VII Mława 2014 - dodatnie i plusy ujemne

/ 22 odpowiedzi / 2 zdjęć
VII Mokra 2014 - + dodatnie i plusy ujemne
okejos

ze słyszenia ale potwierdzone... na minus dawanie broni jołopom.. co pchają w zamki od mausów amo od mosina, a potem próbują wybic waląć kolba o czołg lub ziemię .... (2014/09/01 17:51)

Stary Kojot

Kiedyś na Westerplatte też mieliśmy taki przypadek. Gościu sie tłumaczył, że znalazł na ziemii ślepaka i sie zdziwił, że są różne typy amunicji... Nabój od Mosina wbił do Mausera tak mocno, że próba wyciągnięcia skończyła się urwaniem łuski. Zdenek z Romanem byli w niebo wzięci. (2014/09/01 18:34)

formoza58

Zdecydowany brak niemieckiego oficera sycącego się cygarem po "skończonej walce" ;-)) (2014/09/01 19:22)

Stary Kojot

No niestety, ten weekend był dla nas wyjątkowo pracowity.Cztery lokalizacje, Mława, Mokra, Lubiąż, Bańska Bystrzyca, wszędzie sprzęt będący pod naszą opieką...
Jakoś trzeba było się podzielić tym tortem. (2014/09/01 19:51)

Komski

O siódmej Mokrej niewiele mogę napisać, ale jeśli chodzi o VII Mławę, to po stronie plusów zapisałbym: samoloty, pirotechnikę, zmianę zakończenia inscenizacji, spotkania z kolegami, pogodę, Mławę, to, że byliśmy tam już po raz piąty, dwóch stuletnich uczestników bitwy pod Mławą obecnych na widowni, kolację w piątek i śniadanie w sobotę, kąsającą polską broń pancerną oraz fakt, że - o ile dobrze widziałem - strona niemiecka nie pomaszerowała przed inscenizacją całą kolumną wojska na swoje leśne pozycje (we wcześniejszych latach jako żołnierz WP patrzyłem na to z zazdrością, a teraz nie było czego zazdrościć :) Minusy: Fakt, że Polacy przed bitwą błąkają się samopas, zamiast zwartą kolumną wmaszerować na pole bitwy, polski kontratak, który niestety wyszedł chaotyczny (sam w tym maczałem palce), obiad w sobotę przed inscenizacją, który wydawany był jakoś dziwnie niechętnie, no i chyba... absolutnie nic więcej. Mława, jak to Mława, stanowi wartość wyjątkową! Cieszę się więc, że znowu tam byłem :) 

(2014/09/02 08:25)

matomi3

Rano było mokro w Mokrej  ;-) (2014/09/02 10:11)

Redakcja

Wątek dotyczy Mławy, rednacz chyba wziął czegoś za dużo i popieprzył (2014/09/02 10:42)

Komski

No i jeszcze jeden plus: MY! :) (2014/09/02 11:01)

Komski

No i jeszcze jeden plus: MY! :) (2014/09/02 11:01)

PiotrMRudnicki

Potwierdzam. Kontratak był nieco chaotyczny i niestety też maczałem w tym palce. (2014/09/02 14:09)

kapitan

Cześć. To jest bolączka strony polskiej i to nie tylko na Mławie. Aż się prosi robić szkolenia przed rekonstrukcją takie jak choćby parę lat temu na "Odprawie w Kielcach". Na boisku sportowym zrobiliśmy podstawy w rozwijaniu szyków w walce wzmocnioną drużyną (było nas koło 20-25). Marzy mi się taka godzinka szkolenia plutonem. Terenu nie brakuje, jest gdzie się rozwinąć. Cały problem to tylko w punktualności i chęciach nas samych. Na pewno doda to ogłady i "ujednolici" sposoby walki piechoty. Może za rok będzie lepiej....  (2014/09/03 12:11)

Olsen

ja mam takie pytanie - na Do Broni była informacja, że inscenizacja rozpocznie się o 16:30, zaś faktycznie zaczęła się circa 15. Skąd taka różnica? Przyjechawszy na 16 zdążyliśmy z dziewczyną tylko na finał natarcia niemieckiego (skądinąd widowiskowego), a liczyłem, ze zobaczymy wszystko od początku. (2014/09/03 15:43)

Komski

Plusy: "Czy może my sobie zrobić razem zdjęcie?" "Cóż za pytanie, ależ oczywiście!" :) (2014/09/04 08:23)

darda

Olsen napisał:
Ja mam takie pytanie - na Do Broni była informacja, że inscenizacja rozpocznie się o 16:30, zaś faktycznie zaczęła się circa 15. Skąd taka różnica?

