Umundurowanie podczas Bitwy Warszawskiej

/ 9 odpowiedzi
Witam!
Dziś w szkole dostaliśmy zadanie żeby rozpoznać elementy umundurowania i wyposażenia żołnierzy z poniższej ilustracji. Mamy również wypisać elementy które są błędne na tym rysunku.
Zdjęcie podsyłam w linku
https://lh4.googleusercontent.com/-mZEJJ3av484/UmaJXh3_45I/AAAAAAAAATU/Qahy5svD9hE/w958-h694-no/img085.jpg
Pozdrawiam Desant!
JaRost

A co Szanowny Kolega sam rozpoznał i jakie błędy znalazł? Żeby potem pomysłów nie dublować. :D 

Ja na pierwszy rzut oka znalazłem kilka błędów. Kto w ogóle takie książki pisze ?  (2013/10/22 18:47)

LWP desant

Nie jestem za bardzo "wtajemniczony" w umundurowanie tamtego okresu ale pierwsze co narzuciło mi się to: bluza żołnierza WP ale nie jestem pewien. Jak przeglądałem zdjęcia to widziałem dużo mundurów amerykańskich wz.1912. Ale nie jestem pewien. (2013/10/22 19:06)

Wrotycz

"(...) Kto w ogóle takie książki pisze ?
"

Wydawca i co roku jest mowy podręcznik do historii. Co do grafiki to wg. mnie, koszmarne rysunki widać ASP już tylko grafików komputerowych kształci i za rysunek jakiś samouk się chwycił.

A pamięta ktoś Atlas historyczny z grafikami Szymona Kobylińskiego to był majstersztyk :) (2013/10/22 19:43)

Stary Kojot

Tak jak wiele książek z Jego gawędami i rysunkami (sam mam kilka), ale pana Szymona Kobylińskiego już nie ma... (2013/10/22 19:53)

al-Muell

No to lecim:czerwonoarmista ma bluzę z rozcięciem do dołu, obuwia i spodni trudno się czepiać, bo różnie bywało. Mundur ma letni, ale nakrycie głowy zimowe ( w dodatku w nieprawidłowym klolorze), na gwieździe sukiennej brak gwiazdy metalowej z pługiem i młotem (ale to też trundno uznać xza błąd). Płaszcz w nieprawidłowym kolorze.Niemam pod ręką literatury, więc nie wiem, czy czerwony był wtedy barwą piechoty.Ogólnie raczej bym się jednak spodziewał w najlepszym razie modyfikowanego umundurowania carskiego niż przepisowych mundurów Armii Czerwonej.
Co do polskiej sylwetki - czepiłbym się kołnieza (2013/10/23 09:56)

JaRost

Moje trzy grosze uzupełnienia jeśli chodzi o czerwonego:

naszywka wzór 1920 (rozkaz z kwietnia 1920) mam wątpliwości czy na froncie była częstym widokiem ( o ile w ogóle ją na froncie widywano)
 Budionówki były sukienne (a nie filcowe) i jako nakrycia zimowe na dobrą sprawę dopiero wprowadzane. Rozkaz z kwietnia 1919 określał kolory sukiennych gwiazd. Nigdzie nie było czerwonych. W piechocie gwiazdki były malinowe.
 Zwykły żołnierz w kitlu z szewronami? Trochę naciągane.
 Bagnet w mośku jakoś dziwnie zamontowany.

Generalnie przedstawiona sylwetka była mało realna do zobaczenia w polu (Oczywiście jeśli kolory byłyby poprawne). No ale to nie jest książka o mundurach.

(2013/10/23 12:43)

jacenty

Tak właściwie to cała postać żołnierza polskiego jest nieco groteskowa jeśli teraz uczy się historii z takiego czegoś to  współczuje.

Ale do rzeczy orzeł wz.19 na hełmie mało prawdopodobne, kolor munduru do bani jeśli to ma być dodatkowo wz.19 to "klapki" na dolnych kieszeniach bardzo dziwne , mankiety przy rękawach co to jest.

Na koniec broń w opisie kb wz.98 a toto przypomina kbk wz.98 PWU z bagnetem wz.22 . Ładownice gdyby nie trzy komory to bym pomyślał ze to jakiś klon G43

Ogólnie postać z komiksu :)

(2013/10/23 13:56)

Rumcajs

Hełmy wz 15 nie tylko "dostaliśmy" (raczej wymienialiśmy za waluty), ale cała ich masa dotarła do nas z Armia Hallera. Można zastanawiać się czy w czasie intensywnych działań wojennych był czas na ich przemalowywanie z "błękitu horyzontu". Mundur regulaminowy w czasie Bitwy Warszawskiej był dopiero na etapie wprowadzania i łatwiej było zobaczyć żołnierzy w mieszankach różnych wzorów amerykańskich, francuskich, kanadyjskich, włoskich, pruskich, austrowegierskich, itp. niż w kompletnym wz 19. Jedynie Poznańczycy dysponowali swoim, regionalnym wzorem munduru. I tak naprawdę to chyba jedynie do oznaczeń stopnia kaprala (widać, że nie jest z białej taśmy), owijaczy i trzewików najmniej się można przyczepić. Łopatka piechoty robi wrażenie, że jest na zawiesiu typu niemieckiego, więc i noszona być powinna zgodnie z tym regulaminem jako usztywnienie zabezpieczające pochwę bagnetu. Powinna być raczej z drugiej strony. Paski tornistra (jeśli to ma być tornister pruski) podtrzymujące ładownice podczepione są do pasów głównych w miejscu nitów. Zakładam, że ten żołnierz nie ma szelek typu francuskiego, choć haczyki na ich końcach robią wrażenie właśnie drucianych spiralek francuskich. Osadzenie bagnetu na karabinie niewłaściwe - jelec powinien opierać się podcięciem o lufę, a nie wisieć daleko poza jej końcem. A karabin bardziej długością wygląda na karabinek. Ale to przy tym wszystkim to mały miki. Ciekawe, że przy takiej ilości szczegółów budzących wątpliwości autor rysunku pokusił się o narysowanie troka zakończonego ślimaczkiem, ale i tu nie ustrzegł się błędu - przy takim sposobie rysowania trok spinałby koc po jego długości, a nie mocowałby go do tornistra. (2013/10/23 18:03)

LWP desant

Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi :D (2013/10/23 19:42)