego nie potwierdził), co nie przeszkodziło prezydentowi RP podjąć odpowiednich decyzji i uszczęśliwienia weterana buławą i awansem. (2013/12/10 15:33)

agdar7


Józef Kowalski urodził się 2 lutego 1900 roku w Wicyniu na Podolu. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Brał udział w jej najważniejszych bitwach - warszawskiej i pod Komarowem, gdzie jako ułan walczył z kawalerią Budionnego.

Po wojnie skierowano go na kurs kawaleryjski do Grudziądza. Jednak po zakończeniu szkolenia wrócił do prowadzenia gospodarstwa rolnego w rodzinnej wsi.Zmobilizowany w sierpniu 1939 roku wziął udział w kampanii wrześniowej, walczył w artylerii. Po rozbiciu jego pułku przez Niemców dostał się do niewoli i resztę wojny spędził jako jeniec.

Po zakończeniu wojny wrócił w rodzinne strony. Jak opowiadał, "wojna niby się skończyła, ale w naszym powiecie wciąż lała się krew polska, rosyjska i ukraińska". Spakował więc rodzinę i wyjechał na ziemie zachodnie. Początkowo osiedlił się na Górnym Śląsku, ale po jakimś czasie przeniósł się z rodziną do wsi Przemysław pod Krzeszycami (Lubuskie), gdzie przejął opuszczone gospodarstwo rolne, które prowadził do roku 1993 r. Potem trafił do Domu Opieki Społecznej w Tursku k. Sulęcina.W 2010 roku, z okazji 110. rocznicy urodzin, Józef Kowalski został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od premiera otrzymał szablę ułańską, zaś Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych uhonorował go medalem "Pro Memoria" za wojnę obronną 1939 roku.

Był "Zasłużonym dla Miasta Warszawy" i "Honorowym Obywatelem Radzymina". Otrzymał również medal "Odwaga dla Przyszłości" nadawany przez Kapitułę Kresowian.

W lutym 2012 roku minister obrony narodowej awansował Józefa Kowalskiego do stopnia kapitana (2013/12/10 15:40)

shimada


W TVN24 informację o śmierci p.Kowalskiego podano w bieżących informacjach. Jako człowiek który  wiekiem i zasługami wyróżniał się na tle miałkości codziennych newsów, jego śmierć była ważną informacją. Nawet dla TVN-u. Ciekawe czy dziś wieczorem wspomni o nim jedynie słuszna i prawdziwie patriotyczna TV 'Trwam" ? Zwykle z krzykliwymi "znafcami " historii w stylu histerycznego PiS-u jest tak, że podstaw nie znają, a istotne informacje nt. bieżących wydarzeń w kraju, często im umykają. (2013/12/10 17:54)

Komski


Ależ się niektórzy rozpolitykowali. Wystarczyła niewinna uwaga o dziwnym traktowaniu przez media różnych informacji, a tu już wodospadzik jadu, że "jak PiS dojdzie do władzy" ;), że TV Trwam, że "znafcy" itp... ot, polityka miłości w pełnej krasie :)

A miało być bez polityki ;)

(2013/12/11 13:03)

formoza58


:-))No właśnie,miało być bez polityki.Ale...Dżizus,przecież sam to sprowokowałeś swoją "niewinną uwagą".Szukam w komentarzach,że ponoć (jak piszesz poście 78711) ktoś użył słów "...jak PiS dojdzie do władzy..." ,ale okazuje się,że to Ty dodałeś.I pytam się PO CO ?.Gdyby nie to,że staram się unikać takich dyskusji przy okazji bardzo smutnej chwili,odpowiedziałbym podobnie jak Shimada...Tak,że Komski,,niewinna uwaga,a wbita igła boli jak diabli!Ale cisza sza,bez polityki ;-)Yankee wrzucił komunikat o śmierci Zacnego Człowieka w dobrej intencji,aby zostawić po Nim ślad.I ja ze swej strony,powiem tylko "Spoczywaj w Pokoju !!" (2013/12/11 15:11)

Komski


W swojej "niewinnej uwadze" starałem się tylko zwrócić uwagę na stosowaną w naszych mediach skalę wartości podawanych informacji (nie podałem nazwy żadnego z mediów), gdzie tematy ważne czasami nie funkcjonują w ogóle, a duperele urastają do rangi "ważnych wiadomości".

Shimada faktycznie nie użył określenia "jak PiS dojdzie do władzy" (bo jest to blockquote z kabaretowego skeczu Roberta Górskiego), użył tylko sympatycznego (?) i niepolitycznego (?) zwrotu o "znafcach" "w stylu histerycznego PiS-u".

