umundurowanie i wposarzenie żołnierza armi niemiec

/ 9 odpowiedzi
Witam poszukuje informacji co potrzeba na początek do rekonstrukcji żołnierza niemieckiego z okresu 1 wony światowej proszę o pomoc.Pozdrawiam
filip13

Witam poszukuje informacji co potrzeba na początek do rekonstrukcji żołnierza niemieckiego z okresu 1 wojny światowej proszę o pomoc.Pozdrawiam
(2013/02/24 21:31)

Stary Kojot

Zacznijmy od tego, z jakiego okresu wielkiej wojny, owa sylwetka ma być?Czy będzie to okres 1914-1915, czyli szeroko rozumiana wojna manewrowa?Czy okres 1916-1918, czyli pozycyjna wojna okopowa?
Do dyspozycji mamy wyposażenie sprzedawane przez Nestofa, niemieckiego Sturma czy amerykańskiego Shipperfabrik, jest jeszcze hero Collection, ale cokolwiek wydobyc stamtąd, graniczy z cudem...Niektóre elementy można upolować oryginalne.
Kolejnym etapem, bedzie określenie "specjalności".Czy to ma byc sylwetka piechura, artylerzysty, Landsturmana, a może kawalerzysty>Szeregowy, podoficer, czy oficer?
na każdym etapie wystepują różnice w umundurowaniu, wyposażeniu i uzbrojeniu. (2013/02/24 21:45)

Rumcajs

Andrzeju wyłuszczyłeś tu Koledze praktycznie wszystko. Ale jedno pominąłeś. Duży wpływ na dobór odtwarzanej sylwetki ma wiek odtwarzającego. Tak więc Szanowny Kolego Filip13 jeśli jesteś bardzo młodym człowiekiem, to raczej oficera ci nie radzimy odtwarzać, a nawet i podoficerem też nie bardzo ci będzie do twarzy. I to niezależnie od formacji i specjalności, którą wybierzesz. Natomiast jeśli dysponujesz odpowiednim wiekiem, to masz praktycznie nieograniczone możliwości. Do spotkania w okopach I WŚ (niezależnie od strony konfliktu). (2013/02/24 22:03)

filip13

wiem chodzi mi o szeregowego piechoty a nie o oficerów i podoficerów.A czy w okopach nie używano pickelhaub po roku 1915???tylko m16.Jesli chodzi o maski przeciwgazowe używano puszek?? ostatnio w nestofie widziałem torbę na maskę przeciwgazową więdz czy takich też się używało?? (2013/02/25 10:08)

darda

Określenie odtwarzanego okresu jest bardzo istotne. 
Mundur niemiecki (a właściwie mundury, bo przecież saski, wirtemberski i zwłaszcza bawarski nieco się od pruskiego różniły) podlegał sporym zmianom. Nie chodzi tylko o zastąpienie pikielhauby przez stalowy hełm, ale również o kolor i krój mundurów, kolor butów, oporządzenia, coraz więcej erzaców itd. (2013/02/25 10:38)

filip13

Wiem że też jest to bardzo istotne.Chodzi mi o zwykłego szeregowego od 1916 roku kiedy to walczyli w okopach.Czy wtedy mundur wz 1915 ??i hełm m 16 a reszta oporządzenia taka sama?? (2013/02/25 17:03)

Stary Kojot

Od roku 1916 może byc w użyciu mundur M 1915, stalowy hełm jeszcze niekoniecznie, raczej od roku 1917.Natomiast pojawiają sie masowo trzewiki i owijacze zamiast wysokich butów marszowych z cholewami.
W kwestii wyposażenia, pojawiają sie elementy z szarego brezentu w miejsce piaskowo-brązowego (chlebaki, płachty namiotowe), a także tornistry bez sierści:)))Sturmgepack jest w zmienionej formie.Reszta w zasadzie bez zmian. (2013/02/25 17:38)

filip13

Czyli można jeszcze mieć pickelhaube z tego co mi wiadowmo wygląda to tak

Umundurowanie:
-mundur (bluza,spodnie)wz.1915
na zimę płaszcz wz.1915
Wyposarzenie:
-buty  wysokie podkute
-czapka feldmutze
-pickelhauba
-chlebak szary
-manierka
-płachta namiotowa szara
-ładownice
-pas z klamrą
-tornister(z sierscia czy bez???)
-łopatka w brązowym pokrowcu
-bagnet liść lub M71
-puszka na maskę przeciwgazową
jeszcze kilka pytań odnosnie
-czy na pickelhaube pokrowiec???
-czy kolor płachty,chlebaka czy mogą być w kolorze wcześniejszym???

(2013/02/25 18:20)

Stary Kojot

Na pickelhaubę pokrowiec zdecydowanie tak.W późniejszym okresie wojny, elementy wyposażenia wcześniejsze, mogą sie pojawiać.Gdyby bylo odwrotnie, to by bylo niepoprawnie. (2013/02/25 18:30)