Wachmistrz 10 Pułku Ułanów Litewskich

/ 6 odpowiedzi
Witajcie serdecznie,
Przede wszystkim chcę Was powitać ponieważ jest to mój pierwszy (i mam nadzieję nieostatni) post na tym Forum. W swoich zbiorach znalazłem zdjęcie przedstawiające brata mojego pradziadka - Władysława. Chciałbym ustalić kim był i w jakiej formacji walczył. Nie ukrywam że z wojskiem, zwłaszcza tym historycznym, mam niewiele wspólnego poza zdjęciami które są w moim posiadaniu dlatego proszę Was serdecznie o pomoc w identyfikacji.
Dzięki artykułowi na Wikipedii doszedłem do tego że Władysław był starszym sierżantem między 1920 a 1938 rokiem (wzór naramiennika i oznaczenie na czapce). I tutaj niestety kończy się moja wiedza a zaczynają domysły. Na patkach wydaje mi się że widnieje symbol ułanów (patrz: Wachmistrz 7 Pułku Ułanów Lubelskich) lub artylerzysta (za Wikipedią konny lub zmotoryzowany), do tego wyczytałem że szabla przysługiwała wszystkim żołnierzom broni jezdnych. Na patkach dodatkowo nie widać wężyka. Gdzieś wyczytałem że w pewnych okresach podoficerom nie wolno było nosić koalicyjki i pasa dwubolcowego. W identyfikacji pomocny może być artykuł "Mundury Wojska Polskiego w 1935 roku".
Czy mogę liczyć na Waszą pomoc? Za wszystkie informacje będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam,
Łukasz

alberht


Przepraszam za post pod postem, ale skrypt Forum źle zinterpretował załączone przeze mnie linki. Załączam je bez znaczników, mam nadzieję że pomogą.Wzór na pagonach, starszy sierżan 1920 - 1938:http://pl.wikipedia.org/wiki/Starszy_sier%C5%BCantPatki:Wachmistrz 7 Pułku Ułanów Lubelskich:http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/58057/7bad223f2d25ea9881e407b6f364ad0e/Barwy broni i służb Wojska Polskiego II RP:http://pl.wikipedia.org/wiki/Barwy_broni_i_s%C5%82u%C5%BCb_Wojska_Polskiego_II_RPSzable mogli nosić żołnierze wszystkich broni jezdnych, ale koalicyjkę tylko oficerowie:http://cytadela.aplus.pl/forum/viewtopic.php?p=41128Mundury Wojska Polskiego w 1935 roku:http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,mundury-wojska-polskiego-w-1935-roku,6322 (2013/04/01 01:10)

WachmistrzKOP


Bardzo ciekawe zdjęcie.
Szabla przysługiwała nie tylko broniom jezdnym, także podoficerom i oficerom pozostałych rodzajów broni, ale to mniej istotne, bo do zdjęcia można sobie było wypożyczyć ją w każdej chwili i wiele już takich zdjęć na tym forum było prezentowanych. Choć oczywiście wszystko wskazuje, że szabla na zdjęciu może być własnością fotografowanej osoby.
Podobnie sierżantowi poza służbą przysługiwał pas oficerski widoczny na zdjęciu, ale bez koalicyjki (paska przez ramię).
Na kieszeni kurtki ciekawy zestaw: odznaka 10 Pułku Ułanów Litewskich (w rogu kieszeni) i odznaka 1 Dywizji Litewsko - Białoruskiej (na środku).
Identyfikacja stopnia poprawna starszy sierżant, a właściwie sądząc po odznace i proporczykach starszy wachmistrz.
Brak wężyka i wyjątkowo duże proporczyki ... myślę, że zdjęcie pochodzi z czasów, kiedy regulaminy się jeszcze "szlifowały" i na karb tego samego zrzuciłby tą nieprzysługującą "koalicyjkę".
Ogólnie wydaje mi się, że zdjęcie pochodzi z połowy lat 20-tych. (2013/04/01 22:40)

darda


Nie nazywajcie wachmistrza sierżantem!

Zdjęcie rzeczywiście piękne, rzadko spotyka się takie ładne fotki w mundurach polowych. Odznaki istotnie  umieszczono nieco nietypowo, choć czy ja wie? na tym zdjęciu: http://www.dobroni.pl/fotka,historia,50642 jest dodatkowo odznaka Frontu, więc tak je zapewne wówczas - przynajmniej w 10 puł - noszono ;-) (2013/04/03 15:46)