Żandarmeria lata dwudzieste

/ 27 odpowiedzi / 6 zdjęć
Witam,
na zdjęciu mój pradziadek, urodzony w 1904 roku. Służył w żandarmerii. To co samemu udało mi się ustalić to: zdjęcie wykonane najprawdopodobniej między 1922, a 1927 rokiem, to tak sądząc po mundurze, jednak mundur wz.19 noszono jeszcze po reformie z 1927 roku, nie wiem jak tego przestrzegali w żandarmerii. Stopnia nie rozpoznałem, ze względu na obcięcie fotografii. Nie wiem jeszcze co znaczą te "sznureczki". Da się wyłuskać jeszcze jakieś informacje?

PS Jak się dorwę pewnego dnia do skanera to wrzucę może jeszcze parę fotek rodziny z innej strony, też parę ciekawych fotografii :)

Z góry dzięki i pozdrawiam.

Rumcajs

Te "sznureczki" to właśnie odznaka np. żandarmerii. Guziki robią wrażenie halleroskich. Wydaje mi się, że w tym czasie Twój dziadek nie miał wyższego stopnia niż kapral. Warto zwrócić uwagę na wężyk. Co prawda jest naszyty na patce, ale wygląda jakby był wycięty z filcu i w tej formie naszyty (wyraźnie widoczna jego grubość w stosunku do np. belek na naramiennikach). (2012/12/16 22:13)

hubert1997

Też zwróciłem uwagę na wężyk, jako ciekawy i nietypowy.
Mówiąc "hallerowskie" miał Pan na myśli błękitną armię? To jest raczej niemożliwe, wiedziałbym o takiej podróży :) (2012/12/16 23:13)

edward1949

Ten wzór wężyka nazywa się blankowany i robiony był tylko w pracowni Mirona w Wilnie. (2012/12/16 23:42)

hubert1997

A to ciekawe, a jaka była technika jego wykonania? (2012/12/17 06:59)

edward1949

Tak jak próbowałeś już robić .Wyciąć wzór nakleić na patkę i obszyć bajorkiem.:) (2012/12/17 10:03)

Rumcajs

Mówiąc "hallerowskie" miał Pan na myśli błękitną armię? To jest raczej niemożliwe, wiedziałbym o takiej podróży :)

Nie trzeba kupować browaru do wypicia piwa i nie trzeba być we Francji żeby mieć ten typ guzika. Co prawda faktycznie przyszedł on do Polski wraz z Błękitną Armią, ale rozpowszechnił się także w innych jednostkach WP z tamtego okresu. (2012/12/17 11:52)

hubert1997

Chyba że tak :)

Tylko znajdę chwilkę czasu i wrzucę jeszcze parę fotek. (2012/12/17 13:57)

hubert1997

A i jeszcze jedno. Czy jest w Polsce jakieś archiwum, gdzie można by szukać jakichś informacji, dokumentów przodka, itd? (2012/12/17 13:59)

TP1475

Witam,

Żandarmeria 1918-1939 to temat, którym interesuję się od pewnego czasu. Względy, podobnie jak u Ciebie, osobiste. Też próbuję odtworzyć biografię wojskową mojego Dziadka, zawodowego żandarma II RP. Ze względu na zupełny brak dokumentów osobistych (czego nie dokonała pożoga września 1939 do zrobiło to UB w 1946), żmudnymi poszukiwaniami udało mi się czegoś dowiedzieć. Chętnie podzielę się wiedzą i doświadczeniami ale ponieważ bardzo dużo pracuję to proszę o cierpliwość. Proponuję wymianę informacji już na adres prywatny. Daj mi po prostu znać na mój mail.

Jeżeli jednak mógłbym coś doradzić już teraz to:

1. ustal datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców (podstawa poszukiwań w archiwach)

2. jężeli zmarł, ustal datę i miejsce śmierci, we właściwym USC zdobądź skrócony odpis aktu zgonu Dziadka, będą także potrzebne skrócone akty urodzenia Twoje i Twojego Rodzica ze strony Dziadka (niektóre instytucje wymagają udowodnienia stopnia pokrewieństwa aby zacząć w ogóle rozmowę - szczególnie jeżeli macie różne nazwiska)

3. jeżeli żyje, zdobądź we właściwym USC Jego skrócony odpis aktu urodzenia i odpisy aktów urodzenia Twojego i Twojego Rodzica. Idealnym byłoby upoważnienie Twojego Dziadka wystawione na Ciebie do poszukiwań.

4. ustal wszelkie możliwe szczegóły na temat służby wojskowej, szczególnie lata, przydział służbowy służbowy, miejsce kwaterowania. Brak tych informacji nie przekreśla oczywiście możliwości zdobycia informacji - przecież archiwa są od tego żeby pomagać, ale znacznie ułatwią tematyczne przeglądanie zasobów archiwalnych.

