zdjęcie kawalerzysty

/ 5 odpowiedzi
Czy ktoś wie jak się nazywa ten porucznik? Zdjęcie zrobione w Warszawie.

Ulan Wilenski

Jest to oficer 1 Pułku Szwoleżerów. Zkąd pewność ,że to porucznik ? Na szczeście na zdjęciu jest mała podpowiedź - sznur albo oficera dyplomowaego albo adjutanta pułku co zawęża poszukiwania do ok. 30 nazwisk. Życzę miłych poszukiwań. Ostanti adjutant tego pułku to por. Witold Marian Tarnowski. (2017/04/23 17:46)

genowefasrajek

Że to oficer 1 pszw to prawie pewne (zawsze mam wątpliwości w przypadku zdjęć). Że porucznik, to mam wrażenie, że widzę dwie gwiazdki na lewym naramienniku. Oprócz tego 3-krotny KW. No i mundur, który wskazuje na lata dwudzieste. Pokazywałem to zdjęcie śp. płk. Janowi Karczowi jr., który znał osobiście młodszych oficerów 1 pszw z lat trzydziestych. Niestety nie wiedział kto to jest. Robiłem przymiarki do różnych nazwisk, niestety bezskutecznie. Przeglądałem Roczniki Oficerskie i Dzienniki Personalne, też bez rezultatu. Przez 1 pszw przewinęła się masa oficerów. (2017/04/23 20:49)

Ulan Wilenski

Analizując zdjecie - Pan szwoleżer z twarzy na młodego porucznika nie wygląda. Ja tam widze jedną gwiazdkę ale możliwe ,że jest tam też i belka. Może to Pan major ? Poza tym otrzymanie 3 KW i stopień porucznika to toche mało prawdopodobne. Nurtuje mnie ten sznur oficera dypl. - tu nie mam pewności ale czy takie sznury były w latach dwudziestych ? Może bliżej reformy mundurowej 35r. ? Tak na szybko- mjr 1 pszw z 3 KW Aleksander Hrynkiewicz był brany pod uwagę ? (2017/04/24 22:13)

genowefasrajek

Przyglądałem się temu zdjęciu i nijak tam belki nie widzę. Dziadek mojej żony został majorem w 1928 roku w wieku 38 lat. Jego młodszy brat ukończył WSWoj. w 1929 a majorem został w 1931 roku również w wieku 38 lat. Ten na zdjęciu dla mnie starca wygląda na za przeproszeniem "gówniarza". Poza tym skąd pewność, że to 1 a nie 2 pszwol? Proporczyk na kołnierzu kurtki był taki sam, a czapki nie widzimy. Nie znam się za bardzo na mundurach, ale ta kurtka wygląda na taką z lat dwudziestych. Gdyby próbować określić warunki brzegowe to poruszamy się wokół oficerów dyplomowanych i adiutantów 1 i 2 pszwol. Co do tego chyba jesteśmy zgodni? (2017/04/25 00:17)

Ulan Wilenski

"Zdjęcie zrobione w Warszawie" - jest coś na odwrocie ? (2017/04/25 17:27)