Też uważam, że najważniejsza w tym wszystkim jest informacja o śmierci Zacnego Człowieka. Jednak nie znaczy to, że za próbę podjęcia krytyki mediów zajmujących się wszystkim, tylko nie promowaniem patriotyzmu i postaw, jakie reprezentował Pan Kowalski, zaraz ktoś czujnie zmyje człowiekowi głowę ;)

(2013/12/11 19:54)

formoza58


To nie jest kwestia czujności...Możesz napisać,że mamy demokrację i wszystko Tobie wolno w wyrażaniu Swoich odczuć.Pewnie,jako,że jest obecnie prawdziwa demokracja,jak najbardziej możesz.Tyle,że w wielu wątkach,choćby takich jak ten,wskazana jest jak najbardziej odrobina taktu i wyczucia...Co mnie w tym przypadku obchodzą Twoje "niewinne uwagi" w temacie,czy i które media uczczą pamięć po ostatnim uczestniku walk o niepodległość i kogo bardziej eksponują ,Jego czy Mandelę.Zmów za Niego choćby "Wieczne Odpoczywanie...",ale nie jątrz,a potem nie "odwracaj kota ogonem",że ktoś politykuje lub wykazuje czujność względem Twoich słów.To,co Ty nazywasz politykowaniem,jest właśnie obronną odpowiedzią na Twoje "niewinne uwagi". (2013/12/11 20:56)

Darth Simba


Krótka relacja z pogrzebu:

http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20131211%2FPOWIAT12%2F131219851

Requiescat in pace. (2013/12/12 08:34)

Komski


Dziękuję za relację!

A ja znalazłem kilka słów na temat kapitana Józefa Kowlaskiego, autorstwa Dariusza Obiegły, zanotowanych przez Annę Sarzyńską:

O DŁUGOWIECZNOŚCI: 

"Wielokrotnie powtarzał (...), że u podłoża jego długowieczności leży wiara w Boga, pogoda ducha. Mówił, że nie ma czasu na błahostki, bo przeżył zbyt wiele strasznych rzeczy, że nie ma czasu zastanawiać się nad głupstwami. Dla niego ważna była wiara w Boga, uczestnictwo we Mszy świętej. A gdy był w nastroju żartobliwym - dodawał do tej listy jeszcze kieliszek wódki i dobry mentolowy papieros. Przestał palić tak naprawdę dopiero dwa lata temu. Lubił też wypić. Jak prawdziwy kawalerzysta."

O MARSZAŁKU PIŁSUDSKIM: 

"To był dla niego mentor. Osobiście go nie poznał. Ale traktował jako dowódcę godnego najwyższego szacunku. Jeszcze dwa czy trzy lata temu, w przeddzień kolejnego Święta Niepodległości zamówił Mszę świętą za duszę Marszałka. Pamiętam, że wprawił tym wszystkich w osłupienie, bo kto dziś zamawia msze za postaci historyczne? A on przeznaczył na ten cel 1000 zł. Potrafił zaskakiwać."

 

(2013/12/12 11:43)

shimada


Umarł człowiek. Przeżył tyle, ile nam raczej nie będzie dane. Zatem R.I.P będzie ostatecznym i uczciwym odniesieniem dla tego co zmarły ten uczynił, lub chciał uczynić.

Przeczytałem w necie plugawe teksty które obrażały zmarłego. Niech hańba spłynie na tych którzy nikczemnie pluli uderzając w klawiaturę na człowieka walczącego o polską niepodległość.

U nas na forum też oburzenie. Tylko na co ? Na to co kto powie, czy napisze ? TVN powiedział, Trzeci program PR też, Trwam i RM być może. Jakie to ma znaczenie. Zgon tego staruszka i tak był wart newsa, a to że przy okazji był bohaterem tum lepiej dla jego rodziny. Niech są z tego faktu dumni. Ja bym był. (2013/12/13 21:10)

jarema


Niech spoczywa w pokoju i... Panowie, ciszej nad tą trumną. (2013/12/15 20:14)

Mozets


Nu i szto gaspdin Komski? Aliuzju tonkuju szimady i wsiech innych paniał ? Ruki pa szwam i smatri otkuda wietier i kagda wietier wiejut. Ka wam mała etawo - to my cziekisty pakażiom wam gdie raki zimujut. Czarnaja sanacija. Blać chudaja. Małczi. (2013/12/22 09:58)

Komski


Da, da, ja paniał... Wsjo paniał... Wot, ja tolka durny cieławiek ;( (2013/12/22 20:13)