Twierdza Modlin, wczoraj i dziś

/ 63 odpowiedzi / 32 zdjęć
Jako, że zawodowo zajmuje sie Twierdzą Modlin, jestem przewodnikiem PTTK, czasami nawet trudno jest opowiedzieć o danym obiekcie, jak on wyglądał za czasów świetności, takim zniszczeniom uległa ostatnimi czasy modlińska twierdza.
Ela Wiercinska

Pomnik żołnierzy niemieckich, poległych w czasie I wojny św. (2010/02/07 10:38)

Ela Wiercinska

Spichlerz mylnie zwany "mennicą". (2010/02/07 10:40)

Ela Wiercinska

Wieża tatarska (czerwona) z basztą Iwanowską. (2010/02/07 10:42)

wilczy

Nigdy nie mialam przyjemności zwiedzania twierdzy Modlin ale uzmysłowiłam sobie, że muszę ją zobaczyć zanim całkowici ulegnie zniszczeniu. (2010/03/23 20:11)

marekjg

Droga Elu, wielokrotnie przejeżdżalem obok Twierdzy... Ale nigdy nie udalo mi sie jej zwiedzić, twój post uzmyslawia, że trzeba się śpieszyć...

Pozdrawiam

(2010/03/23 22:15)

Stary Kojot

I to bardzo spieszyć...
Za niedługo do oglądania zostaną tylko góry śmieci...
Jeden z rozbitych schronów wokół modlińskich fortów.

Dlaczego jesteśmy narodem tak głupim, prymitywnym, bałaganiarskim i prostackim?
Ile jeszcze lat musi upłynąć, aby wypalić gorącym żelazem podobne nawyki?
Czy jest na to jakaś recepta? (2010/03/28 19:30)

Hades

A propos Twierdzy Modlin, chce ktoś kupić? :)
http://www.amw.com.pl/estate_product_info.php?cEstatePath=5&estate_products_id=633 (2010/12/21 18:10)

SKWARA192

Jest na to tylko jedna sposób,wysokie kary pieniężne.W Niemczech rzucenie peta na chodnik kosztuje 100 euro.Jeżeli u nas były by takie surowe kary na pewno więcej ludzi by się zastanowiło nad wyrzucaniem śmieci podstawa to edukacja młodych ludzi. (2010/12/21 18:52)

Horhe

Nic nie dadzą martwe przepisy, jeśli się ich nie egzekwuje. Dajmy na to tolerancja w  fotoradarach to czasem nawet 15km/h więcej niż wolno w danym miejscu jechać, albo stoi radiowóz w miejscu ograniczenia prędkości do 40km/h,a zatrzymuja tylko tych co jadą 60km/h i więcej. O to tylko przykłady.

Pani Elu witam sedecznie po latach! 

Paręnaście lat temu, gdy zawitalem w JW 3322, to koszary jeszcze żyły, było pełno wojska i w miarę porządek. Jednak na przedpolach były doły, gdzie rozmontowywano stare ceglane chodniki minerskie. 4 lata temu, nocując w koszarach, ręce całkowicie mi opadly. Płatami schodząca farba, powycinane kaloryfery,zbutwiałe deski podlogowe, co się tylko dało ukraść,to zostało ukradzione.

Z tym wypalaniem goracycm żelazem,to też będzie ciężko, bo tego pierwiastka Fe też u Was nakradli, jak nie poręcze, to zabytkowe drzwi z magazynu prochowego. Co gorsza, to tereny, będące we wladaniu AMW nadal są wyłączone spod jurysdykcji konserwatora zabytków. Z drugiej zaś strony żaden czlowiek nie kupi sobie problemu,bo stać mu będzie nad glową konserwator, do tego stopnia że nawet klamki w oknach będa musialy być zatwierdzone przez urzędników. Błędne koło. Jednak gdyby władze Nowego Dworu Mazowieckiego się spięły, to możnaby wyrwac z unii,czy ze środków norweskich potęzny kapitał na ratowanie tej perełki architektury militarnej.

A jak tam się czuje Reduta Napoleona, bo napoleończycy tesknią i wzdychają za nią?

(2010/12/21 21:21)

Stary Kojot

Władze Nowego Dworu raczej się nie zepną... Jakiś czas temu było słychać głosy, że twierdza chce sie oddzielić od Nowego Dworu i być oddzielną jednostką administracyjną.

Obiekty twierdzy zostały zdewastowane już za bytności w gestii AMW, dopiero po interwencji m.in przewodników PTTK, złożeniu zawiadomienia itd, AMW zostałą sądownie zobowiązana do zapewnienia ochrony obiektom. Dziś można spotkać dwóch dziadków na rowerach z napisem ochrona na kamizelkach... (2010/12/21 21:52)

ArturSz

Pamietam jak w bodaj w 2003 roku podczas wycieczki do twierdzy , po wyjsciu z działaobitni - elewtora "młodziez " zachichotała z okna i cisnęła za mną oraz  kolegą drzwiczkami od zabytkowego pieca ogrzewjacego jedną z izb tegoz obiektu.... Minelo od tamtej wycieczki zaledwie kilka lat a gdy tego roku działobitnie ogladałem ponownie miałem wrazenie , ze minelo kilkadzisiąt.

(2010/12/22 09:31)

P.H.saper

W 97roku miałem przysięgę wojskową w Twierdzy Modlin. (2011/01/09 12:41)

Damiano93

http://finanse.wp.pl/kat,104118,title,Arabowie-chca-przejac-na-polska-twierdze,wid,13432168,wiadomosc.html?ticaid=1c5cb

Teraz chcą ją wykupić Arabowie... (2011/05/24 19:27)

PRUSS

Chcę tam przyjechać na imprezę!!!   :) (2011/05/25 12:11)

ArturSz

W murach Twierdzy Modlin Stowarzyszenie Histryczne "Cytadela" odbywało w tym roku cwiczenia zimowe:

http://www.cytadela.aplus.pl/archiwum/67/relacja67.htm

Znakomite " za tamtych czasów" plenery okolic twierdzy oraz jej zabytkowe obiekty były kapitalną oprawą zajęć i wielką atrakcją samą w sobie.

(2011/05/27 11:41)

ramzes211090

Witam

Pamiętam że w twierdzy chyba we wrześniu była organizowana jakaś impreza rekonstrukcyjna.

Ostatnio nic nie słyszałem o tym, jest nadal organizowana? (2011/06/05 15:32)

borsuk

Jako, że zawodowo zajmuje sie Twierdzą Modlin, jestem przewodnikiem PTTK, czasami nawet trudno jest opowiedzieć o danym obiekcie, jak on wyglądał za czasów świetności, takim zniszczeniom uległa ostatnimi czasy modlińska twierdza.
(2011/06/05 19:11)

Horhe

No kiedyś było Oblężenie Modlina 1813, ale nima. Pewnie władze Nowego Dworu Maz. obudzą się w 2014 roku. Miejsce z opotencjałem, swietnym terenem i pewną magią, ale chęci zabrakło. (2011/06/07 17:30)

ramzes211090

Bo właśnie kiedyś się wybierałem tam, ale już nie zdąrzyłem.

Teraz celem jest tylko zwiedzenie fortyfikacji. (2011/06/07 17:59)

fuchsi

Dzien dobry,
czy jest jeszcze Pani Ela?
Moze w zbiorze sa zdejcie czy ois/lokalizacja spitala twierdzy?
pozdrawiam serdecznie
fuchsi (2011/08/30 07:22)