XI Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych - Born

/ 22 odpowiedzi / 22 zdjęć

Przez 4 dni trwał w Bornem Sulinowie XI Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych. Rozpoczął się w czwartek 14.08. ale wiele ekip przybyło  na miejsce już tydzień wcześniej aby zająć dobre miejsca w miasteczku zlotowym do ekspozycji sprzętu a także odpowiednie miejsca postojowe i noclegowe do rozbicia swoich obozów i przedstawienia dioram.

Uczestników przybywało z dnia na dzień coraz więcej - w sumie zarejestrowanych było oficjalnie ponad 4 tys. zlotowiczów, zarówno z Polski jak i z całej Europy, ponad 500 egzemplarzy różnych pojazdów militarnych. Przez cały okres trwania imprezy przez teren zlotowy przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających. Bardzo dużo sprzętu militarnego przywieźli ze sobą pasjonaci militariów z Niemiec. Impreza - jak zwykle - przygotowana z ogromnym rozmachem.

1

Zlot w Bornem Sulinowie pretenduje do miana największej tego typu imprezy w Europie. Podziwiać można było pojazdy półgąsienicowe i gąsienicowe - transportery opancerzone i czołgi, motocykle, pojazdy kołowe oraz zabytkowy sprzęt wojskowy, który nie raz jest jeszcze w lepszej "kondycji" niż ten współczesny.

Ogromne wrażenie - zarówno na uczestnikach jak i na publiczności - zrobiła wystawa zatytułowana "Czołgi" przygotowana przez Muzeum Wojsk Lądowych z Bydgoszczy, Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu i Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Miłośnicy wojskowości z bliska mogli się przyjrzeć m.in. angielskiemu Stuartowi, radzieckiemu IS-2, T-34, T-55, T-72, PT 91 "Twardy", był Leopard, który nasza armia przejęła od niemieckiej Bundeswehry, działo przeciwlotnicze Gepard na podwoziu Leoparda oraz M60 Patton.

2

Imponująco wyglądała parada pojazdów militarnych trasą dookoła jeziora Pile przez Borne Sulinowo, Krągi, Dąbrowicę, a w sobotnie popołudnie parada czołgów po tankodromie. Nie zabrakło także grup rekonstrukcyjnych, w sobotni wieczór koncert zespołu rockowego "Acid Drinkers & Przyjaciele", który przed sceną zgromadził prawie wszystkich uczestników z miasteczka zlotowego jak i tysiące widzów.

legion etrangere


Kilka migawek ze Zlotu oraz ze spotkań z rekonstruktorami indywidualnymi;

fot.1 (2014/08/21 22:23)