UMUNDUROWANIE WOJSK POWSTAŃCZYCH

/ 4 odpowiedzi
Witam szukam rzemieślników wykonujących stroje powstańcze, gdzie nabyć buty, pasy ładownice i pozostały ekwipunek (dodam że długo bawię się w XIII i z doświadczenia wiem że tyle samo kosztuje strój mroczny co historyczny) Proszę o pomoc.
Stary Kojot

Zaczynając od dołu czyli butów, w zasadzie nadadzą się wszystkie, które "siedzą w epoce" XIX wieku, a jest u nas kilku szewców, zajmujących się obuwiem historycznym.
To samo dotyczy ubioru, czy to będzie czamara czy coś bardziej mundurowego, każdy krawiec szyjący mundury historyczne, powinien sobie z tym poradzić. Projekt i tak pewnie będzie indywidualny.
Wyposażenie może być mixem myśliwsko-wojskowo-cywilnym. Każdy rymarz, szyjący skórzane elementy do okresu napoleońskiego, powinien sobie spokojnie poradzić z uszyciem np ładownicy.
Broń jest elementem także dostępnym, kwestia decyzji, czy chcesz strzelać i z czego.
Może gdybyś podsunął jakąś wskazówkę, co do sylwetki, łatwiej by było podpowiedzieć coś bardziej konkretnego. (2013/10/29 18:03)

Rumcajs

A ja powiem tak. Wszystko zależy od sylwetki, którą Kolega zamierza odtwarzać. Jeśli nie ma aspiracji np. na szlachcica czy mieszczanina, to nie potrzebuje wysokich butów. Na chłopa wystarczą zwykłe łapcie (choćby i łykowe), podeszwa skórzana z rzemieniami czy cos w rodzaju góralskich kierpc z wełnianą skarpetą robioną na drutach lub onuce. Oczywiście to pociąga za sobą pozostałe części garderoby, wyposażenia i uzbrojenia. Biorąc udział w inscenizacjach Powstania 1863 widzę dużo wszelakiej broni palnej, a zdecydowaną potrzebę dobrze odtworzonych kosynierów. Ale decyzja po stronie Kolegi. (2013/10/29 19:25)

radio

Powstanie Styczniowe to nie zabawa jak pan pisze  ; mam wielką chęć POBAWIĆ się w Powstanie Styczniowe; . Trzeba najpierw zapuścić brodę żeby było poważnie a nie tylko zabawa. (2013/10/29 20:50)

blue savage

Chętnie podzielę się zbiorem artykułów "Notatki o mundurach z lat 1863-64" z przedwojennego biuletynu "Broń i Barwa". Zawierają informacje o szczegółach umundurowania znanych oddziałów (z podziałem na formacje). Proszę mi podać na PW adres mailowy. (2013/10/30 07:53)