Zbrodnie wojenne podczas wojny polsko-bolszewickie

/ 78 odpowiedzi / 12 zdjęć
SKWARA192

Ciekawe czy gdyby ci rodzinę wymordowali też byś był taki wyrozumiały dla wroga?
Od dzieciństwa pamiętam że nie wolno rozstrzeliwać jeńców ,bo upodobniamy się do nich.
I co z tego mamy tylko satysfakcję.Oni zawsze mordowali i dzięki temu mają przewagę,gdybyśmy my im wymordowali przez tyle lat dużo inteligencji wszystko mogło by się inaczej ułożyć.
Osobiście nic nie mam do zwykłych ludzi z Niemiec czy Rosji bo to są tacy sami ludzie jak my,ale gdy ktoś na nas napada i morduje trzeba go tak samo traktować.
Czy gdyby ciebie Darda ktoś napadł na ulicy nie bronił byś się?Chyba że tak to nie mamy o czym rozmawiać. Zawsze najlepszą obroną jest atak. (2011/04/11 13:17)

darda

Skwara - my naprawdę rozmawiamy obok tematu tego wątku.
Mimo to, jeszcze raz przeczytaj, ze zrozumieniem, to co co napisałem.

Podzielam zdanie Skibińskiego, że zabijanie jeńców, pomijając kwestie moralne, jest głupotą.

Emocje emocjami, ale człowiek, a już oficer zwłaszcza, powinien kierować się rozumem.

Dalszą dyskusję w tej materii proponuję prowadzić na priv. Możeszc też założyć osobny wątek, poświęcony zasadom i celowości różnych sposobów postępowania z jeńcami, jakie polska armia powinna na przyszłość stosować.

Z tego wątku dalsze wpisy off topic będę AMPUTOWAŁ. (2011/04/11 13:47)

Rumcajs

Z przykrością stwierdzam Kolego Jaburek, że to nie jest konkret, lecz opowieść rodzinna przekazywana miedzy pokoleniami.
Niestety zgodzę się z tym co napisał Formaza, że temat się rozmył. Co ciekawe mam nadzieję, że wbrew intencjom pewnej części piszących. A szkoda. Niestety Darda nie wierzę już w możliwość jego kontynuacji. Przynajmniej chwilowo. (2011/04/11 13:49)

rjp71

Z pamiętnika plut.Stanisława Pinkowskiego 1919r. ,,Z pozwolenia komendy miasta odbywało się liczne zebranie poważniejszych i bogatszych obywateli miasta -Żydów,w celu przyjścia z pomocą biednej,głodującej ludności żydowskiej.Zebranie,odbywające się w szkole żydowskiej,zauważył przez okiennice patrol wojskowy.Obstawiono natychmiast wszystkie wyjścia i zawiadomiono dowódcę garnizonu,majora Narbuta-Łuczyńskiego.Ten,nie wiedząc,że chodzi o legalne zebranie,uznał,że Żydzi konspirują /.../Nie wdając się w żadne dochodzenia,natychmiast w nocy kazał rozstrzelać trzydziestu siedmiu z zatrzymanych Żydów,co też zaraz wykonano na placu przed kościołem jezuitów.To straszne nieporozumienie,którego ofiarą padło tylu niewinnych ludzi,stało się potem przepaścią między żydowską ludnością Pińska a wojskiem.Rozpoczęto dochodzenie.Przyjechała też specjalna angielsko-amerykańska komisja śledcza,wreszcie komisja sejmowa i długi czas w całym kraju i szeroko za granicą sprawa ta była bardzo głośna i wciąż majorowi Narbutowi-Łuczyńskiemu,a zresztą i całej Polsce,dużo,dużo sprawiała kłopotu. KARTA NR 32 (2011/04/11 15:34)

formoza58

Darda,jak wcześniej do Ciebie apelowałem,jestem ZA "amputacjom"...Teraz,lepiej póżniej,niż wcale. (2011/04/11 17:40)

formoza58

Jeńcy polscy z 4 Armii,pogrzebani żywcem pod Słonimiem. (2011/04/14 14:25)

formoza58

Dytiatyn,16 września 1920...Po bitwie około godziny 16-tej żołnierzy III batalionu 13 Pułku Piechoty wziętych do niewoli,rozebrano pozostawiając związanych na wzgórzu.Kawalerzyści z 8 dywizji "Czerwonych Kozaków" wykonali na nich szarżę i z okrzykami "rubaj",wszystkich ich wybili. (2011/04/14 21:00)

formoza58

Dowódca 1 Armii Konnej Budionny i jego "prawa rączka",Woroszyłow. (2011/04/21 19:01)

formoza58

Kawalerzyści "Gaj-Chana" na ulicach Działdowa,po internowaniu przez Niemców min.3 korpusu kawalerii. (2011/04/21 19:04)

argo

Pojecie  internowania musiało byc rozumiane przez Niemcow dosc specyficznie skoro ich nawet nie rozbrojono ;-) (2011/04/21 20:41)

mauser98k

Wszyscy " internowani" czerwonoarmiejcy . którzy wyrazili chęć powrotu do ZSRR zostali tam przez Niemców odesłani.Część jednak odmówiła powrotu do czerwonego raju, ci pózniej osiedlili sie jako emigracja w rożnych krajach Europy , spora grupa np we Francji (2011/04/21 23:16)

formoza58

Kadry z kroniki przedstawiającej 3 korpus Gaja po przekroczeniu granicy... (2019/04/03 21:44)