Umundurowanie WP na wschodzie.

/ 13 odpowiedzi
Witam serdecznie.

 Planuję wziąć się za sylwetkę Kościuszkowca. I o dziwo, okazało się to znacznie trudniejsze niż zajęcie się armią niemiecką. 

Im więcej czytam, o umundurowaniu dostępnym, tym które jest dobre, a które nie, czuje się coraz głupszy i mam coraz więcej pytań. 

Kupiłem rogatywkę wz43 od tego pana, szytą od podstaw: http://allegro.pl/rogatywka-drelich-wz-43-rozm-58-i4442440934.html

Czy ona jest prawidłowa? Przeczytałem kilka postów, że ciężko od dobrą "czape".

Kolejne pytanie dot. "Kuricy". Czy to ma znaczenie czy jest na "zakrętkę" czy "wąsy" ?

Zastanawia mnie również sprawa kurtki Drelichowej Wojsk Polskich na wschodzie, od tego samego pana co rogatywka: http://allegro.pl/bluza-drelich-mundur-1-awp-i4442439157.html

Zastanawia mnie, czy krój i wzór jest dobry, oraz materiał. Ciekawe jest też to, że na stronie nestof, kurtka M43 kosztuje 430zł, skąd ta różnica w cenie?

Kolejne pytanie, gdzie mogę kupić amebę (planuje zrobić zwiadowcę) w barwach jesiennych, szukam i szukam... Niestety nigdzie nie ma.

Już ostatnie pytanie dotyczy butów. Polować na Sowieckie saperki, czy można użyć Amerykańskich M43+Owijacze? 

Pozdrawiam
Andrzej


kapitan Koot


To, że im więcej czytasz tym czujesz się głupszy i masz więcej pytań to dobry objaw. Akurat w tym temacie jedyną regułą jest brak reguł.Co do konkretnych pytań.Na początek uwaga - to moje osobiste zdanie i może ktoś myśli inaczej. Co nie oznacza, że ja mam rację albo że to kto inny ma rację. Możemy sobie pokazywać zdjęcia i cytować literaturę a i tak w końcu okaże się, że wszyscy mają rację po trochu.1. Konfederatka - na oko wydaje mi się, że nausznik troszkę za szeroki. Wydaje mi się, że co do zasady "denko" (trudno tu mówić o denku, chodzi o to rogate) nie było usztywniane. Potnik powinien być raczej parciany niż skórzany. Ale możliwe, że gdzieś w kolekcjach akurat taki egzemplarz i to 100% oryginalny się znajdzie.2. Kurtka - na oko jakby w porządku (chociaż na oko to chłop w szpitalu umarł). Ja miałem w rękach oryginał, gdzie nie było tego przeszycia z przodu pod kieszeniami od góry do dołu, ale się nie upieram. Kieszenie wydają się w dobrym rozmiarze. Tył zasadniczo powinien być z jednego kawałka materiału (ale zdarzały się też zszywane z dwóch). Nie wiem z czego są granatowo-żółte trójkąty na kołnierzu, na pewno nie mogą być wykonane metodą haftu komputerowego. Przy mundurze pewne znaczenie ma kolor. W zasadzie w literaturze spotyka się określenie koloru "szarozielony", "zielony". Spotkałem opisy we wspomnieniach i monografiach, że Polacy różnili się kolorem na pierwszy rzut oka od żołnierzy radzieckich (mundury były "bardziej soczyste" i "zieleńsze"). Z drugiej strony są też zapisy, że polski mundur miał być szyty z tkaniny "jak radzieckie gimnastiorki" (czyli tak naprawdę od sasa do lasa). Osobiście unikałbym mundurów piaskowych czy wręcz beżowych.3. co do ameby: wpisz sobie w google "Amoeba suit" i szukaj sklepów. Na szybko znalazłem kilka w USA (ceny ponad 100 USD)4. Buty: mogą być radzieckie saperki kierzowe, mogą być niemieckie saperki (o ile postać odtwarzana jest po styczniu 1945), mogą być przedwojenne polskie buty z cholewami, mogą być trzewiki + sukienne lub trykotowe owijki. Moim zdaniem akurat amerykańskie M-43 nie mogą być - nigdy się nie spotkałem, żeby żołnierze WP na Wschodzie takie cudo mieli.


  (2014/07/29 19:04)

MadMan


Serdeczne dzięki za rozbudowaną wypowiedź. 

