Umundurowanie i wyposażenie żołnierza CK Armii -

/ 9 odpowiedzi
Witam,
Wybaczcie dopiero wgłębiam się w I WŚ i jako laik mam prośbę o przedstawienie syntezy co podstawowego żołnierz austro-węgierski powinien posiadać.
Z góry dziękuje

zsira

Umundurowanie i wyposażenie żołnierzy i oficerów ck różnych formacji patrz księga :
DES KAISERS ROCK   (zdjęcia są kolorowe). W Polsce najlepiej umundurowaną  i wyposażoną GRH jest piechota 20pp z Gorlic. Posiada m. in. strzelające (na gaz ckmy szwarclose wz.1914r) (2012/07/26 18:45)

CK Dezerter

Okresl okres jaki Cie interesuje. Jest duza roznica miedzy tym co zolnierz CK nosil w 1914 a tym co nosil w 1918 roku (2012/07/26 19:41)

M88

Wiem o co chodzi, np na 1918 CK armia nosiła już "rogacze"
chodzi mi o 1914-16
CK Dezerter: z góry dzięki za pomoc. (2012/07/26 20:25)

CK Dezerter

Moim zdaniem takie niezbedne minimum mundurowo wyposarzeniowe na 1914 rok to:

Kurtka mudurowa (w kolorze Hechtgrau)

Spodnie proste (w kolorze Hechtgrau)

Czapka (w kolorze Hechtgrau)

Opinacze (w kolorze Hechtgrau)
Trzewiki (najlepiej brazowe)

Pas z klamra

Dwie ladownice

Bagnet z zabka

Lopatka z pokrowcem lub czekanik

Chlebak

W wersji “de lux” dorzucil bym jeszcze:

Tornister dwu czesciowy

Manierke aluminiowa

Menazke lub kociolek

Plachte namiotowa

Tak mniej wiecej od konca roku 1914 pojawiaja sie w wyposarzeniu CK armii przedmioty zastepcze -“ersatz”. Takie najbardziej widoczne element to pasy z roznych tkanin, pojedyncze ladownice z fibry lub blachy, blaszane pokrowce na lopatki.

Innymi elementami ktore od poczatku wojny zaczely wypierac przedwojenne modele wyposarzenia to pasy skorzane zapinane na zwykla sprzaczke, manierki emaliowane ktore zastapil manierki aluminiowe oraz plecaki strzelcow gorskich ktore wyparly zupelnie z uzycia dwu czesciowe tornistry.

Od konca 1914 roku zaczeto uzywac dlugich owijaczy zamiast opinaczy i sztylp sukiennych.

W drugiej polowie 1915 roku zaczeto wydawac niemieckie maski p-gaz tzw “Gummie mask” w pokrowcu materialowym zaczepianym do pasa. W 1916 roku maski p-gaz byly juz standardowym wyposarzeniem oddzialow frontowych.

Mundury w kolorze feldgrau oficjalnie zatwierdzono do uzytku w sierpniu 1915 roku. Podejrzewam ze w wiekszych ilosciach pojawily sie one w oddzialach frontowych dopiero na poczatku 1916 roku.

Helmy “rogacze” pojawiaja sie w wiekszych ilosciach dopiero od 1917 roku na froncie wloskim. Pierwsze dostawy helmow niemieckich CK armia otrzymala juz w Listopadzie 1916 roku ale dostawy w calosci poszly na front wloski.

(2012/07/26 21:36)

matizmat

Polecam również pozycję Tomasza Nowakowskiego "Armia austro- węgierska". Sporo w niej o wyposażeniu. (2012/07/26 22:00)

M88

Dziękuje serdecznie. (2012/07/27 11:22)

argo

Jest juz na portalu watek dotyczacy umundurowania i wyposażenia armii Austrowegier, zapraszam do lektury. LINK (2012/07/27 12:28)

zsira

Zdję cia pokazane na Linku są przeważnie z książki Des Kaisers Rock. Można zaglądnąć również na strony Textilera CZ . (2012/07/27 13:00)

wojsport

mam pytanie jaką barwę mundurów austriackich używała II Brygada Legionów Polskich ? bo część ich sortów pochodziła z magazynów armii CK (2013/11/28 21:33)