Wystawa w Bydgoszczy - "Polacy w Legii Cudzoziemsk

/ 23 odpowiedzi / 20 zdjęć
W dniach 21.02.2015 - 11.03.2015 w Bydgoszczy w Muzeum Wodociągów Galeria Wieża Ciśnień przy ulicy Filareckiej 1 Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy i Przyjaciół Legii Cudzoziemskiej w Polsce ( Association des anciens et amis de la Legion Etrangere en Pologne) organizuje wystawę historyczną, poświęconą Polakom służącym w tej elitarnej formacji. Organizatorzy zapraszają na wystawę byłych legionistów i sympatyków tej formacji. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi o godzinie 14:00, swoją obecność zapowiedział Prezes A.A.A Legion Etrangere en Pologne Zbigniew TRZ-Truszczyński. Udostępnione na wystawę eksponaty, fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów sekcji historycznej, która funkcjonuje przy stowarzyszeniu.Jednym z bohaterów wystawy będzie Pan Zygmunt Jatczak - żołnierz AK w Powstaniu Warszawskim i weteran Legii Cudzoziemskiej z Indochin, z którego wspomnieniami będziemy mogli zapoznać się pod postacią książki "Niczego nie żałuję", która właśnie niedawno ukazała się na rynku wydawniczym.

legion etrangere


Organizatorzy wystawy zachęcają do zapoznania się z niezwykłą książką - wspomnieniami Pana Zygmunta Jatczaka, uczestnika walk Powstania Warszawskiego i żołnierza Legii Cudzoziemskiej. To nie tylko fascynujący opis walk, przyjaźni, dawnej Legii, powstańczych dni w Warszawie ale także niezwykłe archiwalne zdjęcia i dokumenty nigdy wcześniej nie publikowane w Polsce. Książkę będzie można zakupić w trakcie trwania wystawy a także przy okazji "zdobyć" autograf autora p.Krzysztofa Schramma (który także zapowiedział swój przyjazd na otwarcie wystawy). Dla tych wszystkich, którym nie będzie dane być na wystawie a chcieliby nabyć powyższą publikację podaję adres Wydawcy, pocztę  e-mail  [email protected] (2015/01/23 10:07)

fuchsi


Zycze Wam powodzenia i duzo zainteresowanych.

fuchsi

(2015/01/23 12:45)

legion etrangere


W imieniu Kolegów ze Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy i Przyjaciół Legii Cudzoziemskiej w Polsce, dziękuję Kolego fuchsi za te słowa.Będę na tej wystawie pierwszego dnia więc postaram się zdać relację i zamieszczę jakieś fotki z przebiegu imprezy. (2015/01/23 21:24)

