Zdjęcie - Poczta Polska w Gdańsku?

/ 22 odpowiedzi / 14 zdjęć
Przy okazji wątku "Oznaka sierżanta na furażerce WP 39",w portalu zasygnalizowanym przez Shi-go znalazłem fotografię,którą widzę pierwszy raz.Mnie skojarzyła się z polskimi pocztowcami w Gdańsku.Jeśli tak jest w rzeczywistości,to albo po kapitulacji,albo wyjazd na egzekucję ?...

Rumcajs

To wdzięczny materiał do analizy przez specjalistów od niemieckiego umundurowania. Mundury różnych formacji. Podoficer z temblakiem na bagnecie. Jeden z panów w ciemnym mundurku ma coś jakby szelki. Widać różne kali na hełmach. (2013/05/03 21:36)

formoza58

W rzeczy samej,formacje,które jak najbardziej pasują na Gdańsk...Rezerwa policji,gdańska SS-Heimwehr,SA-mani i oficerowie Wermachtu,przedstawicieli tych formacji można na tej fotografii rozpoznać w zasadzie bez trudu.kwestia tylko,czy jeńcy wsiadajacy na "pakę" ciężarówki to pocztowcy,czy obrońcy Westerplatte,bowiem w jednej z korespondencji również była taka sugestia... (2013/05/04 17:14)

Rumcajs

Z tych dwóch możliwości bardziej pasują mi pocztowcy. Argumenty: brak nakryć głowy, brak naramienników na kurtkach. Z trzech stojących pod ciężarówką i jednym na nią wsiadającym, każdy wydaje się mieć inne odzienie - rożne kolory i kroje marynarek. Ponadto mężczyzna najbardziej z lewej ma spodnie (chyba bryczesy), koszulę w nie wpuszczoną i spodnie spięte szerokim pasem wsadzonym w szlówki. Ale równie dobrze może to być aresztowanie jakiegoś innego polskiego urzędu w Gdańsku (jeśli to Gdańsk). Lub też jakaś podobnie położona miejscowość. Brak jakiegoś jednoznacznego punktu identyfikacji. (2013/05/04 22:43)

formoza58

Nie Sławek,to nie są bryczesy i nie koszula w nie wpuszczona,ponieważ plecy Niemca przed nim tak się dziwnie układają.To  złudzenie,trzeba się dokładniej przyjrzeć,aby to wychwycić.W pierwszej chwili również mi się tak skojarzyło :-) (2013/05/05 09:28)

Rumcajs

Masz rację. To ramię Niemca. W pierwszej chwili to ja jeszcze widziałem koalicyjkę zamiast karabinu. :-) Ale i tak mamy tu przynajmniej dwa kroje i kolory marynarek. Pan w najciemniejszej ma chyba guziki na mankietach. Ten na ciężarówce ma dwa rozporki na plecach marynarki, natomiast stojący po prawej nie ma raczej żadnego. (2013/05/05 11:24)

formoza58

No więc sprawa ciekawa.Tym bardziej,że ja osobiście pierwszy raz się z tą fotką spotkałem i jakoś mi się momentalnie mimo woli skojarzyło z Gdańskiem i pocztowcami. (2013/05/05 13:16)

Stary Kojot

To chyba także poczta w Gdańsku. Może jakiś szczegół okaże sie wspólny... (2013/05/05 17:43)

formoza58

Kolory marynarek,Sławku,wynikało z tego,że sporo pracowników poczty było w cywilnych marynarkach.A i mundury były w różnym odcieniu i nie dziwota... (2013/05/06 10:04)

formoza58

...kurz,wszędobylski kurz sprawiający,że niektóre mundurów wygladają jak białe. (2013/05/06 10:08)

formoza58

Miałem oczywiście miałem na myśli mundury pocztowców.Na tych kilku zachowanych widać wyrażnie... (2013/05/06 10:11)

formoza58

Na ostatnim zdjęciu,drugi od lewej, jest Niemiec w hełmie wz.16 z charakterystyczną trupią czaszką.Co to była za formacja występująca na większości zdjęć tutaj prezentowanych?Tutaj kolejny przy zatrzymaniu Polaków na ulicach Gdańska. (2013/05/06 10:20)

formoza58

Ta sama formacja w "szesnastkach" podczas walk o pocztę... (2013/05/06 18:58)

formoza58

...oraz bezpośrednio po walce. (2013/05/06 19:02)

formoza58

I jeszcze ta sama formacja podczas zajmowania Konsulatu RP w Gdańsku. (2013/05/06 19:04)

formoza58

I jeszcze oficerowie gdańskiej ss. (2013/05/08 10:33)

danziger

"Na ostatnim zdjęciu,drugi od lewej, jest Niemiec w hełmie wz.16 z charakterystyczną trupią czaszką.Co to była za formacja występująca na większości zdjęć tutaj prezentowanych?"

To gdańska Landespolizei. Na hełmach po lewej mieli czaszki, po prawej tarczę z herbem Gdańska.

Czaszka nawiązywała do stacjonujących w Gdańsku przed 1918 r. "huzarów śmierci" czyli 1. i 2. Leibhusaren Regiment (Lapo zajmowało zresztą te samy koszary co wcześniej huzarzy - przy Hochstriess - obecnie ul. Słowackiego).

(2014/04/12 15:30)