Ułan

/ 9 odpowiedzi / 5 zdjęć
Witam czy jest ktoś w stanie określić który to może być pułk i z jakiego okresu pochodzi to zdjęcie?

nomad3

Jeszcze widok rogatywki (2014/05/07 16:50)

formoza58

Żołnierz (patrząc na układ kolorów na proporczyku) 1,3 lub Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich.Napewno sprzed 1935 roku,sądząc po miękkiej rogatywce.Po wężykach można optować za latami dwudziestymi...Wyeliminowałbym 1 Pułk Ułanów Krechowieckich,bowiem do 1935 roku rogatywki nosili inaczej,charakterystycznie formowane.Ten "włoski' fason z rogami rogatywki wciśniętymi do środka pachnie 3 P.Ul. Śląskich...A nie wpadło Tobie do głowy,aby dla lepszej identyfikacji wstawić całość.Chyba,że jest to test-zagadka dla sprawdzenia wiedzy forumowiczów ? ;-)   (2014/05/07 19:13)

nomad3

Zdjęcie wykonano w Warszawie. Też wydawało mi się że może to być 3 pułk /odcień na proporczyku najbardziej pasowałby mi na żółty/ ale kolor otoku na rogatywce a raczej jego brak budził moje wątpliwości.

Co do testu - zagadki. Nie, ale budzi we mnie mieszane uczucia wykorzystywanie zdjęć bez podawania skąd one pochodzą, czyją są własnością, z czyjej kolekcji itd. Jest to niestety specyfika internetu dostępu do scanów, a co trafi do kompa takiego "kolekcjonera" to już moje. Warto popatrzeć na podpisy w tomiku WKK o 5pu - toż to siok !!! jaka kolekcja :-))))))

(2014/05/07 20:20)

formoza58

No tak,z ciekawostek doszła jeszcze koalicyjka...Kolejna "składanka studyjna" ?Po Twoim komentarzu,przekartkowałem tomik poświęcony Ułanom Zasławskim i nie doznałem sioku ;-).Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Lesława Kukawskiego i naszego kolegi z portalu,Arkadiusza Czartoryskiego,autora opracowańia o pułku.Więc może czegoś nie wiem ? (2014/05/07 20:49)

jazlowiak

Otok w kolorze rogatywki - podejrzenie skierowane w kierunku strzelców konnych, którzy mieli proporczyki, ale długo walczyli o otoki:-) (2014/05/07 22:02)

formoza58

Również o tym myślałem,ale...No właśnie, mam taką fotkę od znajomego przedstawiająca na 100 procent żołnierzy z 3 Pułku Ułanów z Tarnowskich Gór.Jeśli proporczyki sa jednakowe tonacyjnie,to otoki na rogatywkach różnią się zdecydowanie.Na forum czesto dosyć przewija się ten temat zciemnienia (lub wręcz zczernienia) koloru żółtego... (2014/05/08 00:31)

formoza58

Na poprzednim i w tym przypadku rogi rogatywki są wcisnięte do środka,jak w przypadku zdjęcia,które wrzucił Nomad.Tutaj również jest Ułan Śląski. (2014/05/08 00:37)

formoza58

I jeszcze jeden Ułan Śląski z rogatywką "toczka w toczkę" jak rogatywka wrzycona prze Nomada...Gdyby był to (jak sugerowałeś Pawle) strzelec konny,to tylko 6 PSK,tyle,że górna część proporczyka zdecydowanie za jasna,a ten pułk miał chyba najciemniejszą odmianę zieleni (2014/05/08 00:59)