Umundurowanie ,,Żołnierzy Wyklętych,,

/ 105 odpowiedzi / 39 zdjęć
Zainspirowała mnie ta piosenka :) http://www.youtube.com/watch?v=lwWW80_QdNc
 Pytanie nie tyczy się konkretnych mundurów, bo wiadomo że żołnierze formacji NSZ czy WiN używali mundurów komunistycznego WP, MO czy KBW. Bardziej interesuje mnie, jak mają się naszywki typu ,,Śmierć Wrogom Ojczyzny,, i trupie czaszki do zdjęć historycznych. Macie może jakieś zdjęcia historyczne gdzie takie elementy są obecne ?
ajzeman

Ze zdjęć oddziału Roja wiadomo, że umundurowanie w jego oddziale było w miarę jednolite i opierało się na mundurach wz. 36. Należy jednak mieć poprawkę na to, że ten oddział miał swojego krawca, który szył mundury bo z przyczyn obiektywnych wrześniowe sorty dawno już się zniszczyły. Tak generalnie wielu Wyklętych chodziło po cywilnemu. Jeśli chodzi o kurtkę mundurową to nadaje się wszystko z danego okresu. Mundury LWP po zmianie guzików np także. Z tego co wiem oddziały Roja obszywały pagony na czarno. (2012/03/08 10:45)

ajzeman

Oddział Roja cd. (2012/03/08 10:46)

ajzeman

oddział roja cd. 2 (2012/03/08 10:46)

Peter44

Dzięki, to wiem Jędrzej zastanawia mnie bardziej, sprawa znaku trupiej czaszki na mundurach, jak widać w filmie. Ciekawi mnie czy istniały czy jest to wesoła twórczość scenarzysty czy kostiumologa ;/ (2012/03/08 16:29)

(ks)

Nie wiem jak było to u Roja (to trochę inny teren) ale na terenie Okręgu XV "Chrobry" (Białostockiego) Narodowego Zjednoczenia Wojskowego rozkazem komendanta Okręgu mjr Floriana Lewickiego "Kotwicz" z 20 grudnia 1945 roku do umundurowania oddziałów Pogotowia Akcji Specjalnej wprowadzone zostały: "do zwykłego stroju polowego (...) odznaki trupich główek po jednej na naramiennikach, naramienniki barwy czarnej i na otoku czapki pod orzełkiem trupią główkę".

Żołnierzom oddziałów PAS którzy w oddziałach partyzanckich przebyli co najmniej 6 miesięcy przysługiwała "odznaka honorowa - trupia główka", umieszczona na tarczy piastowskiej z literami SWO "Śmierć Wrogom Ojczyzny" noszona na lewym ramieniu rękawa płaszcza i kurtki 10 cm poniżej szwa.

Na zachowanych fotografiach żołnierzy NSZ - NZW z Podlasia chyba nigdy nie widziałem trupich główek. Czasami widoczne są czarne naramienniki oraz dwa rodzaje tarcz z napisem "SWO". trójkątna noszona klinem do dołu z literami w kątach trójkąta i w kształcie typowej tarczy. Dość powszecnnie na kieszeni munduru noszono ryngrafy.

(2012/03/08 22:39)

Jakub Chowaniec

Wyklęci z oddziału "Bartka" umundurowani byli tak:

":Kurtka wzoru angielskiego, na lewym ramieniu Orzeł Biały na czerwonym tle z koroną, powyżej napis NSZ, poniżej naszywki Orła znajdowała się wyszyta nazwa grupy np. „Śmiertelnych" lub „Burza", na lewym naramienniku naszyta była czarna plakietka, co oznaczało przynależność do grupy wypadowej na doliny. Następnie patki czarne na których wyszyta była zielona choinka co symbolizowało że partyzanci są leśnym wojskiem. Na lewej piersi lub na szyi partyzanci nosili ryngraf z Matką Boską z Orłem Polskim z koroną (ryngrafy były dostarczane Bartkowi przez specjalnych kurierów, którzy udawali się jako pielgrzymi na Jasną Górę, ryngrafy były wręczane każdemu partyzantowi po przysiędze złożonej na wierność NSZ). Noszone były dystynkcje wojskowe. Spodnie były długie, częściowo bryczesy, na głowie partyzanci nosili czapki polówki lub angielskie czarne berety"

(2012/03/08 23:01)

Hades

"(...)Jeśli chodzi o kurtkę mundurową to nadaje się wszystko z danego okresu. Mundury LWP po zmianie guzików np także (...)"

