W Polsce znaleziono P-39 trafi do Krakowskiego muz

/ 3 odpowiedzi
Jak podało ONET.pl wydobyto części z radzieckiego P-39 który spadł w okolicach warki i zarył się w błocie/bagnie.
"Fragmenty amerykańskiego samolotu Bell P-39 Airacobra, wykorzystywanego przez radziecką armię w czasie II wojny światowej, wydobyto z podmokłej łąki nad Pilicą w Boguszkowie k. Magnuszewa (Mazowieckie). Znalezisko trafiło do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Samolot został zestrzelony nad Warką w 1944 r. przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą. Prawdopodobnie doszło do tego na przełomie lipca i sierpnia 1944 r., kiedy toczyły się walki w przyczółku warecko-magnuszewskim.

Jak powiedział dyr. Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej Artur Buńko, które kierowało akcją wydobywania wraku, samolot nie zachował się w całości. - Odnaleźliśmy bardzo dobrze zachowany silnik, działo wraz ze śmigłem oraz dużą liczbę innych drobnych części rozbitej maszyny – stwierdził Buńko."

HURA hura to bardzo fajne eksponaty od ciekawej maszyny...

Kryst314

szkoda że mnie nie było w domu bo mieszkam w Warce (2011/12/12 16:42)

barti77

Nareszcie coś konkretnego trafi do muzeum  (2012/05/14 09:03)

Gordon

Znalezisko pierwsza klasa. Cieszę się, iż trafi do Muzeum Lotnictwa w Krakowie mam nadzieję, iż za jakiś czas można je będzie można tam zobaczyć.

(2012/05/14 20:13)