Twierdza Modlin i jej fort III

/ 8 odpowiedzi
Byłem dziś w Pomiechówku. Fort III jest najlepiej zachowanym fragmentem twierdzy. Niestety zwiedzanie owego wiąże się ze skompletowaniem grupy- i tu mój apel! Nadto może coś razem wykoncypujemy w temacie samej twierdzy, choć zdaję sobie sprawę, że kwestia jej uratowania z każdym rokiem traci kolejną szansę. Czekam na odzew. To jedyna chyba taka atrakcja turystyczno-militarna w tej części Europy z portem lotniczym niemal w fosie" ..
Stary Kojot

A to dlatego, że w Pomiechówku, w forcie nr III, najdłużej stało wojsko... (2013/05/05 21:33)

MAdam 34

Był też obóz "dochodzeniowy" za Niemca. Ale chodzi o to by: "zdobyć", ustanowić przyczółek i wziąć Twierdzę szturmem.. Tylko ktoś, kto rozumie temat jest w stanie w zgodzie z naturą (także militarną) zrobić z tej "sterty cegieł" atrakcję turystyczną. Pamiętam jak w 70-tych latach spływałem Wisłą, podziwiałem potęgę Twierdzy i dziś gdy zobaczyłem spichlerz nad rzeką- ruina nie do uratowania. Pora może zamiast łożyć na budowę jakiejś "świątyni opatrzności bożej", zadbać o doczesne szczątki Naszej Państwowości... Może czas założyć fundację, gdy cena leci "na ryj" i kolejny "najemca" uczyni z tego miejsca strefę "wolnocłową", niczym w forcie Bema.. Czekam.. (2013/05/05 21:58)

MAdam 34

A wracając do tematu. Proponuję zorganizować mocną grupę w celu odwiedzin tego fortu, który oparł się militarnym Niemca zakusom. :) Czuwaj! (2013/05/05 22:00)

Wrotycz

(...) "Pora może zamiast łożyć na budowę jakiejś "świątyni opatrzności bożej"(...)

Po takich słowach stałeś się dla połowy narodu polskiego banitą.

Wg. mnie na III forcie musi powstać Mauzoleum ofiar Fortu III i nic poza tym. (2013/05/05 23:47)

darda

Skoro pojawiła się dygresja o Świątyni Opatrzności Bożej, to może warto przypomnieć, że to nie taki sobie zwykły kościół. Decyzję o jego budowie  podjął wszak jeszcze Sejm Czteroletni, jako votum dziękczynne za Konstytucję 3 maja. Budowę w pierwotnej lokalizacji uniemożliwiły rozbiory, w drugiej II wojna. Budowa - zgodnie z decyzją Sejmu - miała być sfinansowana ze środków publicznych ("ex voto wszystkich stanów").
Obecna budowa jest przede wszystkim wykonaniem zobowiązania podjętego przez naszych przodków. A wydaje mi się, że zobowiązań raczej należy dotrzymywać.

Sugeruję jednak wrócić do tematu wątku, którym miała być chyba Twierdza Modlin i stan jej zachowania. Na który to stan budowa jakiegokolwiek kościoła wpływu żadnego nie miała - w przeciwieństwie do karygodnych działań MON i AMW. (2013/05/06 10:02)

MAdam 34

I zgadzam się, że jest to podjęta decyzja lat minionych. Natomiast mnie chodzi o to, by zachować stan posiadania.. Grozi Nam zwykłe rozstwonienie majątku, jakim jest Twierdza.. Wracając do fortu nr III- dosyć mamy w kraju pomników. W forcie naturalnie należy przeprowadzić ekschumacje i umieścic stosowną płytę. Natomiast jest integralną częścią fortyfikacji (najlepiej zachowaną) i jako taka powinna być oceniana. Ale ja nie chcę wnukom opowiadać o twierdzy i pokazywać fotki, chcę kiedyś pójść, poprowadzić za rękę, opowiadając jak nasi skutecznie odpór dawali. Popracuję nad powołaniem fundacji Twierdzy Modlin. Może się uda. (2013/05/06 18:37)

Stary Kojot

Super, próbuj!
Co prawda, próbowali i inni, np:-Towarzystwo Przyjaciół Twierdzy Modlin-Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin-Fundacja "Park Militarny-Twierdza Modlin"-Koło przewodników PTTK "Bastion" z Twierdzy Modlin-GRH Dawny Garnizon Modlin (2013/05/06 20:19)

MAdam 34

No, to mi Stary dodałeś animuszu :) (2013/05/06 21:09)