Wyposażenie Bolszewika

/ 7 odpowiedzi

  • konto usunięte

Co na pasie nosili Bolszewicy w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku?Z góry dziękuje za odpowiedzi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rumcajs


W zasadzie raczej niewiele. Bo i Armia Carska nie miała zwyczaju obciążać pasa dodatkowymi elementami w stylu chlebak, jak to robili np. Niemcy. Łopatek piechoty używano raczej rzadko. Rosyjskie pochewki na bagnet były dość nietrwałe i bagnety poszły bezpośrednio na lufę. Pozostały jedynie ładownice. A w zasadzie jedynie te trzy elementy miał carski żołnierz nanizane bezpośrednio na pas. Nie mówię o kaburze pistoletu lub rewolweru. Ale prości żołnierze ich raczej nie mieli. Pozostałe oporządzenie wisiało na pasach przewieszonych przez ramię lub na plecach. (2014/06/04 12:41)

darda


Wszakże pytanie dotyczyło nie okresu carskiego, a późniejszego. Wtedy  mogło być ciekawiej, bo zdecydowanie mniej regulaminowo, a w dodatku część bolszewickich bojców (niezbyt wielka, ale w miarę istotna) miało nawyki z armii austrowęgierskiej ;-)Pamiętać też trzeba, że posługiwano się często oporządzeniem zdobycznym, choć nie należy z tym przesadzać, bo podstawą było jednak to, co pozostało po armii rosyjskiej.Jeszcze jedno - nie określiłeś formacji, a przecież Kozak, marynarz czy artylerzysta "obwieszał" się najczęściej inaczej, niż n.p. "mużyk" bądź Chińczyk  z piechoty ;-) (2014/06/04 13:47)

al-Muell


Pragnąłbym zwrócić uwagę, że jako ładownica w w pierwszych latach porewolucyjnych królował bandolier przez ramię. Również manierki raczej wisiały na pasku przez ramię, toteż na pasie mogło nic nie być, chyba że jakiś sprzęt zdobyczny.
Pistolet czy rewolwer nie byłby taki nieprawdopodobny - były oficer mógł zostać zwykłym żołnierzem, bo dowódcę wówczas w jednostkach wybierano demokratycznie (!). Co prawda powinien mieć ukończone kursy dowódcze, ale różnie z tym bywało. (2014/06/05 06:18)

Rumcajs


Wszakże pytanie dotyczyło nie okresu carskiego, a późniejszego.

Grzegorz ja dokładnie odpowiedziałem na pytanie odnosząc się przez porównanie do tego, co carscy mieli na pasach. Jeśli carscy mieli w zasadzie jedynie 3 elementy, to bolszewia raczej je jeszcze ograniczyła i tyle. Owszem pozostają jak zwykle przypadki specjalne, ale chyba nie oto chodzi autorowi wątku. Skóra była droga i biedne, ogarnięte wojną domową państwo nie miało "czasu" na uzupełnianie braków w pokrowcach na łopatki, ładownicach lub myśleć o pochwie na bagnet, który doskonale pasował założony na lufę w odwrotce. Można dołożyć rewolwer/pistolet na smyczy za pas (bez kabury) - ale to raczej w pierwszym okresie. Zamiast ładownicy ładnie wygląda przełożona przez pierś parciana taśma ckm-u z nabojami.
(2014/06/05 13:38)

użytkownik28306


Dzięki za zainteresowanie i pomoc. Pozdrawiam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (2014/06/05 13:58)

Stary Kojot


Nie wiem, czy coś sie dzieje, ale w tej grupie, w poszczególnych wątkach nie wyświetlaja sie zdjęcia... (2014/06/06 06:08)