Wykorzystanie mausera C96 przez szeregowych?

/ 6 odpowiedzi / 2 zdjęć

Witam

czy mauser C96 był wykorzystywany przez szeregowych wehrmachtu?

jezeli tak to w jakim okresie, jak czesto, i w jakich jednostkach .

mauser98k

Pistolet ten nie był oficjalnie wprowadzony do uzbrojenia WH , chociaż był wykorzystywany " prywatnie " przez niektórych oficerów , podoficerów a być może także przez zwykłych zolnierzy. Po zakończeniu jego produkcji w 1937 r i po wyeksportowaniu większości glównie do Chin, Jugosławii itd pozostałe zapasy przejęła armia niemiecka , nie wprowadzając go oficjalnie , jak napisałem wcześniej, do uzbrojenia WH. Po wybuchu wojny pistolet został wprowadzony do uzbrojenia Waffen SS.

(2011/06/12 17:42)

mauser98k

Zołnierze Waffen SS w akcji , jeden z nich uzbrojony w pistolet Mauser wz 1932. Broń wyposażona jest w magazynek 20-to nabojowy. (2011/06/12 17:56)

Hindus

„…Po wybuchu wojny pistolet został wprowadzony do uzbrojenia Waffen SS….”

Wehrmacht chętnie pozbył się zmagazynowanych „Komisarzy”, oddając je Waffen-SS, jako broni niepraktycznej tak ze względu na walory użytkowe, jak i logistycznie (amunicja).

Pozdro

Hindus

(2011/06/12 22:42)

wojtas

Witam! Nie chce tworzyć nowego wątku,a pytanie które chciałbym zadać jest ściśle powiązane z mauserem C96. Czy "karabinowa" wersja tego pistoletu była używana kiedykolwiek przez którąś armie europejską,czy była raczej używana jako cywilny karabinek sportowy?

Pozdrawiam (2011/07/02 13:02)

argo

To wersja cywilna , a właściwie myśliwska. (2011/07/02 23:01)

Speedy

Hej

Chociaż karabinek C96 nosił nazwę "model kawaleryjski", to jednak żadna kawaleria go sobie nie kupiła. Tak jak pisze przedmówca, była to broń na rynek cywilny, w dodatku niezbyt rozpowszechniona, bodajże tylko kilka tys. wyprodukowano.

W roku 1916, gdy armia niemiecka ogłosiła konkurs na broń do walki z bliska, "wymiatania" okopów itd., zakłady Mauser zaproponowały właśnie taki karabinek, tyle że z magazynkiem na 40 naboi (nie pamiętam czy wymiennym) i chyba z przełącznikiem na ogień ciągły (nie jestem pewien, dawno gdzieś o tym czytałem, a może i był samopowtarzalny tylko...?). Ostatecznie jednak zwyciężył pistolet maszynowy Hugo Schmeissera znany potem jako MPi 18.

(2011/07/03 01:17)