Wachstuchmütze

/ 121 odpowiedzi / 21 zdjęć
Co zostało zrobione od spotkania 2 lutego
- przy użyciu programu autocad i zabawy z proporcjami wyliczyłem orientacyjne wymiary elementów czapki.
- nawiązałem kontakt telefoniczny z czapnikiem z Ostrołęki (kontakt od Jarosta)i przesłałem do wyceny materiał zdjęciowy wraz z opisem, obecnie czekam na pytania uzupełniające i wycenę.
Jeśli ktoś ma jakieś kontakty na czapników to chętnie w ramach badania konkurencji udostępnię edytowalną treść zapytania wraz z materiałem zdjęciowym.
Przyjęte na dzień dzisiejszy rozwiązania:
- kolor czarny;
- materiał jak najbardziej zbliżony do ceraty;
- wzór wg rysunków z regulowanym obwodem głowy.
Stary Kojot

Ulica Grochowska 173, zakład czapniczy z tradycjami, szyli np maciejówki, maja pojęcie. (2013/02/14 18:53)

Rumcajs

Dostałem próbki kształtu czapki z Ostrołęki (2013/02/14 19:10)

Rumcajs

Próbki kształtu czapki z Ostrołęki (2013/02/14 19:14)

Rumcajs

Próbka kształtu z Ostrołęki ( materiał przypadkowy) (2013/02/14 19:19)

Rumcajs

Jakoś mimo że wszystkie zdjęcia są tej samej wielkości to 3 nie mogę wkleić (2013/02/14 19:27)

Stary Kojot

Może własciwości (kod) zdjecia jest za bardzo rozbudowany, podkreślniki, znaki specjalne..., zapisz zdjęcia jako np a1. (2013/02/14 19:53)

Stary Kojot

Coś ten daszek, to nie bardzo... (2013/02/14 19:55)

Rumcajs

Jeśli chodzi o wymiary to wg. moich spostrzeżeń wszystko zależy od konkretnego egzemplarza. Ale myślę, że szerokość otoku można przyjąć jako 2,5 do 3 cm. Wysokość górnej części to ok 6,5 cm. Ponadto egzemplarz wklejony przez Andrzeja ma górną cześć składającą się z 4 części. do tego wentylacje.
 I teraz kilka pytań:
1. Czy upieramy się przy tych 4 częściach (chyba nie wszystkie czapki tak mają ale można to prześledzić)?
2. Czy przyjmujemy proponowane przeze mnie wymiary np. 3 cm wysokość otoku, 7 cm wysokość części górnej.
3. Jaka max szerokość daszka przyjmujemy? Mnie wyszło ok 5 cm.
4. Jaki materiał przyjąć na wypełnienie wnętrza daszku, aby uzyskać max sztywności przy minimum łamliwości?

Proponuję rozpocząć szybką dyskusję. Cena proponowana przez tego Pana jest dość konkurencyjna ok 70 zł sztuka + przesyłka, więc nie wiem czy szukamy dalej. Jedyny problem to zatwierdzenie materiału, ale to chyba da sie załatwić na zasadzie próbki. (2013/02/14 20:21)

darda

Cena wygląda ciekawie, czapka zasadniczo też. O daszku napisał Andrzej. Ja zapytam o tył czapki, czyli o regulację rozmiaru. W oryginale wyglądało to tak:

(2013/02/14 20:32)

darda

(2013/02/14 20:33)

darda

(2013/02/14 20:34)

Rumcajs

Zwracałem na to uwagę podczas rozmowy telefonicznej oraz zapytałem we wiadomości zwrotnej po przesłaniu zdjęć. Czekam na odpowiedź. Myślę, że to jest warunek podstawowy ich uszycia, ponieważ to jej element charakterystyczny.
Jeśli chodzi o daszek, to myślę, że na przesłanych zdjęciach wyszedł plaskaty bo nie ma żadnego usztywnienia w środku, a samo sukno nie jest za sztywne.
Proszę o wszystkie uwagi. Na tym etapie możemy wszystko uzgodnić. Później może być trudno coś zmienić. Problem z tą Ostrołęką to odległość - trudno tam będzie pojechać żeby dojrzeć produkcję. Może ktoś ma jakiegoś znajomego w tym mieście nie koniecznie z naszej epoki? Zawsze można poprosić o koleżeńskie zerknięcie. (2013/02/14 20:58)

Rumcajs

Dziś wykorzystałem zdjęcia wklejone przez Grzegorza i przesłałem do czapnika. Wyraźnie też napisałem, że takie zakończenie z tyłu jest dla nas bardzo ważne i stanowi podstawę zamówienia. Zobaczymy co odpowie. Niestety nie wszyscy mamy dostęp do starej tapicerki stara ;-). (2013/02/15 21:40)

JaRost

Ot ciekawostka. Rosyjscy jeńcy wojenni w obozie jenieckim w Kleinmünchen ( Austria)
(2013/02/16 19:25)

Stary Kojot

Na poczatek, zrobiłem sobie szablon. Wykorzystałem do tego szablon na pruski kaszkiet XIX wieczny. Jako, że czapeczka ma kształt sciętego stożka, łatwiej będzie obliczyć ilość potrzebnego materiału oraz wygięcie brytu. Dodałem ok centymetra na zagięcia szwów.Daszek wykorzystam z jakiejs nieudolnej chińskiej kopii wehrmachtowskiej czapki.Na tym etapie można z łatwością modyfikować wysokość, choćby posiłkując sie wielkością krzyża. (2013/02/17 13:26)

Rumcajs

Andrzej patrząc na zdjęcia to różnica wysokości krzyża i górnej części wynosiła ok 2,5 cm. Zgodnie z informacją od grawera, krzyż który mamy kupić ma wysokość 4,4 cm. więc góra powinna mieć wysokość od otoka +/- 7 cm. To taka uwaga patrząc i nie wiedząc jakie wymiary ma krzyż narysowany na twoim szablonie. (2013/02/17 14:14)

Stary Kojot

Krzyz narysowałem tak "od oka", ma ok 6 cm. To wszystko są szczegóły. Z wysokości ZAWSZE można zejśc. Gorzej, gdyby troche zabrakło:)))Najważniejsza jest krzywizna, czyli materiał krojony po łuku:))) (2013/02/17 14:30)

JaRost

Krzyże autorstwa Romana Słonki. Ten z datą 1914 jest nieco większy ale pokazywał mi oryginały i tak było. Zapewne wielkości różniły się w zależności od rzemieślnika.  (2013/02/19 12:01)

Rumcajs

Dostałem zdjęcia. Proszę o opinię (2013/02/21 23:58)