To na razie tyle,

Pozdrawiam, TP

(2012/12/19 09:26)

hubert1997

Tak, ale jak to jest, że najpierw zamieszanie z września 1939, potem okupacja niemiecka, potem Rosjanie, a na końcu polska bezpieka i te dokumenty jeszcze są? Aż wierzyć się nie chce, choć czasami spotykam tu na forum przypadki kiedy ludzie opowiadają o takich poszukiwaniach często ze znakomitym rezultatem. (2012/12/19 22:35)

TP1475

Są, są...Po kilkudziesieciu latach coś się w mojej sprawie znalazło. Nie wiem jeszcze co bo czekam na zgodę jakiś ważnych osób na udostępnienie akt.

Sprawa wygląda tak, że systematycznie porządkowane i ujawniane są krajowe materiały archiwalne a spisy zasobów archiwalnych zaczynają być dostępne w sieci. Powoli ale zawsze to coś.

Liczyć trzeba się jednak z tym, że dostęp do archiwaliów jest regulowany wieloma aktami prawnymi, w tym między innymi ustawą o ochronie danych osobowych, regulacjami o archiwach a poza tym, w przypadku wojska, można trafić na materiały niejawne. W tym ostatnim przypadku niektóre dokumenty z 1939-1945 znajdujące się w Londynie nie są jeszcze dostępne. Starając się o dostęp zawsze trzeba liczyć się z sytuacją, że jakiś urzędnik odmówi dostępu powołując się na paragrafy. Dlatego warto przygotować się.

Jeżeli rzeczywiście chcesz rzetelnie poznać i udokumentować historię, ustal chociaż podstawowe dane, żeby cokolwiek zacząć. 

(2012/12/20 15:47)

hubert1997

Tak zwaną międzyczasą zabrałem się za pierwszą w życiu taką kolorowankę. Tło trochę przewaliłem, ale myślę że jak na pierwszy raz... (2012/12/20 19:00)

hubert1997

Poprawiłem troszkę. (2012/12/20 19:46)

TP1475

DO ADMINA !!!!!!

CO TU SIĘ DZIEJE?

PRZEZ PONAD GODZINĘ JAKO ZALOGOWANY UŻYTKOWNIK PISAŁEM ODPOWIEDŹ KOLEDZE W SPRAWIE TEGO ZDJĘCIA A PRZY PRÓBIE PUBLIKACJI ZEŻARŁO WSZYSTKO BO NIBY NIE JESTEM ZALOGOWANY!!!!!!!!!

(2012/12/21 21:03)

hubert1997

Ja już nauczyłem się kopiować treść moich postów przed kliknięciem "opublikuj" ;) (2012/12/22 00:17)

TP1475

A ja po prostu nie mam ani ochoty ani czasu uczyć się kolejnego sposobu postępowania z oprogramowaniem. Wymagam prostego sposobu komunikacji i już. Tak mam.

Dobrze. Postaram odtworzyć wczorajsze wypracowanie. Tym razem w odcinkach.

(2012/12/22 08:31)

TP1475

Czy sam kolorowałeś czy program podpowiadał? Bo...

łapki - szkarłatne, wypustki żółte - żandarmeria, barwa od 1927 na podstawie Dz.Rozk.29/27

stopień - widoczne dwa galony - żandarm (kapral) na podstawie Dz.U. 72/1924 poz. 698. Tylko, że na podstawie Rozp Prezydenta RP z 7 grudnia 1925 (Dz.U. 126/1925 poz. 899) najniższy galon powinien być 5 mm od dolnej krawędzi naraminnika, następny 2 mm od poprzedniego. Poza tym niewidoczny numer dywizjonu, który również powinien być na naramienniku.

(2012/12/22 08:40)

TP1475

I dalej...

kurtka - kołnierz wysoki, stojący, na piersiach niewidoczne kieszenie. Wygląda na to,że rzeczywiście jest to kurtka wz 1919. Dopiero w 1936 Minister Spraw Wojskowych wprowadził Rozkazem nr 2 jednolity typ kurtki dla wszystkich żołnierzy, w tym dla żandarmów. W żandarmerii, tak jak jak w innych rodzajach sił zbrojnych, unifikacja umundurowania (ale także wyposażenia i uzbrojenia) nie została zakończona do 1939. Dwoma  słowami: wszystko możliwe.

sznury naramienne - charakterystyczne i regulaminowe dla żandarmerii, tylko coś mi się nie zgadza. Kolor. Według mojej wiedzy na zdjęciu jest kolor sznurów oficerskich.

guziki - nie wypowiadam się bo nic na ten temat nie wiem i nie znalazłem w materiałach.

