założenie grupy rekonstrukcyjnej

/ 30 odpowiedzi
Stary Kojot

Zgadza się, w obu przypadkach, są to wytwory propagandy :D (2013/10/10 10:59)

Torwid

Witam wszystkich. Mam pytanie do osób wtajemniczonych które siedzą w temacie. Jakie albo czy w ogóle są prawne uwarunkowania założenia grupy rekonstrukcji historycznej. Pragnę od razu nadmienić że nie mam tu na myśli stowarzyszenia rejestrowego ani zwykłego tylko właśnie grupę która byłaby samodzielna bez zamiaru podpinania się pod istniejące już stowarzyszenie (co jest aktualnie często spotykaną praktyką).

Z góry dziękuję za odpowiedź.

(2013/10/27 17:18)

darda

/.../  Jakie albo czy w ogóle są prawne uwarunkowania założenia grupy rekonstrukcji historycznej. Pragnę od razu nadmienić że nie mam tu na myśli stowarzyszenia rejestrowego ani zwykłego /.../

Jak na razie polskie prawo nie nie ingeruje jeszcze w sposób, w jaki grupa kolegów oddaje się wspólnemu hobby :-)
Oczywiście, o ile to hobby (lub sposób jego uprawiania) nie jest z  prawem sprzeczny. Np. z zakazem propagowania ideologii totalitarnych... (2013/10/27 19:11)

Artur W

Pragnę od razu nadmienić że nie mam tu na myśli stowarzyszenia rejestrowego ani zwykłego tylko właśnie grupę która byłaby samodzielna bez zamiaru podpinania się pod istniejące już stowarzyszenie.

Zatem sprawa jest prawnie obojętna. Dopóki istnienie grupy nie ma pozostać tajemnicą, a gru-pa nie ma na celu dokonywania przestępstw, taka GRH to z prawnego punktu widzenia kilku obywateli, którzy robią coś, co nie jest karalne.
Tyle, że nie może toto mieć wspólnego mienia, korzystać z ofiarności publicznej ani dotacji jakichkolwiek, dla wszelkich władz cywilnych i wojskowych dowódca grupy będzie prywatnym facetem z ulicy, nazwa też nie jest chroniona prawnie. (2013/10/27 22:13)

bykfernando

To prawda. Nikt nie może zabronić grupie przyjaciół spotkania się i spędzania wspólnie czasu o ile nie robią nic niezgodnego z prawem. Ale problemem staje się udział w rekonstrukcjach, ustalenia tzw majątek wspólny itp. Oczywiście na początek taka forma wystarcza, potem jak chcecie istnieć w rekonstrukcji koniecznością staje się udział w stowarzyszeniu (choćby jako sekcja). potem naturalną droga własne stowarzyszenie. Wiem coś o tym przerabialiśmy to na swoim przykładzie. (2013/10/28 15:34)