Ajzeman, przeważnie nie było na to czasu.
Dla przykładu podam, że niedaleko Was, w Skrobowie NKWD urządziło obóz dla byłych żołnierzy AK wyłapywanych z szeregów AWP za poglądy. 28 III 1945 r. 48 więźniów podjęło ucieczkę, a większość z nich zasiliła Zgrupowanie "Orlika" stając się I plutonem oddziału - przez cały czas istnienia plutonu chodzili oni w sortach mundurowych I/II AWP.

Warto w temacie rzucić okiem na fotografie naszych lubelskich oddziałów partyzanckich. Zachowało się sporo fotografii Zgrupowania "Zapory", a "Uskoka" i "Orlika" już mniej...     http://www.zaporczycy.pl/multimedia/
Praktycznie chodziło się "we wszystkim": zarówno po cywilu, w przedwojennych kurtkach wz. 36, umundurowaniu WP na wschodzie, battledressach etc. Za sowieta z wiadomych przyczyn zrezygnowano z charakterystycznych niemieckich elementów umundurowania. (2012/03/08 23:47)

Wrotycz

Zanim skończyła się wojna to czarne naremienik były noszone na Wileńszczyźnie w 1943 a trupia główka na otoku czapki oznaczała dowódcę drużyny czy plutonu nie pamiętam. Informacje pochodzą z książki Barwa i Broń Armia Krajowa na Wileńszczyźnie 1943-1945 Paweł Rokicki.
Niestety nie mogę przytoczyć bo wysłałem w prezencie ją na Kresy.
(2012/03/09 10:33)

Wrotycz

A tak wogóle to trupie czaszki nic dobrego nie przyniosły żołnierzom, tylko kolejny powód i do opluwania komuniści mieli. (2012/03/09 14:13)

majster1939

Czy chodziło o taką naszywkę z napisem Śmierć wrogom ojczyzny ?  (2012/03/09 17:10)

majster1939

[URL=http://www.fotosik.pl][IMG]http://images35.fotosik.pl/1231/3e20af8d81c19accmed.jpg[/IMG][/URL] (2012/03/09 17:15)

Peter44

TAK !!!, Wiesz może czy naszywka ze zdjęcia jest oryginalna ? Wychodziło by wtedy na to, że do naszywek doczepiali czaszki SS ( w tym przypadku oficerską ) (2012/03/09 20:22)

majster1939

Znalazłem kiedyś oryginalne zdjęcie z tego typu naszywką , dlatego postanowiłem zrobić ją osobiście . Jeśli znajdę to zdjęcie to dodam je do postu . Takie czaszki SS nosili również na kołnierzach bluz mundurowych .  (2012/03/10 11:49)

majster1939

Powyżej zdjęcie naszywki z orłem w koronie . Na górze napis Narodowe Siły Zbrojne w środku orzeł wkoronie a pod nim napis Bóg , Honor , Ojczyzna .  (2012/03/10 11:53)

pawelstasiak1

Czy na bluzach AWP zmieniano czasami guziki na guziki z koroną? (2013/02/20 19:01)

Stary Kojot

No i na kaburach "Łowców Komisarzy" obowiązkowo radzieckie odznaczenia... (2013/02/20 19:20)

pawelstasiak1

Mam pytanie odnośnie trupich czaszek, czy noszono ją samą na rogatywce, czy powyżej orla? czy może jak noszono orła, to trupich czaszek się nie używało? (2013/02/26 21:59)

Jakub Chowaniec

Cześć. Skąd masz to zdjęcie braci Wiznerów? Nie znam go, a są to chłopaki ode mnie z regionu (oddział Bartka). (2013/02/27 17:51)

Stary Kojot

Generalnie z... Węgorzewskiej... z netu znaczy.... Po wpisaniu hasła NSZ i kliknieciu w grafikę, wyrzuciło m.in. te zdjęcia:))))))) (2013/02/27 18:52)