Wachstuchmütze

/ 121 odpowiedzi / 21 zdjęć
Rumcajs

Pomijając świecące wentylacje, to jak widzicie całość? (2013/02/22 00:00)

JaRost

wentylki jak wentylki. Nie jest źle chociaż ten daszek nieco kłuje w oczy.....  (2013/02/22 00:10)

darda

Daszek?
Przejrzę jeszcze raz dostępne zdjęcia, ale chyba nie powinien być obszyty dermą/ceratą.
Poza tym - ale to bardzo ważne niestety -  wygląda OK (2013/02/22 08:36)

darda

Image (2013/02/22 08:39)

darda

(2013/02/22 08:42)

darda

(2013/02/22 08:45)

darda

(2013/02/22 08:48)

Rumcajs

Czyli wychodzi, że powinien być skórzany. To gościa wprowadziłem w błąd. Ale nawet jeśli uda się zrobić skórzany, to o przetłoczenie jak na rysunku będzie dość trudno. Poza tym ten rysunek jakiś taki idylliczny jest. To chyba pierwsza czapka z paskiem. A do tego ślicznie usztywniona i w górę i po obwodzie denka. (2013/02/22 08:53)

JaRost

Jak widać daszki były różne. Tak jak czapki. Dużo pewnie zależało od wytwórcy, a pewnie jak landsturmista był bogaty to może i mógł sobie pozwolić na podrasowanie tego czy owego. Moim zdaniem daszek może być i z ceraty byleby był nieco sztywniejszy i opadał lekko w dół.  (2013/02/22 09:12)

darda

Raczej nie masz Jarku racji. Nie mogę wstawić teraz większej liczby fotek (polityka bezp. firmy), ale nigdzie nie widziałem ceratowego daszka. Były z przetłoczeniami i bez, zapewne zarówno skórzane jak i z prasowanej tektury (lakierowane na czarno), ale nigdy takie, jak ta nasza.

Wydaje się, że właściwym odpowiednikiem może być daszek od współczesnych czapek garnizonowych (policyjnych?).
Jeśli ktoś może wyskoczyć z roboty, niech złapie może jakigoś policjanta i obejrzy doładnie jego czapkę ;-) (2013/02/22 09:22)

darda

Taki daszek też by chyba spokojnie przeszedł ;-)
Nie wiem, kto de damskie czapeczki robi :-)

http://www.twenga.pl/dir-Moda,Dodatki-moda,Czapka-wojskowa

(2013/02/22 09:31)

Rumcajs

To ja wolę ten daszek, który jest, niż wykonany z współczesnego plastiku. Wygląda o wiele lepiej i nikt nie powie, że jest ze współczesnego plastiku. Z resztą jakby tu powiedzieć Grześ - 3 dni temu powiedziałem facetowi, że absolutnie nie chcemy daszków od współczesnych czapek z lamówką na przodzie. Szkoda, że nikt wcześniej nie próbował tego omawiać, przecież po to mamy to forum.
Porozmawiam z nim o daszku skórzanym, ale nie wiem czy gość sobie z tym poradzi. A jeśli nie poradzi, to jakie widzicie rozwiązanie?
- Szukamy innego wykonawcy?
- Zamawiamy bez daszków i szukamy wykonawcy daszków oraz kogoś kto nam je wszyje?
- inne?
Czy pozostała część czapki jest do przyjęcia? (2013/02/22 09:56)

JaRost

U caraków bywały daszki fibrowe obite materiałem więc myślałem, że podobny patent będzie się nadawał u nas.  (2013/02/22 10:02)

Rumcajs

Jeśli przyjrzeć się tej czapce to widać przeszycie ok 05 cm od rantu daszka. Jednak mogę się zgodzić że może być z kartonu bo jest jakiś taki cienki. Ale karton by się przełamywał, a na żadnym zdjęciu nie widać przełamanego daszka.
(2013/02/22 10:04)

janbie

Jeśli chodzi o daszki policyjne to ze zdobyciem ich nie ma problemu , ale muszę zerknąć czy będą pasowały (2013/02/22 12:13)

darda

Myślę, że póki można, trzeba dążyć to rozwiązania możliwie bliskiego do oryginału. Na żadnym zdjęciu nie widziałem daszka powleczonego ceratą. Nie upieram się, że policyjne czy inne plastikowe daszki będą dobre. Ceratowy też nie jest dobry - pytanie, jaki jest gorszy?

Jakie daszki są używane do obecnych kopii przedwojennych czapek? Pytam, bo sam chodzę na 1939 w berecie, więc nie wiem. (2013/02/22 13:07)

Rumcajs

Rozmawiałem z gościem. Z jego strony będzie trudność ze wszyciem daszka wykonanego z grubej skóry - sprawa osprzętu. Jeśli chodzi o daszki policyjne, to nie ma problemu, żeby je wszył. Powiedział mi też, że jest to plastikiem obciągnięta tektura i przez to, że bez usztywnienia to bardzo łamliwa, więc trzeba uważać, bo łatwo się przełamuje. Co prawda nie mam doświadczenia z obecnymi daszkami służb mundurowych, ale pamiętam że po zmianie daszków w czapkach harcerskich na właśnie taki system łamały się one przy pierwszym wsadzaniu pod pagon. Jakoś nie widać na zdjęciach przełamanych daszków. (2013/02/22 14:55)

darda

(2013/02/22 14:58)

darda

/.../ Jeśli chodzi o daszki policyjne, /.../ jest to plastikiem obciągnięta tektura /.../.

Czyli mniej więcej to, co w dużej części oryginalnych daszków - prasowana i impregnowana tektura (tekstolit), lakierowana na czarno... (2013/02/22 15:07)

Rumcajs

Nie do końca. Spróbuję powtórzyć to co usłyszałem bardziej szczegółowo. Karton prawdopodobnie nawoskowany czy w podobny sposób czymś usztywniony i obłożony (jeśli dobrze zrozumiałem to obklejony) po obu stronach cienką folią plastikową. Do tego przód zabezpiecza chyba lamówka. Jakoś tak zostało to opisane. A na zdjęciu mamy do czynienia z czymś cienkim i sztywnym. To może już lepszym rozwiązaniem byłby po prostu plastikowy daszek w formie czapka przeciwsłoneczna ale nie transparentny, który nie byłby w żaden sposób niczym obciągnięty. Ot po prostu czarne tworzywo, o grubości ok 1 mm? (2013/02/22 16:06)

darda

Poczekajmy, co powie Janek. Zresztą jutro obejrzę sobie czapeczkę Straży Miejskiej (made by Hero)  - to chyba takie same daszki. (2013/02/22 19:20)

janbie

Mam w ręku czapkę policyjną .Daszek jest trochę bardziej spiczasty od tej ze zdjęcia .Jak chcecie to mogę zrobić foto .Trochę przypomina daszek czapki z plakatu . (2013/02/22 20:45)

janbie

Mam w ręku czapkę policyjną .Daszek jest trochę bardziej szpiczasty od tej ze zdjęcia .Jak chcecie to mogę zrobić foto .Trochę przypomina daszek czapki z plakatu .

-uciekło mi z - (2013/02/22 20:51)

Rumcajs

Jakby nie patrzył spróbujmy coś uzgodnić. Mam nadzieję, że nie będzie to trwało wieki. Zapraszam także pozostałych do dyskusji bo, wszystkich nas ten problem dotyczy. I co teraz postanowimy stanie się standardem dla naszej grupki. (2013/02/22 21:57)

Stary Kojot

Pomijając kwestie technologiczą dotyczącą daszka, to reszta wyglada bardzo ok. (2013/02/23 10:54)