VII Piknik Historyczny w Gminie Kęsowo

/ 102 odpowiedzi / 91 zdjęć
legion etrangere

... schron nr.5 - oryginalna "podsufitówka" ... (2013/06/10 08:41)

legion etrangere

... schron nr.5 - otwór strzelniczy od strony wewnętrznej schronu ... (2013/06/10 08:44)

legion etrangere

... kolejny schron bojowy (schron nr.4) "Piaśnik" usytuowany jest na skraju lasu na wysokości pierwszych zabudowań ciągnącej się po drugiej stronie doliny wsi Przymuszewo ...

... schron nr.4

(2013/06/10 08:52)

legion etrangere

... schron nr.4 - "przelotnia" schronu bojowego "Piaśnik" ... (2013/06/10 08:56)

legion etrangere

... dwa następne schrony znajdują się na zachód od drogi z Krajenki do Drożdżenicy, mniej więcej w połowie jej długości na wysokości osady Ludwichowo ... (schron nr.3 i nr.2) ... stanowiły one wzajemnie uzupełniającą się parę schronów, która krzyżowym ogniem mogła blokować przejście przez potok Wytrych w tej okolicy ... (2013/06/10 09:05)

legion etrangere

... schron "Ludwichowo" - widok na przedpole schronu od wewnątrz ... (2013/06/10 09:10)

legion etrangere

... ostatni schron (schron nr.1) położony jest ok.150 m na zachód od drogi z Drożdżenicy do Pamiętowa, ale jako jedyny z tej grupy został wysadzony w powietrze już po zakończeniu wojny (w pierwszej połowie lat sześćdziesiatych ubiegłego wieku) - prawdopodobnie posłużył saperom jako obiekt kumulacyjny przy likwidacji niewybuchów z okolicznych terenów ... pierwotnie był to tradytor dwustronny ... do dnia dzisiejszego zachowały sie ruiny, gdzie bardzo dokładnie można się przyjrzeć grubościom ścian i sufitu ...

... ruiny schronu nr.1 

(2013/06/10 09:26)

legion etrangere

... potok Wytrych - naturalna linia obrony ... (2013/06/10 09:36)

legion etrangere

... potok Wytrych dzisiaj - we wrześniu 1939r. naturalna przeszkoda dla nacierających wojsk niemieckich ... (2013/06/10 09:38)

legion etrangere

... cały szlak po linii obronnej "Pozycja Rytel 1939" jest bardzo czytelnie oznakowany i nie ma trudności z dojazdem w pobliże poszczególnych schronów ... trochę gorzej wyglada już sytuacja z dostaniem się do wnętrza poszczególnych schronów ... z tym może być gorzej ponieważ schrony są zarośnięte ( za wyjatkiem schronu nr.5, nad którym pieczę sprawuje Stowarzyszenie Miłośników Historii Borów Tucholskich "Historia i Pamięć" z Tucholi z Prezesem p.Zbigniewem Kabatem na czele, którzy włożyli wiele swojej pracy i czasu aby schron na "Lisiej Górze" przywrócić do stanu w jakim obecnie się on znajduje ... i chwała im za to !) ... i częściowo zasypane ziemią, liśćmi i innymi odpadami, które skumulowały sie w nich przez te wszystkie lata. Przy wszystkich schronach znajduja się czytelne tablice informacyjne, które pozwalają turystom odwiedzającym ten teren z zapoznaniem się z historią tej linii obronnej z września 1939r. "Pozycja Rytel" stanowi obecnie jedną z lepiej zachowanych polskich linii umocnień granicznych, którą napewno warto zobaczyć. (2013/06/10 10:04)

legion etrangere

... wracając jeszcze do Pikniku ... sorki wielkie ! ...przepraszam ! ... iż nie wymieniłem jeszcze jako uczestnika tej inscenizacji Stowarzyszenia SRH Marienburg z Malborka (ale jak pisałem wcześniej - luka w pamięci ! ... tak na gorąco trudno wszystko zapamiętać) ... więc nadrabiam te zaległości i liczę na to, że bedzie mi to wybaczone ! ... Pozdrowienia dla Kolegów z Malborka ! (2013/06/10 14:51)

Kmicic39

Wybaczamy i dziękujemy za pozdrowienia. (2013/06/10 16:41)

fotorydz

W tym roku głównie filmowałem inscenizacje w Kęsowie, ale zrobiłem też kilka zdjęć, oto one... (2013/06/11 09:06)