Ale zapytam inaczej... Tą konfederatkę mógł bym użyć w rekonstrukcji, czy jest to wykluczone?

To samo z Bluzą M43, można ryzykować w tę w/w,czy pchać się w nestofową(http://nestof.pl/towar/kurtka-drelichowa-lwp-wz.-1943) czy może szukać gdzieś indziej?

Co do Ameby, to tak wiem, że są na rynku amerykańskim i przepraszam, moja wina, źle sprecyzowałem pytanie. Chodzi mi o to, czy w polskiej dystrybucji znajdę gdzieś "prawidłową" amebe.  (2014/07/29 20:07)

Guarden


  • Ta druga bluza prezentuje się rzetelniej od pierwszej, choć i tak naramienniki do wymiany na sukienne...

            

(2014/07/29 22:19)

kapitan Koot


Na plus dla Nestoff'a jest to, że guziki są lakierowane (chociaż przy różnicy 100 zł to sam bym sobie pomalował). Faktycznie na manekinie Nestoff wygląda schludniej (szczególnie przy kołnierzu). Nie wiem czy naramienniki są tam sukienne (powinny być).Ale ta pierwsza moim zdaniem też da radę nie ma tam się do czego przyczepić na zasadzie "absolutnie nie do przyjęcia". Pobrudzisz, ubłocisz, pomniesz, dojdzie reszta sprzętu na grzbiet i będzie dobrze. Tylko pamiętaj o tych trójkątach, jeśli haft maszynowy, trzeba wymienić. (2014/07/30 08:50)

al-Muell


A ja mam obiekcje co do bluzy z Zielonejskrzyni:- Materiał to mi wygląda na radziecki brezent plecakowy - jestem w stanie uwierzyć, że ktoś miał w czasie wojny taki mundur, ale osobiście nie chciałbym w tym chodzić.
-Kołnierz - po pierwsze wielki - ale to kwestia rozmiaru. Ale gorsza sprawa, że wykrojony "nie tak" - wygląda jak wzorowany na kurtce w kamuflażu "deszczyk". 
- Naramienniki obszyte czymś, co nijak sukna nie przypomnina. 
Z dwojga złego to nestof o niebo lepszy.
Ale to moje prywatne zdanie.

Co się tyczy "kuricy" - raczej powinna być na wąsy i z cienkiej łamliwej blaszki. Ale jako osoba chodząca z ciężką, grawerską kuricą wykonaną dla weterana w latach najprędzej 50.-60. jestem ostatnią osobą, która powinna się na ten temat wypowiadać. (2014/07/30 11:15)

kapitan Koot


A wiesz, że faktycznie z tym drelichem coś nie tak... W opisie napisano drelich, zdjęcie słabo oddaje fakturę. Ale nie widać charakterystycznego dla drelichu diagonalnego (skośnego) splotu. Kołnierz w rozmiarze na sporego koksa.Co do naramienników, może być to sukno, na zdjęciu słabo widać.Mnie i tak najbardziej rażą trójkąty. (2014/07/30 11:35)

MadMan


Dzięki serdeczne, w takim razie wezmę nestofa. Ale ponawiam pytanie. Czy ta Rogatywka co mam, nada się na rekonstrukcję? Czy też jest kiepska, jak tak bluza? (2014/07/30 11:55)

kapitan Koot


Zapytałeś: "konfederatkę mógł bym użyć w rekonstrukcji, czy jest to wykluczone?"Moim zdaniem wykluczone nie jest. Ale mnie się jakoś nie podoba, przynajmniej na tych zdjęciach. (2014/07/30 17:31)

Kirej


To standard umundurowania naszej GRH "Towarzysze broni" i "2 Berliński PP" na okres 43. https://www.facebook.com/download/644347672254482/standard%20umundurowania%20Lenino.pdf (2014/07/31 07:19)

