Umundurowanie armii bolszewickiej

/ 207 odpowiedzi / 129 zdjęć
pedro

(2010/07/16 22:28)

pedro

(2010/07/16 22:29)

pedro

(2010/07/16 22:29)

pedro

(2010/07/16 22:30)

Wrotycz

Umundurowanie prawie jednolite ale różny sposób noszenia bandolieru i ładownic. (2010/07/17 08:36)

Wrotycz

nie daje rady,wrzucać fot poddaje się :(((((((((( (2010/07/17 08:45)

efendi

Co by nie mówić to oni byli w mundurach lepszych czy gorszych ale je mieli. To czy byli na bosaka czy w butach to inna sprawa bo i nasi niewiele się od nich różnili też im brakowało butów. Zdjęcia pokazujące jeńców też mówią nam że bolszewicy są w mundurach a braki w obuwiu u nich można też tłumaczyć tym że żołnierz na linii jeśli nie posiadał obuwia to zdejmował je z jeńca i taki delikwent szedł dalej boso. A tu zagadka kto to jest Polacy czy Rosjanie. (2010/07/17 09:57)

Rumcajs

Ja obstawiam jakiś oddział ochotników czyli Polacy. Może chłopski lub robotniczy, ale jednak stawiam na jakiś oddział nieregularnej samoobrony. (2010/07/17 11:32)

Ihar

Nie chodzi o tym ze Armia Czerwona szturmowala Warszawe w strojach paradnych. A jednak  wiekszosc zdjec pokazuje ze mieli roznorodna, jednak uniforme. Co sie tyczy but to sie nie sprzecze, ze mogli byc i na boso i w lapciach.
Tu jest film z rekonstrukcji pierwszych walk Armii Cz. 
http://www.youtube.com/watch?v=xUt4JBjWVQg (2010/07/17 13:35)

Ihar

A co sie tyczy karabinow na sznurkach, to w niektorych polskich ksiazkach napisano ze we wrzesniu 1939 RKKA wkroczylo do Zachodniej Bialorusi tez z takimi karabinami:))) (2010/07/17 13:36)

Stary Kojot

"A jednak  wiekszosc zdjec pokazuje ze mieli roznorodna, jednak uniforme. "

Dlatego też:
- WSZYSCY grający rolę żołnierzy Armii Czerwonej mają na sobie kurtki mundurowe wz 1912 pozbawione naramienników (pagonów) w wersji białej i zielonej.
-WSZYSCY mają pasy główne
-WSZYSCY posiadają chociaż po jednej ładownicy ( w dużej mierze skórzaną, regulaminową ładownicę do Mosina)
-WSZYSCY posiadają nakrycia głowy, w większości czapki wojskowe pozbawione "carskiego oka", zastąpionego czerwoną taśmą lub "budionówki".

Myślę, że spełniaja warunek "różnorodności i uniformizacji", do tego dochodzi filmowa patyna... (2010/07/17 17:07)

darda

Nie chciałem tego poruszać - mówię o zdjęciach z planu  filmu  Hoffmana - ale jedno, co budzi moje, niewielkie zresztą, wątpliwości,  to nadmierna jednolitość mundurów. Podoba mi się, że wśród nakryć głowy pojawia się czapka austriacka, brakuje mi zdobycznych (np. polskich czy amerykańskich) kurtek.

A pozostawiając sprawy filmu i wracając do kwestii rzeczywistego wyglądu bolszewickich bojców, to warto przytoczyć choćby taki opis Babla (rzecz oczywiście dotyczy Konarmii): "Defiluje 2 brygada. Czupryny z czubem, frencze z dywanów, czerwone mieszki...
lub - to opis zachowania się "budionnowców " po zwycięstwie pod Zadwórzem:
"Jedziemy z wojenkomem wzdłuż pierwszej linii, błagamy, żeby nie zabijać jeńców. Apanasenko umywa ręce, Szeko bąknął - dlaczego nie? Odegrało to potworną rolę. Nie patrzyłem im na twarze, przebijali pałaszami, dostrzeliwali, trupy na trupach, jednego jeszcze obdzierają, drugiego dobijają, jęki, krzyki, charkot, to nasz szwadron szedł do natarcia. Apanasenko z boczku, szwadron przyodział się jak należy ..."
(2010/07/17 22:14)