legion etrangere


W minioną sobotę (21.02.2015) w bydgoskiej Wieży Ciśnień w Muzeum Wodociągów otwarto wystawę poświęconą Polakom służącym w Legii Cudzoziemskiej. Wystawa "Polacy w Legii Cudzoziemskiej" ma charakter unikatowy, ja dotąd prezentowana była tylko jeden raz w Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, w czerwcu 2011 roku. Obecna, bydgoska, została wzbogacona o nowe elementy - eksponaty i prezentacje mulimedialne. Wernisaż był także okazją do promocji książek: "Niczego nie żałuję. Od powstania warszawskiego z Armią Krajową do Indochin z Legią Cudzoziemską" autorstwa Zygmunta Jatczaka i Krzysztofa Schramma oraz "Mamy dusze muszkieterów" autorstwa Zbigniewa Truszczyńskiego - Prezesa Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy i Przyjaciół Legii Cudzoziemskiej w Polsce i zarazem byłego żołnierza tej formacji. Na wystawie można zobaczyć wiele unikatowych eksponatów, wśród których znalazły się elementy wyposażenia i umundurowania żołnierzy, fotografie,dokumenty i prywatna korespondencja legionistów wywodzących się z Polski. Można także zobaczyć dużą kolekcję odznak i medali, która jest fragmentem ogromnego zbioru Pawła Adamczyka (dla którego trzeba by było chyba zorganizować odrębną wystawę dotyczącą tylko odznak i medali).
Kuratorem ekspozycji jest Krzysztof Schramm  - człowiek, który te wszystkie materiały wystawiennicze zebrał, poklasyfikował i opisał. Dzielnie sekundował mu w tym Paweł Adamczyk - osoba, która posiada bodajże największe zbiory z tego tematu w Polsce.
Wernisaż miał ciekawą oprawę - wszystkich zaproszonych gości i zwiedzających witała już na schodach muzyka z marszami i pieśniami Legii Cudzoziemskiej a przy bufecie serwowano francuskie wino z winnic Legion Etrangere.
Dla mnie, osobiście, jako rekonstruktora umundurowania Legii Cudzoziemskiej, najciekawsze i najbardziej interesujące były spotkania i luźne rozmowy z byłymi żołnierzami LE, których mogłem "podpytać" o interesujące mnie sprawy związane z umundurowaniem. Nie ma to jak "zaciągnąć wiedzy u źródeł" ! Jednym z zaproszonych gości był bydgoszczanin - Piotr Węgrzyński - były już żołnierz 2 REP, elitarnego pułku spadochronowego, który na kontrakcie w Legii spędził 5 lat i od którego mogłem dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Reasumując - wystawa bardzo udana i godna polecenia dla tych, którzy jeszcze jej nie zwiedzili.

...reportaż TVP Bydgoszcz z otwarcia wystawy:  http://bydgoszcz.tvp.pl/18965512/sluzyl-w-legii-cudzoziemskiej-teraz-otworzyl-wystawe (2015/02/24 15:34)

legion etrangere


...wystawa eksponatów (mundur żołnierza 2e REP) (2015/02/24 16:05)

legion etrangere


...promocja książki "Niczego nie żałuję. Od powstania warszawskiego z Armią Krajową do Indochin z Legią Cudzoziemską" autorstwa Z.Jatczaka i K.Schramma; (2015/02/24 16:14)

legion etrangere


Zbigniew Truszczyński - prezes Association des anciens et amis de la Legion Etrangere eu Pologne i Piotr Węgrzyński - były legionista 2 REP; (2015/02/24 16:18)

legion etrangere


...z Prezesem Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy i Przyjaciół Legii Cudzoziemskiej w Polsce p.Zbigniewem Truszczyńskim; (2015/02/24 16:21)

legion etrangere


...z Krzysztoem Schrammem - kuratorem ekspozycji; (2015/02/24 16:24)

legion etrangere


...z Pawłem Adamczykiem - właścicielem części eksponatów na wystawie i osobą, która posiada największy zbiór odznak i medali LE w Polsce; (2015/02/24 16:28)

legion etrangere


...kurator wystawy Krzyszto Schramm udziela wywiadu TVP Bydgoszcz; (2015/02/24 16:30)

legion etrangere


...Krzysztof Schramm w trakcie udzielania wywiadu (2015/02/24 16:37)

legion etrangere


...Prezes Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy i Przyjaciół Legii Cudzoziemskiej w Polsce p. Zbigniew Truszczyński w trakcie uroczystego otwierania wystawy; (2015/02/24 16:42)

legion etrangere


...więcej zdjęć z wystawy w Bydgoszczy "Polacy w Legii Cudzoziemskiej " można znaleźć tutaj:http://www.mmbydgoszcz.pl/artykul/polacy-w-legii-cudzoziemskiej-wystawa-w-bydgoszczy-zdjecia,3289553,artgal,t,id,tm.htmlhttp://www.bydgoszczinaczej.pl/artykul/polacy-w-legii-cudzoziemskiej-wystawa-w-galerii-wiezy-cisnien/ (2015/02/24 17:54)