Ciekawe. Na "Do Broni" była taka informacja: http://www.dobroni.pl/n/viii-bitwa-pod-mlawa/11151. Jest tam jednoznacznie mowa o 15.00.
O 16.30 zaczynały się dzień wcześniej (w piątek) uroczystości na rynku w Mławie. (2014/09/04 09:14)

Olsen

W takim razie najwidoczniej źle zanotowałem. Dzięki za informację. (2014/09/04 10:40)

Mathurin

Samą inscenizację uważam za udaną, pirotechnika zgrana z sprzętem, wikt i opierunek w szkole pozytyw, dwa minusy to ammo, brakujące 20 sztuk dla 7 osób u Niemców to nie jest złe wydanie tylko oczywisty wałek na ponad 500zł, nauczka dla organizatorów by policzyć osobiście przed wydaniem to naprawdę lepsze niż kupować bajer że było za dużo wydane wcześniej, przy tej ilości to po prostu niemożliwe wydać 140 sztuk ,,źle'', nie bójmy się tego napisać. I druga sprawa to posiłek planowany na 13-00 ? Stałem w tej koszmarnej kolejce choć koledzy zrezygnowali no i poczęstowany zostałem kiepsko odmrożonym bigosem, szkoda że paparuchy z zewnątrz psują w ten sposób renomę Mławy.

(2014/09/05 23:59)

kapitan

Karteczkę na obiad zostawiłem sobie na przyszły rok. Może się przyda..... (2014/09/06 11:18)

witek

Ten bigos to powinien jeść kuchta co go nagotował i to całą zawartość gara.Najgorsza berbelucha jaką podano. (2014/09/06 21:18)

pi.ko

To już drugi rok z rzędu gdy gorący posiłek na Mławie jest do d...W zeszłym roku z jednego gara podawano skwaśniałą grochówkę, w tym roku był produkt bigosopodobny. Posiłek planowany o 13.00? Jak stanąłem ok. 13.30 to powiedziano nam, że wydawka będzie od 14.00. Zrezygnowałem. Po rekonstrukcji można było jeszcze pobrać obiad, jednak po dwóch łyżkach zrezygnowałem z dalszej konsumpcji. Hot-dog na Orlenie rulez. :) Może czas zmienić dostawcę cateringu? (2014/09/08 08:39)

slawek018

Jeśli chodzi o plusy: pirotechnika, zmiana zakończenia(Polacy zostają na pozycjach, Niemcy odchodzą), nagromadzenie broni pancernej, historyczne pole bitwy. Minusy: nieobecność większości rekonstruktorów na odprawie, głównie ze strony polskiej - przez co potem pewne rzeczy nie wychodzą, brak pracy w okopach polskich przez niektórych rekonstruktorów, stojących i czekających na to aby wypukać swój przydział amunicji i pojechać do domu, kontratak strony polskiej poprowadzony chaotycznie - należało to przećwiczyć przed bitwą, wtedy każdy by wiedział co ma robić, brak odskoku Niemców pod wpływem polskiego kontrataku, zalegli na pozycjach i czekali nie wiadomo na co, posiłek przed bitwą- wydawany z dziwną łaską. 
Wszyscy chcemy aby rekonstrukcja bitwy wychodziła jak najlepiej i sami na to pracujemy, więc róbmy wszystko aby tak było. Pamiętajmy też, że odtwarzamy losy żołnierzy tam walczących, więc warto się zastanowić jak oni się zachowywali. (2014/09/08 10:51)

Mathurin

Sławek nie gniewaj się ale jaki kontratak taki odskok, uwierz mi że ze strony publiki wyglądałoby to gorzej gdyby Niemcy cofnęli się przed tak szczupłymi siłami. (2014/09/08 22:57)

Komski

Czekam na obiecany film z Mławy, i czekam, i czekam i... czekam :) (2014/09/11 08:10)