wrzesień 1939 rok - kobiety OPWK

/ 8 odpowiedzi
Witam, właśnie przymierzam się do uszycia munduru pwk. Jak wywnioskowałam z przeróżnych źródeł w 1939r. była to Organizacja Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Jednak ile osób tyle opinii i czytając fora zupełnie pogubiłam się jak dokładnie ma wyglądać takowy mundur.Chcę brać udział w różnych potyczkach, pokazach, również rekonstrukcjach jako sanitariuszka oraz w patriotycznych uroczystościach.Oto lista moich pytań i wątpliwości:
1) Z tego co udało mi się wywnioskować bluza munduru powinna być bez granatowych mankietów i używana była zarówno w wersji polowej jak i galowej na uroczystościach. A co pod spód?2) W wersji galowej powinna być granatowa spódnica. Natomiast kompletnie nie wiem jakie spodnie używać 'w polu'. Mają być długie/za kolana, zakończone owijkami czy spinaczami, granatowe czy khaki i z jakiego materiału (sukno/drelich czy jeszcze coś innego)?3) Jak doczytałam buty to trzewiki wojskowe lub pantofle, jednak czy jest jakieś rozgraniczenie jakie powinny być przy wersji galowej?4) Beret ma być granatowy z małym orzełkiem pwk bez znaczenia przy której wersji munduru?5) Jaki pas do munduru galowego i do polowego? Zauważyłam, że w wersji galowej były granatowe z klamrą pwk, ale nie wiem do końca jak to jest w wersji polowej.6) Wyczytałam też, że kobiety nie używały raczej wojskowego wyposażenia, tj. chlebaków wz. 33, manierek i innych tylko raczej cywilne lub harcerskie. Jednak nie wiem czy są to informacje potwierdzone, więc chciałam się zapytać czy oprócz torby dla sanitariusza mogę użyć na przykład chlebaka wz. 33 i wojskowej menażki, niezbędnika, manierki czy koca i torby na maskę takich jak koledzy odtwarzający żołnierza z września 1939r?
I ostatnie pytanie moje jest takie czy są jeszcze jakieś elementy, na które trzeba zwrócić uwagę, a które pominęłam i czy macie kontakt do kogoś, kto zajmuje się szyciem mundurów pwk?
Pozdrawiam i czekam na w miarę konkretne odpowiedzi i porady :)
jarema

1. "bluza".... albo w starego typu (wygląda jak amerykańska koszula mniej więcej), albo w wersji przejściowej z doszytymi dolnymi kieszeniami, czyli taka:

albo kurtka wz. 38, podobna do drelichu lnianego wz. 36 WPGranatowe mankiety i naramienniki byly używane do połowy lat 30. i oznaczały ćwiczącą członkinię PWK. Pod spód cywilna koszulka.
2. Na galowo granatowa spódnica, do wyboru kilka typów. Albo krótsza, plisowana, albo granatowa z sukna z krytym zapięciem, za kolana. W pole granatowe flanelowe spodnie, spinane nad kostką.
3. W wersji galowej czarne lakierowane pantofle, spinane paskiem. W pole trzewiki wojskowe lub cywilny odpowiednik.
4. Beret granatowy PWK z małym orzełkiem (na 39). W latach wcześniejszych używano innych wzorów beretu, dużego orła u instruktorek, czasem granatowych furażerek, lub khaki dla instruktorek.
5. Z galowym - zgoda, ale tylko dla instruktorek. Szeregowe pewiaczki nosiły pasy wojskowe z przesuwką ze sprzączką, do której był przytwierdzony, przy pomocy łańcuszka, karabińczyk.
6. Używano wszystkiego, czego znaleziono w magazynach, plus kupę sprzętu cywilnego (masek C2, wz. 38; manierek harcerskich)
Powinnaś pamiętać o patkach kołnierzowych granatowych i i obszyciu stopniem (nie na naramiennikach!). I patkach mankietowych z wyszytą specjalizacją. (2012/07/08 17:56)

harnas

W jednym z tegorocznych numerów Militaria XX wieku był chyba na ten temat  artykuł z materiałami zdjęciowymi. (2012/07/08 23:25)

Rumcajs

Oto lista moich pytań i wątpliwości:
1) Z tego co udało mi się wywnioskować bluza munduru powinna być bez granatowych mankietów i używana była zarówno w wersji polowej jak i galowej na uroczystościach. A co pod spód?
Pozdrawiam i czekam na w miarę konkretne odpowiedzi i porady :)

Szanowna Koleżanko, myślę, że oczekiwanie od facetów, którzy zdominowali te forum, co masz włożyć "pod spód" jest troszkę dziwne. Wydaje mi się, że prędzej uzyskasz radę w tym względzie u Koleżanek z GRH Bluszcz
http://www.grhbluszcz.pl/moda30.html
Poniżej mały cytacik właśnie ze strony podanej powyżej:
"
Jeśli natomiast chodzi o bieliznę dzienną, to wraz z tendencją do eksponowania krągłości, pojawiła się potrzeba wymodelowania biustu. Używano zapinanych z tyłu staników z dwiema osobnymi, zabudowanymi miseczkami (dziś wyparte niemal całkowicie przez późniejszą bardotkę). Do łask powrócił też gorset, tym razem w formie elastycznej. Nie spełniał już swojej dawnej funkcji deformowania ciała, a wręcz przeciwnie – wygładzał niedoskonałości, jednocześnie podkreślając naturalne proporcje sylwetki".

(2012/07/08 23:51)

zaqxswxx

Drogi Panie Rumcajs. Nigdzie nie napisałam, że pytanie kieruję jedynie do Panów, natomiast poprzez wyrażenie 'co pod spód' chciałam dowiedzieć się czy ma to być biała koszula czy może zwykła cywilna bluzka, a nie jak to Pan zasugerował biustonosz czy gorset ;) Pozdrawiam i dziękuję za pozostałe wypowiedzi. (2012/07/09 00:12)

zaqxswxx

Poza tym podana przez Pana strona nijak ma się do mojego zapytania :) (2012/07/09 00:15)

Rumcajs

To akurat względną rzeczą jest. Strona dotyczy strojów damskich z lat 30, a to okres, o który Koleżanka pyta. Tak sobie myślę, że nawet te koszule w formie damskiej mogą mieć zupełnie inne fasony niż męskie. Dlatego też proponowałem bezpośredni kontakt z Grupą, która się w tym temacie specjalizuje. To samo dotyczy damskich niewymownych z omawianego okresu. Ponadto wyrażenie "pod spodem" zostało sprecyzowane po mojej wypowiedzi, a jak pełne koszer to pełne. Oczywiście w odpowiednim zakresie i granicach rozsądku, bo jakoś gorsetu w polu sobie nie wyobrażam. (2012/07/09 11:53)

jarema

W razie pytań, pisz panna na prv ;) Niekwestionowanym autorytetem w sprawach PWK jest Schreku, w razie pytań do niego, mogę pośredniczyć. A sam wiem troszkę, więc służę pomocą. (2012/07/09 13:34)

zaqxswxx

Obecnie jestem w trakcie poszukiwania niezbędnych materiałów. Właśnie miałam zamiar odezwać się do Pana na priv i na pewno zrobię to w najbliższym czasie :) (2012/07/10 11:48)