Uzbrojenie w akcji pod Arsenałem

/ 13 odpowiedzi / 5 zdjęć

rewolwer Lebel (niepotwierdzone)

rewolwer Lebel

dwa pistolety, prawdopodobnie amerykańskie colty, kal. 32. W relacjach potwierdzane jest, że pistolety się „zacięły”, w przypadku rewolwerów było to niemożliwe.

dwa rewolwery Lebel, butelki z benzyną

rewolwer Lebel, butelki z benzyną (trafił w samochód)

rewolwer Lebel , butelki z benzyną

pistolet maszynowy sten MK II

rewolwer Lebel

rewolwer Lebel

pistolet maszynowy sten MK II – zaciął mu się, Zośka przejął od niego Stena

rewolwer Lebel

rewolwer Lebel

rewolwer Lebel

dwa rewolwery Lebel (aresztowano go gdy ładował bębenki)

rewolwer Lebel

rewolwer Lebel

rewolwer Lebel

rewolwer Lebel

rewolwer Lebel

rewolwer Lebel

rewolwer Lebel

rewolwer Lebel

rewolwer Lebel

rewolwer Lebel

rewolwer Lebel

rewolwer Lebel

rewolwer Lebel (być może)

rewolwer Lebel – według planu miał zastąpić Feliksa Pendelskiego „Felka”, który w ostatniej chwili zdołał jednak dotrzeć pod Arsenał. „Kapsiut” ubezpieczał miejsce akcji od strony placu Krasińskich - rewolwer Lebel

7,65 mm. Siódemka o dość słabym rażeniu. Tuż przed akcją dostaliśmy pięćdziesiąt niechodliwych rewolwerów, ośmiomilimetrowych  z pierwszej wojny światowej, wzór z 1898 roku [wz. 1892], zrobiony na podstawie doświadczeń z wojny francusko-pruskiej. Te Lebele były naszym głównym uzbrojeniem w akcji pod Arsenałem. Niektórzy, na przykład Janek Rodowicz jako dowódca sekcji ataku, mieli po dwa, czyli dysponowali dwunastoma wystrzałami. Większość miała po jednym. Sześć strzałów i zostawało się bezbronnym; po wystrzelaniu dwóch magazynków [bębnów] musiał wycofać się do sekcji osłonowej i wziąć broń od Zika Saskiego zajął się ładowaniem broni i gdy napatoczył się Niemiec z SA, byłby zginął, gdyby nie poratował go któryś z kolegów.”

darda

Spotkałem się (gdzie? kiedy?) z informacją, że uczestnicy akcji uzbrojeni byli w "stare rewolwery policyjne". Długo miałem wątpliwości, czy nie były to Naganty. Precyzyjna relacja Witolda Bartnickiego "Kadłubka" (nie wiem jak, ale wcześniej ją najwyraźniej przeoczyłem) wyjaśnia tę kwestię jednoznacznie - jednak Lebele. (2013/07/03 15:32)

Stary Kojot

Czyżby już ktoś kiedyś odrobił lekcje...? (2013/07/03 15:58)

formoza58

Tak,w rękach "Orszy" nie potwierdzony Lebel... (2013/07/03 16:54)

formoza58

...choć podobieństwo Naganta do Lebela,mogło być wykorzystane w filmie.Ale,chwała realizatorom...;-) (2013/07/03 16:57)

jazlowiak

To są zdjęcia z filmu (2013/07/03 18:05)

formoza58

Toteż posługujemy się tylko zdjęciami z filmu,bowiem na  "strzały" spod ukrytego pod połą płaszcza obiektywu np."Zośki" nie mamy co liczyć ;-)... (2013/07/03 18:41)

Ricardo

Z relacji "Kopcia"
..."Tymczasem ja z "Rawiczem" weszliśmy do jakiejś ciemnej, wąskiej klatki schodowej budynku mieszkalnego, znajdującego się naprzeciwko remizy strażackiej i tam "Alek" polecił swojemu towarzyszowi wydac nam po dwa rewolwery i do każdego z nich po dwie paczki amunicji. Były to stare bębenkowce typu Smith-Wesson, kaliber 8 mm, z charakterystyczną długą amunicją. Lufa, dłuższa niż w normalnej broni krótkiej, wskazywała na celnośc rewolweru."...

A więc Rawicz i Kopec (Stanisław Jastrzębski, blockquote z jego wspomnień "Zaczęło się pod Arsenałem"), po dwa rewolwery. Teraz czy to były lebele czyli MAS Mle1892 (na to wskazywałby kaliber 8 mm), a może rzeczywiście Smith Wesson - model 10? Istnieje pewne podobieństwo, co prawda kaliber .38, ale ...

(2013/07/06 20:19)

MAdam 34

Paweł nieźle podsumował- 50szt. Pozostaje zadać sobie pytanie; skoro Lebel i w takich ilościach to skąd. Osobiście skłaniałbym się ku Nagant'om, gdyż pozostawały do września na uzbrojeniu policji i straży bankowej. Lebele jakoś jednak również mogły stanowić wyposażenie- choć nie oczekiwałbym ilości nawet 10 szt w jednym oddziale w owym czasie (!). Sądzę jednak, że w obliczu akcji i ogólnym podnieceniu, jej uczestnicy szermowali jedyną znaną "marką" i nie powinniśmy mieć o to pretensji, nie stając wobec takich wyznań i na zimno analizując techniczne wątki. Pozdrawiam. (2013/07/06 21:12)

Tilgh54

Jeszcze drobna uwaga do tego tematu. Na zdjęciu filmowym jest francuski rewolwer Chamelot - Delvigne Model 1873 kalibru 11mm, to nie jest Lebel. Ten typ jest często wykorzystywany jako rekwizyt w polskich filmach, zobaczyć go możemy w " Przedwiośniu" i " 1920. Wojna i Miłość".
 O akcji pod Arsenałem był jeszcze inny stary polski film i tam chyba rzeczywiście na planie były rewolwery Lebel 1892, niestety nie pamiętam tytułu tego filmu.
 Francja w czasie I wojny sprowadzała hiszpańskie kopie rewolweru Smith & Wesson Military & Police i były one przystosowane do francuskiego naboju 8 mm. W okresie międzywojennym mogły one trafiać do Polski razem z inną francuską bronią. (2013/09/30 11:39)

mauser98k

Produkcję rewolwerow Lebel wz.1892 zaprzestano w 1915 roku , powodem był bardzo słaby nabój który dyskwalifikowal je do użytku wojskowego. Mimo to używany był w armii francuskiej w II WŚ. (2013/09/30 17:48)

darda

/.../ Na zdjęciu filmowym jest francuski rewolwer Chamelot - Delvigne Model 1873 kalibru 11mm /.../.

Rzeczywiści, Jan Englert, czyli filmowy Orsza, ma w ręku rewolwer MAS 1873. Gratulacje za spostrzegawczość! (2013/10/01 08:38)