Pietrucha


Czołem!
Co się tyczy rogatywki to niestety nie bardzo... jeśli chcemy się trzymać regulaminu (choć wiadomo jak w WP na Wschodzie było), albo chociaż większości udokumentowanej na zdjęciach to ta rogatywka na niewiele się zda, jest z drelichu-lub raczej jak al-Muell napisał z brezentu plecakowego, powinna być z sukna- dla szeregowych lub gabardyny, szewiotu, itp. dla oficerów (choć wśród szeregowych też się zdarzały), ma 6 przeszyć, powinno być od 8 do 12, przesuwka powinna mieć inny kształt i być lakierowana na radziecki zielony (potocznie zwany jabłkowy, ale na dziś dzień jabłka i Rosja pisane wspólnie źle się kojarzą ;)) powinna mieć wywietrzniki..słowem zupełnie inna.
Co do kuricy, w czasie wojny nie było raczej mocowanych na zakrętkę, stąd jeśli cenimy sobie jak najwierniejsze oddanie warunków historycznych, warto zainwestować w wersję mocowaną na wąsy.
Co zaś do bluzy - ta od zielonej skrzyni jest zwyczajnie brzydka, toporna, pozbawiona fasonu czterdziestek trójek, pomijając już niewłaściwy materiał bluzy, naramienników, kroju, itd. Tutaj dużo lepszym (choć też nieidealnym, ale poprawionym względem poprzedniej wersji) wyborem jest bluza od nestofa.
Może nie zostanę zbanowany za próbę autoreklamy, ale jeśli szukasz czegoś do WP na Wschodzie, może nawet munduru, to napisz do mnie, będę miał trochę rzeczy na zbyciu ;)
Pozdrawiam. (2014/08/04 00:09)

jacbyd72


Nie chciałbym urządzać negatywnej reklamy, ale potwierdzam zdanie przedmówców, że mundury z firmy "Zielona Skrzynia" są szyta z cienkiego materiału pozyskanego z worków. Byłem na Odysei Historycznej koło Kutna i widziałem/dotykałem wyżej wymienioną bluzę. Materiał bardzo cienki nie mający nic wspólnego z drelichem. Brak splotu tzw. diagonalnego, gdzie nie gdzie widać ślady po rozpruwaniu worków i pozyskiwaniu materiału. Sam osobiście polecam zakup materiału na allegro lub od wytwórcy i skontaktowanie się z jedną z dobrych grup, których jest sporo, w celu uszycie munduru. Proporczyki zdecydowanie sukienne lub nawet wykonane z farbowanego płótna - na pewno nie wykonane haftem maszynowym. Co do koloru - to tak na prawdę szyto mundury z każdego zdobycznego nawet materiału. Więc nie wykluczałbym tutaj kolory piaskowego czy tzw. musztardowego. Drelichy prano w benzynie w celu pozbycia się wszawicy, tak więc z czasem stawały się prawie białe /tak samo jak drelichy lniane przed wojną/. Czapka zdecydowanie sukienna lub z szewiotu. Orzełek tzw. kurica na wąsy z cienkiej blachy - tłoczony, a nie odlew. Nie byłoby też błędem gdybyś stworzył sylwetkę wyposażoną w zdobyczne fanty niemieckie /np. spolszczoną niemiecką bluzę lub płaszcz/ - był to normalny proceder podczas wojny. Pamiętajmy, że 1 AWP i 2 AWP były dość ubogie i często w ten sposób uzupełniano braki w zaopatrzeniu. Buty zaprawdę różne - tu mogę chyba śmiało powiedzieć, że problem z dobrymi butami był jeszcze większy z niż z umundurowaniem. Jak poczytasz wspomnienia, to zobaczysz, że szczytem marzeń było zdobycie dobrych i trwałych butów. Co do mundurów, butów i innego wyposażenia powiem Ci także, że wykorzystywano także zaopatrzenie dostarczane w ramach Lend-Lease - oczywiście pierwszeństwo miała A.Cz., ale nie rzadko w ramach zaopatrzenia czy prywatnej inicjatywy te rzeczy trafiały także do polskich żołnierzy. Powertuj tematy na forum. Temat był wielokrotnie już poruszany. Polecam przeglądanie zdjęć, których sporo jest na forach - najlepiej poznasz wtedy uroki umundurowania żołnierzy Wojska Polskiego na Wschodzie ;-) (2014/08/04 11:42)

kapitan Koot


W pliku poleconym przez kol. Kireja jest pozycja "bezrękawnik z owczej skóry".Czy to był standard w umundurowaniu? Jakieś przepisy to wprowadzały?Jeśli tak, czy był ustalony wzór? (2014/10/05 14:16)

kalam123


Witam, ktoś miał do czynienia z patkami od tego Pana ?http://allegro.pl/patki-i-armii-wojska-polskiego-kosciuszkowcow-i5002818318.htmlJak z wymiarowaniem i wykonaniem ? (2015/01/19 17:10)