(2012/12/22 08:50)

TP1475

Polecam książki:

Ratajczy Grzegorz "Żandarmeria Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej", DUET, Toruń 2004

Jaroszuk Edward "Żandarmeria Wojskowa w latach 1921-1939", AVALON, Kraków 2009

Książki pisane z różnych punktów widzenia ale doskonale uzupełniające się. Jedynie brakuje mi zdjęć i ilustracji. Ja korzystałem z nich w czytelni biblioteki aż tu parę tygodni temu okazało się, że są dostępne w sprzedaży internetowej.

Zwracam też uwagę, że na tym portalu jest artykkuł "Mundury Wojska Polskiego w 1935 roku" ze skanami stron albumu. Ilustracje mają co prawda charakter laurkowy i dla rekonstruktorów mogą być zbyt ogólne, ale poglądowo... czemu nie.

Ponad to polecam strony Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC). Jeżeli w archiwum zdjęć w wyszukiwzrce wpiszesz "Żandarmeria" i np zakres lat czy coś innego uściślającego, otrzymasz do przeglądu sporo ciekawych zdjęc.

(2012/12/22 09:04)

TP1475

Pytałeś się gdzie szukać informacji personalnych. Każdy przypadek jest indywidualny i nie ma gotowego algorytmu. Tobie, na początek proponuję kontakt z Centalnym Archiwum Wojskowym (CAW). Tylko UWAGA!!! Dokładnie przestudiuj ich strony internetowe. Dostęp do archiwów CAW jest utrudniony. Nie dość, że "cyfryzują" swoje archiwa, to przejęli archiwa innych instytucji a na dodatek prowadzą remont i rozbudowę swojej głównej siedziby i jak informują, do końca 2014 jest "szlaban" na korzystanie z usług Pracowni Udostępniania. Na czerwono uprzedzają także, że nie udzielają informacji w celach genealogicznych a jedynie w celach poświadczeniowych (ZUS itp.). Zadzwoń po prostu do nich i podając dane osoby poproś o sprawdzenie czy coś mają. Ponieważ lata 1918-1939 mają skomputeryzowane, jest szansa, że pochwili usłyszysz odpowiedź. Jeżli będzie negatywna to nie znaczy, że nic nie ma. Znaczy to tylko tyle, że nie mają tego w maszynerii. Wtedy pozstaje tylko prośba o kwerendę. Dobrze umotywowana. Jeżeli usłyszysz, że coś jest (najpewniej w ewidencji personalno-odznaczeniowej) to wniosek o udostępnienie. Również bardzo dobrze umotywowny. Ale to już inna sprawa. (2012/12/22 09:20)

TP1475

I to na razie tyle. Jak czegoś się dowiesz - daj znać. (2012/12/22 09:21)

Rumcajs

Czy sam kolorowałeś czy program podpowiadał? Bo...

łapki - szkarłatne, wypustki żółte - żandarmeria, barwa od 1927 na podstawie Dz.Rozk.29/27

stopień - widoczne dwa galony - żandarm (kapral) na podstawie Dz.U. 72/1924 poz. 698. Tylko, że na podstawie Rozp Prezydenta RP z 7 grudnia 1925 (Dz.U. 126/1925 poz. 899) najniższy galon powinien być 5 mm od dolnej krawędzi naramiennika, następny 2 mm od poprzedniego. Poza tym niewidoczny numer dywizjonu, który również powinien być na naramienniku.

Jak widać regulaminy sobie, a życie sobie. Nic nowego. Tak czy inaczej Kolega Hubert wykonał kawał dobrej roboty w formie ciekawostki poglądowej. I dobrze. Jest młody i pokazał już nie raz, że ma sporo entuzjazmu do grzebania w historii. Tak trzymać.

(2012/12/22 10:48)

hubert1997

Chyba oberleutnant CK. Nie znam się na tym, więc tylko strzelam. Nie znam dokładnych koligacji rodzinnych, wiem że to rodzina babci ze strony mamy. Nie chcę robić teraz 50 nowych tematów na forum więc wrzucam to tu i proszę admina o zmianę nazwy tematu na jakąś bardziej uniwersalną :)
Nie wiem co to za odznaczenie. Fotka zrobiona przez znanego rzeszowskiego fotografa Edwarda Janusza. Na odwrocie dedykacja: "Najdroższemu tatuńciowi na wieczną pamiątkę, zawsze kochaj -Waldek". 18 sierpnia 1914 roku. (2012/12/22 13:46)

hubert1997

Ta sama osoba już w armii polskiej. (2012/12/22 13:47)