Wachstuchmütze, ceratowa czapka landsturmu

/ 22 odpowiedzi / 10 zdjęć
Zachowany oryginalny egzemplarz, cena, to jedyne 1100 euro...

Stary Kojot

Widoczny system regulacji wielkości, mocowany haftkami. (2013/02/03 19:00)

Stary Kojot

A oto owa skórzana czapka rockmana...materiał: skajcena: 13 złrozmiar: brak danychłańcuszek: gratis...
Powiało Błękitną Ostrygą... (2013/02/04 18:55)

fuchsi

Hallo Andrzej,
trzeba troche nadpompowac w gore.......;-( ze stywno stoi......... (2013/02/04 20:46)

Stary Kojot

Po zamocowaniu krzyża, przód się usztywni i podniesie...:) (2013/02/04 21:46)

Rumcajs

Trochę ostatnio analizowałem zdjęcia. Próbowałem też małych wyliczanek. Myślę, że wysokość otoku to 2-2,5 cm, a górnej części to ok 6 cm. Tak więc formalna wysokość czapki powinna wynosić ok 8 - 9 cm. Te na zdjęciach robią wrażenie wyższych bo być może są specjalnie usztywniane bo jedno to zdjęcie z atelier, a drugie z defilady. Na większości zdjęć widać czapki nieco podgniecione w górnej części. (2013/02/06 16:52)

darda

Bardzo ładna Wachstuchmütze, z późniejszego okresy wojny (szara).
Tylko co to za formacja???

http://www.pickelhauben.net/articles/images/Landsturm/oilskin2.jpg (2013/02/07 20:48)

Rumcajs

A przez przypadek nie jest to sanitariusz? Na dolnym bączku widać wyraźnie jasny krzyż na ciemnym tle. Gdzieś już na zdjęciu widziałem właśnie postać sanitariusza z takim oznaczeniem na czapce i opaską z krzyżem na ramieniu. (2013/02/07 21:07)

fuchsi

@Darda

Trudno powiedzic, bo nie typowo. Powinno miec przed "41" cyfry rzymskie, one podali okreg.

Znalazlem tylko: VIII./41

= Landsturm-Infanterie-Ausbildungs-Batallion Mo
(oe)nchen Gladbach

Wiecej mnie nie zane.

pozdrawiam (2013/02/07 21:26)

fuchsi

@ Rumcajs

masz racie, to nie Landsturm. Ma taka czapke ale ta nie ma krzyzu.

pozdrawiam (2013/02/07 21:33)

Rumcajs

A może to umundurowanie jakiejś formacji pomocniczej w stylu szpital? Stąd ta szarzyzna czapki i krzyż sanitariusza. Czy to całe zdjęcie, czy też tylko jego fragment? Na ramieniu widać fragment pasa coś podtrzymującego. Może to jakaś apteczka? (2013/02/07 22:11)

darda

Czapka szara, bo takie też były - zaczęło brakować czarnej ceraty i w latach późniejszych szyto je z szarej (Wachstuchmütze M1914).

Ta mała kokarda na otoku wskazuje na Landwehrę  (miniaturowy krzyż na kokardzie). Nie spotkałem się jednak jeszcze z Wachstuchmütze na wyposażeniu Landwehry - może drugorzutowa je nosiła?

Fushi - możesz dowiedzieć się czegoś na ten temat? (2013/02/07 22:34)

darda

Jeszcze ta czapeczka. Ładnie widać sposób mocowania krzyża: (2013/02/08 13:37)

Rumcajs

Czapka szara, bo takie też były - zaczęło brakować czarnej ceraty i w latach późniejszych szyto je z szarej (Wachstuchmütze M1914).

Ta mała kokarda na otoku wskazuje na Landwehrę  (miniaturowy krzyż na kokardzie). Nie spotkałem się jednak jeszcze z Wachstuchmütze na wyposażeniu Landwehry - może drugorzutowa je nosiła?

Jakoś udało mi się znaleźć takie oto informacje. Tudnościami w zaopatrzeniu nie dotyczyły tylko czarnej ceraty na czapki. Problem stanowiła także
odpowiednio duża produkcja odznak (krzyży) landszturmu. Dlatego też zaczęły się pojawiać różne mutacje oznaczeń. I na zdjęciu Kolegi Dardy mamy własnie taką mutację - miniaturka krzyża landszturmu nałożona na kokardę. Tak więc podstawowym wyróżnikiem pozostaje nietypowe nakrycie głowy. (2013/02/08 23:13)

fuchsi

Czolem,

kilka slow dot. powolanie "Landsturm"u:

kazdy niemiec (tz. kazdy obywatel niemieckiego rzerzy) byl obowiazywany do obrony ojczyzny.

Landsturmu 1. rzedu podlegali wszystkie rezerwysci pomiedzy 39. i 45 lat zyczia ktore jeszcze nie zostali powolani do wojsku.

Landsturmu 2 rzedu podlegali rezerwysci powyszej 45 lat i wszystkie mezczyzni ktore z roznych powodow do tej pory nigdy nie sluzyli w wojsku.

Wykluczone byli:
- mezczyzni ktore z cialo i myslu chore
- ze wzgledu na niemoralne zachowywanie (przestepcy, bezhonorowe wykluczenia z wojska)
- czlonki rodzin szlachetckich

Zadanie byl przede wszystkim ochrona waznych objektow w celu osczedzanie regularnych jednostek wojsk.

jednostki Landsturmu zostali powolane przez regionalne komendy wojskowe tn.
Armee Kommando (A.K.)

W dokumentach bylo na mobolizacje planowane 320 jednostki Landsturmu, rzeczywyscie sformowano 1.980 jednostek.

nas interesujace terytorium dot:
- I. Armee Korps (Königsberg/Krolewca)
- II. Armee Korps (Stettin/Szczecin)
- V. Armee Korps (Posen/Poznan)
- VI. Armme Korps (Breslau/Wroclaw)
- XVII. Armee Korps (Danzig/Gdansk)
- XX. Armee Korps (Allenstein/Olsztyn)

Z powiekszona ilosc jednostek wynika, ze umundurowanie i uzbrojenia Landstrurmu poleglo ogromnych roznicach. Dopiero w r 1915 zaczynano uregulowac te sprawy.

Jednolite umundurowanie i broni spotykami na szczeblu kompanii, wszysto dalej w gorze byl jeden "balagan", zostalo wykorzystywane co bylo "pod reka".

Od roku 1915 tez wydawane do tych czarnych czapek i czako zare pokrycie, co pozwoli wnioskowac, ze tez takie zare zostali "produkowane"

i w tym na dzisiaj koniec....kto czyta takie dlugie referaty......?????????

pozdrawiam serdecznie
(2013/02/09 11:28)