U kazała się kolejna książka z kopiami szabel Paw

/ 6 odpowiedzi
 Ostatnio ukazała się znów kolejna książka przedstawiająca szable ze zbiorów  Pawła Komorowskiego.  Książka z tragicznie wykonanymi kopiami .Po wykonaniu widać że robione przez jednego fałszerza, który nawet nie trudził się by nie wyglądały jednakowo.   

POLSKIE SZABLE DEDYKACYJNE XX WIEKU  

shi-go


No i niedługo - w handlu - pojawią się szable imienne do sprzedaży, sfotografowane na tle kartek z tej książki. "Podpórka" do handlowania replikami, falsami - czyli złomem - jak znalazł. Przykro tylko, że ze szkodą dla wszystkich, jak i historii uzbrojenia polskiego - nie licząc handlarzy......pzdr. stani (2018/10/16 17:41)

yano57


Pozwolicie Panowie, że odbiegnę od tematu. My tradycyjnie jesteśmy w tyle. Na całym świecie przeprowadza się badania spektrometrem. Każdy może poczytać o spektrometrii w archeologii i przy badaniu antyków. Stale przedwojenne posiadały inny skład chemiczny. Podczas badań kilkunastu szabel (głowni), które przeprowadził mój znajomy, od razu wyszło, które głównie szabel są wykonane po wojnie. Badanie takie jest jedynym wiarygodnym DOWODEM !!! Badaniu takiemu nie oprze się ekspertyza „niezależnego eksperta”, czy biegłego. Bo dlaczego głownia szabli z 1929 roku jest wykonana ze stali, którą zaczęto produkować dopiero w 1979 roku. Dla przykładu. Chemiczny skład stali na głównie szabel wz. 34 (seryjnych, prototyp miał inny skład) podał Kosterski-Spalski. Stal tę opracowano w Hucie Baildon. Była ona produkowana jeszcze krótko po wojnie. Są znane wszystkie dane tej stali, jej powojenna norma to: PN-55/H-84032-50HSA. Podobnie w przypadku szabel firmy G. Borowski. Przebadane (oryginalne – nawet wykopkowe) egzemplarz wskazują na konkretny gatunek stali produkowanej przed wojną. Skąd zatem, u licha, w szabli orlej Borowskiego stal, którą zaczęto produkować dopiero po wojnie :-) Niestety, do fałszerstw wykorzystuje się też oryginały, np. na oryginalnej głowni szabli np. wz. 34, trawi się dedykację czy oznakowanie, którego nie było. Robi się to, po to, aby uzyskać lepszą cenę, aby przedmiot stał się unikatem. Pozdrawiam. (2018/10/17 08:15)

galicja


http://dobroni.pl/n/szabel-nam-nie/18750 opinie publiczną się odpowiednio urabia (2018/10/17 10:08)

galicja


A już chyba nawet wiadomo jakie muzeum chce to posiadać. http://dzieje.pl/wystawy/w-poznaniu-wystawa-szabli-imiennych-polskich-oficerow (2018/10/17 10:11)

bodan


experta:?papiery experstkie daje wydział Archeologii Uniwersytetu w Lodzi.2 lata wizyt ,parę wyjazdów i już papierek jest.expert fachowiec i już.Ludzie zbierajacy 30 lat szable ktorzy obejrzeli tysiące szabel nie znają się expert lub" publikator" katalogów to co innego...:).Z Ksiazek Komorowskiego wynika ze sygnatury np Morawskiego/w Warszawie/ są z dużym lub malym" w" zamiennie,wąsy i kapturki firmy Morawski,Pielecki i Sztorc były stosowane wymienie./sygnatura SZTORCA jest tam super.duże litery łatwiej odczytać.:)......firmy korzystały z konkurencyjnych wyrobów,o kapturze "nowomodnym/geometrycznym/ z ksiazki Zahuty nie wspomnę../butelka szampana jak ktoś znajdzie taki z "wykopu'.itp .Analiza spektralna powinna dotyczyć także mosiądzu,obecne "dyrektywy"powodują niemożność otrzymywania stopu jaki był w wieku XIX i XX.Stąd dosyć łatwo odrożnić fals od oryginału.Zakłady mosieżnicze nie używają starych stopów bo po prostu nie wolno.Proponuje zbadać "zbiory '" przedstawione w ksiązkach-"katalogach" Pana Komorowskiego tą metodą-większość nie zda egzaminu -mosiądze będą miały jak podejrzewam mniejszą zawartosć cynku jaką się obecnie stosuje.To trochę tak jak ze złoceniem i złoceniem ogniowym ect. (2018/10/25 21:58)

galicja


I zaczynają się pojawiać szable z ekspertyzami. Tylko czy po takiej ekspertyzie szabla zyskała na wartości czy raczej straciła znacznie? https://allegro.pl/szabla-polska-wz-34-kawaleryjska-tzw-ludwikowka-i7659402360.html Druga szabla z tej samej stajni, nawet jeszcze nie oczyszczona dokładnie z roztworu tworzącego powierzchowną rdzę. https://allegro.pl/szabla-polska-szeregowego-kawalerii-wz-21-ii-rp-i7660788654.html Jeszcze ekspertyzy niema. Trzeba będzie się znów podziewać rekordów sprzedaży ja w Rempexie? (2018/11/16 16:03)