Rumcajs

Grzegorz bardzo proszę żebyś troszkę skracał tego rodzaju blockquotey, bo wchodzimy na niebezpieczną krawędź dyskusji i Ihar znowu wróci do rewelacji w stylu tematu jeńców bolszewickich sprzedanych do kopalni w Kongu. A takie coś wykończy ten dość ciekawy temat jednym postem.
Jakie możliwości kostiumowe ma film to w zasadzie już wiemy i myślę, że nie ma co omawiać tej sprawy w tym wątku.
Osobiście czekam na rozwiązanie zagadki Kolegi Efendi - cóż to za oddział.
Chciałbym zwrócić uwagę, że w zasadzie na żadnym zdjęciu z bolszewikami nie widać jakichkolwiek hełmów. Nawet jeśli przyjąć, że w owym okresie nie było to bardzo popularne nakrycie głowy żołnierza armii carskiej i dlatego krasnoarmiejcy nie odziedziczyli ich zbyt wiele, to jednak mieli szansę zdobyć je w magazynach interwentów (tak jak mundury, buty i oporządzenie) lub na cofającej się armii polskiej. A może "wolna dusza kozaka" nie pozwalała się uwięzić w stalowym "rondelku" i wolała czapkę swobodnie włożoną na bakier? (2010/07/18 17:56)

darda

Co do fotki Efendiego, to z samego wyglądu raczej nic mądrego nie wywnioskujemy. Odznaki na czapkach najmniej podobne są do czerwonych gwiazd, ale mogą być wszystkim - od orła, do tryzuba. Karabiny to chyba mosiny, ale mannlicherów bym nie wykluczył. Zdjęcia zapewne ma opis, bo w końcu z jakiejś publikacji pochodzi - mam nadzieję, że Efendi nas z tym opisem zapozna.

Pewnych blockquoteów nie da się skrócić - jak inaczej wyjaśnić, powołując się na bolszewickiego świadka, w jaki sposób opisywany szwadron  "przyodział się jak należy" w inne, niż rosyjskiego pochodzenia uniformy? W końcu mówimy w tym wątku o umundurowaniu bolszewickich żołnierzy, a po części ze zdobyczy się ono składało...

Co do hełmów masz rację, jakoś na zdjęciach krasnoarmiejców się ich nie widzi, a przecież dostęp do nich - choćby do dużej liczby porzuconych przez Polaków w odwrocie - mieli. Najwyraźniej nie widzieli potrzeby obarczania się dodatkowym ciężarem.

BTW - skąd wiesz, że to były kopalnie? Ihar chyba ogólnie o Kongu pisał ;-) (2010/07/18 20:38)

Ihar

No tak, chodzilo o samym Kongo. O kopalniach to nie wiem:))

Kol

(2010/07/19 11:17)

Ihar

Kolega Ihar u was jak bohater jakiegos dowcipa:)))) (2010/07/19 11:18)

darda

Ihar, nie przejmuj się, ale też się nie dziw ;-)

Masz może więcej zdjęć krasnoarmiejcow z interesującego nas okresu?
W Polsce - jak już pisałem - dysponujemy głównie zdjęciami jeńców, co może trochę  zakłócać obraz bolszewickiego żołnierza. (2010/07/19 11:38)

mietek

Zobaczmy co tez pisze M. Tuchaczewski, Pochod za Wisle, wyd 1923:

"Pod wzgledem wyszkolenia stan wojska polskiego byl na ogl wyzszy, niz naszych oddzialow. Uzbrojenie i umundurowanie bylo rowniez lepsze"

"Pozostawalo przy tym niezmiernie trudne zagadnienie-uzupelnienie" ..."Bez otrzymania umundurowania nie mozna bylo go (wojska) postawic nalezycie wobec chlodow wiosennych, nie pozwalajacych na cwiczenie zolnierzy boso. Natomiast po otrzymaniu umundurowania....wysylano je na front. W takim nedznym stanie znajdowalo sie uzupenienie naszej armii"

"Zupelny brak jakiegokolwiek umundurowania.."

Obie strony, mialy mieszanine umundurowania, obie strony mialy bosych zolnierzy.

(2010/07/19 15:41)

Ihar

zupelnie sie nie przejmuje...Zdjecia wzuce, jak bede mial czas. (2010/07/19 20:49)

Stary Kojot

"Krasnoarmiejec" w ilustracji pana Walerija N. Kulikowa. Wiele to on na sobie nie ma... i wygląda dokładnie jak postaci z filmu. Na rysunku jest pokazany w wersji "czystej i pachnącej", cielawe, jak wyglądał by jego "uniform" po przejściu 200 km? (2010/07/20 09:13)

darda

Kilka fotek w wersji, jak to ładnie Steiner nazwał, "czystej i pachnącej':
Na początek osoby dość znane.

Trocki: (2010/07/20 10:45)