Wojsko Polskie - okres transformacji

/ 4 odpowiedzi
Witam. Interesuje mnie uzbrojenie i tło historyczne w WP okresu 1989 jak i dalszego. Piszę pracę licencjacka i byłabym wdzięczna za podsunięcie jakiegoś pomysłu jak i literatury. Przydatne bylby opracowania dotyczące programu Tytan.

Dziękuję za ewentualne zainteresowanie.

Pozdrawiam

a.p.
Lee

Programy FW w większości krajów są jeszcze niejawne, przynajmniej w przeważającej części i nie ma na ich temat żadnych opracowań. Możesz się opierać jedynie na doniesieniach prasowych i spekulacjach.

Na temat tła historyczne to wystarczą zwykłe książki historyczne, o uzbrojeniu także jest ich dużo. Powinnaś za to zacieśnić okrąg o jakich siłach chcesz pisać. Uzbrojeniu piechoty, lotnictwa, marynarki, wojsk zmechanizowanych, obrony przeciwlotniczej? Ponadto każda z tych grup jest zróżnicowana wewnętrznie. Uzbrojenie osobiste czy szeroko pojęty sprzęt? Lata 1989 to komuna, do dziś zostało wymienione sporo sprzętu.

Szczerze poleciłbym Ci zacząć od podstaw. Poczytać jakieś ogólnowojskowe książki i dopiero coś sobie wybrać.

(2012/10/09 09:25)

argo

Wypoaszenie zolnierza w okresie transformacji bylo takie samo jak i za komuny, te same mundury ...ta sama broń, moze tylko inne orzełki na czapkach czy hełmach. (2012/10/10 21:46)

ajzeman

No nie do końca. Nowością jak na koniec komuny były mundury wz. 89 tzw. pumy czy żaby ale nie były noszone powszechnie. Co do orzełków - do momentu wydania nowych z koroną dokonywano często samoróbek. Przykładowo kadra wykonywała bajorkowe lub z nici korony. Zarzucono też zdaje się wyróżnienia typu DSS i wszystkie te sznury, odznaki ZSMP i tym podobne. (2012/10/15 09:38)

operator

Służyłem od jesieni 89 do wiosny 91, czyli szedłem do woja niemal tuż przed zgonem PRL, a wychodziłem już w RP. Poza zmianą roty przysięgi (niemal w przeddzień), polegającej na wykreśleniu zdania o braterskiej Armii Radzieckiej i zastąpieniu zwrotem "wraz z armiami sojuszniczymi", początkowo nic się nie zmieniło. Przypominam, że WP cały ten czas było członkiem Układu Warszawskiego (do lipca 1991r.).
 Z czasem zmieniono np. stanowisko zastępcy dowódcy d.s.politycznych na d.s. wychowawczych. Od końca 1990 wprowadzano program "humanizacji życia żołnierskiego" z przekąsem nazywany przez nas "humoryzacją", polegający np. na zezwoleniu posiadania na salach (izbach) żołnierskich telewizorów czy odbiorników radiowych (do tej pory znajdowały się w kompanijnych świetlicach). Zniesiono też nakaz oglądania Dziennika Telewizyjnego.
Humanizacja miała też na celu (teoretycznie) ograniczenia zjawiska zwanego "falą".
Wprowadzono również skrócenie służby wojskowej z 24 na 18 miesięcy (szedłem w kamasze z przeświadczeniem że dwa lata w woju będę, od bodaj końca sierpnia 1990 wiedziałem już, że na półtora skrócona służba).
Przez cały okres mojej służby obowiązywały regulaminy PRLowskie ( "obywatelu sierżancie...;obywatelu kapitanie...;"itd.)
To tak pobieżnie tyle co mi pierwsze do głowy wpadło.
Co do "żaby" czy czasem "krokodyla"-zobaczyłem ten mundur w użyciu dopiero gdzieś ok 1993 roku. (2012/10/18 20:03)