Zegarek służbowy oficera II RP Zenith - zegarki żo

/ 3 odpowiedzi / 3 zdjęć

Jestem bardziej kibicem rekonstrukcji historycznej niż praktykiem - mój wpis jednak dotyczy mojej innej pasji, czyli zegarków kieszonkowych.


Mam wielką prośbę - potrzebuję Waszych opinii/doświadczeń/wiedzy na temat zegarków używanych przez żołnierzy polskich w II RP.

 

Sam jestem kolekcjonerem zegarków (zwłaszcza kieszonkowych) i przy okazji podzielę się swoja wiedzą.

 

Z moich doświadczeń wynika, że generalnie oficerowie i żołnierze polscy używali swych prywatnych zegarków z pewnymi wyjątkami (chlubnymi) - o jednym z nich chciałem wspomnieć.

 

Sprawa to nie byle jaka, bo w tym przypadku byliśmy wraz z Amerykańskim Korpusem Inżynierów jedynym odbiorcą dedykowanych zegarków dla armii (tylko w tych przypadkach manufaktura Zenith wyprodukowała sygnowane koperty z nazwą odbiorcy - "Corps of Engineers U.S.A." i "M.S.Wojsk").

 

W latach 30. polskie Ministerstwo Spraw Wojskowych zamówiło dwie partie zegarków Zenith poprzez polskiego dystrybutora firmy Z. Jeznackiego (egzemplarz na zdjęciu).

Były sygnowane na tarczy, kopercie oraz podano datę dostawy po wewnętrznej stronie dekla.

W razie potrzeby służę dodatkowymi informacjami - dla czytających po francusku mogę polecić obszerniejszy artykuł na ten temat - nie wiem czy legalne jest wklejanie tutaj linków.

 Bardzo jestem ciekawy ile egzemplarzy tych zegarków wyprodukowano i ile z nich dotrwało do dziś.

 

Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje.

Grigoris1


Dodam jeszcze zdjęcia dekla tylnego i tego zegarka w towarzystwie chronografu Lemania, prawdopodobnie także armijnego, mimo braku oznaczeń na deklu (jak pisałem wyżej było to bardzo wyjątkowe w tych czasach - oznaczenia regularne stosowali praktycznie tylko Brytyjczycy, Francuzi - SG, Niemcy, Amerykanie i Czechosłowacja). (2017/02/05 16:59)