zdjęcie kawalerzysty

/ 9 odpowiedzi
Czy ktoś wie jak się nazywa ten porucznik? Zdjęcie zrobione w Warszawie.

Ulan Wilenski

Jest to oficer 1 Pułku Szwoleżerów. Zkąd pewność ,że to porucznik ? Na szczeście na zdjęciu jest mała podpowiedź - sznur albo oficera dyplomowaego albo adjutanta pułku co zawęża poszukiwania do ok. 30 nazwisk. Życzę miłych poszukiwań. Ostanti adjutant tego pułku to por. Witold Marian Tarnowski. (2017/04/23 17:46)

genowefasrajek

Że to oficer 1 pszw to prawie pewne (zawsze mam wątpliwości w przypadku zdjęć). Że porucznik, to mam wrażenie, że widzę dwie gwiazdki na lewym naramienniku. Oprócz tego 3-krotny KW. No i mundur, który wskazuje na lata dwudzieste. Pokazywałem to zdjęcie śp. płk. Janowi Karczowi jr., który znał osobiście młodszych oficerów 1 pszw z lat trzydziestych. Niestety nie wiedział kto to jest. Robiłem przymiarki do różnych nazwisk, niestety bezskutecznie. Przeglądałem Roczniki Oficerskie i Dzienniki Personalne, też bez rezultatu. Przez 1 pszw przewinęła się masa oficerów. (2017/04/23 20:49)

Ulan Wilenski

Analizując zdjecie - Pan szwoleżer z twarzy na młodego porucznika nie wygląda. Ja tam widze jedną gwiazdkę ale możliwe ,że jest tam też i belka. Może to Pan major ? Poza tym otrzymanie 3 KW i stopień porucznika to toche mało prawdopodobne. Nurtuje mnie ten sznur oficera dypl. - tu nie mam pewności ale czy takie sznury były w latach dwudziestych ? Może bliżej reformy mundurowej 35r. ? Tak na szybko- mjr 1 pszw z 3 KW Aleksander Hrynkiewicz był brany pod uwagę ? (2017/04/24 22:13)

genowefasrajek

Przyglądałem się temu zdjęciu i nijak tam belki nie widzę. Dziadek mojej żony został majorem w 1928 roku w wieku 38 lat. Jego młodszy brat ukończył WSWoj. w 1929 a majorem został w 1931 roku również w wieku 38 lat. Ten na zdjęciu dla mnie starca wygląda na za przeproszeniem "gówniarza". Poza tym skąd pewność, że to 1 a nie 2 pszwol? Proporczyk na kołnierzu kurtki był taki sam, a czapki nie widzimy. Nie znam się za bardzo na mundurach, ale ta kurtka wygląda na taką z lat dwudziestych. Gdyby próbować określić warunki brzegowe to poruszamy się wokół oficerów dyplomowanych i adiutantów 1 i 2 pszwol. Co do tego chyba jesteśmy zgodni? (2017/04/25 00:17)

Ulan Wilenski

"Zdjęcie zrobione w Warszawie" - jest coś na odwrocie ? (2017/04/25 17:27)

genowefasrajek

Odbitka tego zdjęcia gdzieś mi się w domu zawieruszyła wraz z innymi zdjęciami. Mam jednak w pamięci, że na odwrocie była pieczątka zakładu fotograficznego w Warszawie. Dostałem to zdjęcie od przyjaciela, który "likwidował" mieszkanie po zmarłej "ciotce". Co do sugestii, że to może być Aleksander Hrynkiewicz, to niestety ten oficer się nie nadaje. On był kawalerem VM5 już w 1921 roku. Sugestia, że to mało prawdopodobne by oficer 3 razy odznaczony KW był porucznikiem też jest słabym argumentem. Wzmiankowany wcześniej brat dziadka mojej żony był w 1923 roku porucznikiem 1 pszwol czterokrotnie odznaczonym KW. Dla niedowiarków jest on na zdjęciu na 114 stronie książki L. Kukawskiego, J. Tyma i T. Wójcika pt. Kawaleryjska Alma Mater w Grudziądzu 1920-1939 wśród oficerów uczestniczących w kursie młodszych oficerów kawalerii. Na tym zdjęciu wszyscy mają na sobie kurtki o takim kroju jak nierozpoznany oficer. Jakieś nowe propozycje? Naprawdę nikt nie ma pomysłu kto to może być? (2017/05/01 21:17)

formoza58

:-)... Belki przybyły na naramienniki póżniej, dopiero w latach trzydziestych... Genowefosrajek, naprawdę nie masz pomysłu, kto to może być? Czemu mam wrażenie, że masz ? (2017/05/04 18:00)

genowefasrajek

Zapewniam, że nie mam pojęcia kto to jest. Uwielbiam takie zagadki i kilka z nich udało mi się rozwiązać. Gdybym wiedział, nie trzymałbym tak długo w niepewności, bo to niepoważne. Pytam, bo może dla kogoś jest to twarz dobrze znana. Spędziłem nad tą zagadką co najmniej kilkadziesiąt godzin. Nie ograniczałbym poszukiwań do pułków szwoleżerskich, bo w latach trzydziestych mógł to być oficer przeniesiony do pułku ułańskiego lub strzelców konnych. (2017/05/04 19:11)

edward1949

patki ogólnowojskowe ( nosli oficerowie i podoficerowie) z przed reformy mundurowej z 1919r. proporczyki kolorystycznie mogły by być też 2 pułku ułanów wielkopolskich. (2017/05/04 20:10)