Temblak do szabli prosba o identyfikacje

/ 14 odpowiedzi / 2 zdjęć
Witam
Jestem nowy na forum i nie wszystko w dodawaniu postów tutaj mam oblatane :), ale mam nadzieje ze wszystko ok i dział właściwy

Gorąca prośba i identyfikacje temblaka do szabli ( ułańskiej? / kontuszowej ? ). Jaka formacja , jaka szabla , jakie lata , ogólnie wszystko co możecie o nim powiedzieć i ew. wycenę czegoś takiego

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odp.

fuchsi

Halo Raven,
czy mozesz powiedzic, co ty juz sprawdziles?

pozdrawiam (2013/04/18 22:10)

edward1949

temblak wygląda mi na austro-węgierski. (2013/04/18 23:14)

Raven

Właściwie nie wiele, przeczesując internet nie udało mi się znaleźć nic.
najbardziej podobny był temblak do szabli polskiej piechoty, wz.1917.

Do temblaka była doczepiona miniatura odznaki 2 pułku ułanów ale podejrzewam,że ciężko brać to jako jakikolwiek wyznacznik i mogła być doczepiona w latach późniejszych, ale mogła też służyć osobie, która to zrobiła za pewną pomoc w identyfikacji. Wiem ze przodkowie służyli w legionach i brali udział min. w bitwie warszawskiej

edward1949 - dzięki za odpowiedź , czy mógłbyś powiedzieć czym się sugerowałeś podczas oceny i powiedzieć coś więcej ? (2013/04/19 12:53)

edward1949

Przy polskich temblakach piszą o biegnących wzdłuż taśmy  srebrnej dwóch karmazynowych prążkach.Zakończenia temblaka sam chwost środkowe frędzle spięte zewnętrzne rozpuszczone.
 Chwost srebrny na trzonie z nici karmazynowych.
 A tak wygląda temblak austro-węgierski wz 1910. proszę zwrócić uwagę na technikę wykonania.Założony na  polskiej szabli piechoty wz 1917. (2013/04/19 16:23)

Raven

Dziękuję bardzo. Wiele z tego co piszesz/Pan pisze wskazywało, że masz racje, zwłaszcza ze temblak pochodzi najprawdopodobniej z rejonu Galicji. Natomiast sam orzeł austriackiego nie przypomina, czyli zapewne jest to temblak od szabli jakiejś polskiej formacji walczącej po stronie Austro-Węgier . 

Czy istnieje szansa na ustalenie formacji lub ew. wycenę ? (2013/04/19 16:56)

edward1949

Ceny tu Ci nikt nie poda są na Allegro mówię i to jako nowemu:) (2013/04/19 17:18)

Raven

W takim razie dziękuję bardzo za odpowiedź.
Co do wyceny , patrzyłem już na allegro i porostu próbuję dociec czym rożni się np temblak za 2600 od takiego za 80zł skoro oba pochodzą z podobnego okresu, zakładam że zależy to od dostępności na rynku , stanu zachowania , okresu , formacji lub czegoś o czym nie mam pojęcia
Tak czy siak motywy są dla mnie zrozumiałe i jeszcze raz bardzo dziękuje za rzetelną odpowiedź :)
Pozdrawiam (2013/04/19 18:38)

edward1949

te 2600 to takie chyba są ceny ,a 80 zł to koszt chyba samej taśmy do temblaka:) (2013/04/19 19:22)

WachmistrzKOP

Całkiem to podobne do Polskiego temblaka podoficerskiego, tylko ilość karmazynowych żyłek mi się nie zgadza, w pierwszych wersjach były 4 potem 2. No i ten orzeł bez korony ...
Czy to aby nie jakaś mocno dowolna "wariacja na temat". (2013/04/19 19:26)

Raven

Możliwe.
Jednak przychylił bym się do opinii Pana edward1949 gdyż temblak jest dość stary i pochodzi najprawdopodobniej z rejonu Galicji ( konkretniej majątki ziemskie w okolicach Krakowa ) na co też wskazuje jak Pan wspominał wykonanie.
Jak chodzi o czerwonego orła bez korony to właśnie taki występował jako element w jednej z form herbu Galicji po 3 rozbiorze, był używany do 1918 roku, a na niektórych pieczęciach nawet w okresie II Rzeczypospolitej
Jeżeli ktoś jednak może to sprostować lub powyższe informacje pomogą w identyfikacji będę wdzięczny (2013/04/20 02:02)

edward1949

Właściwie nie wiele, przeczesując internet nie udało mi się znaleźć nic.
najbardziej podobny był temblak do szabli polskiej piechoty, wz.1917.

Do temblaka była doczepiona miniatura odznaki 2 pułku ułanów ale podejrzewam,że ciężko brać to jako jakikolwiek wyznacznik i mogła być doczepiona w latach późniejszych, ale mogła też służyć osobie, która to zrobiła za pewną pomoc w identyfikacji. Wiem ze przodkowie służyli w legionach i brali udział min. w bitwie warszawskiej

edward1949 - dzięki za odpowiedź , czy mógłbyś powiedzieć czym się sugerowałeś podczas oceny i powiedzieć coś więcej ?

takie  temblaki jak pokazałeś , robione były do szabel pruskich. (2013/04/20 09:35)

Raven

Przepraszam Panowie, ale zaczynam się gubić

"temblak wygląda mi na austro-węgierski."

"takie  temblaki jak pokazałeś , robione były do szabel pruskich."

To w końcu Prusy czy Austro-Węgry ?

Pozdrawiam :) (2013/04/20 09:49)

edward1949

ten mój post dotyczył twojego postu 65600 .Pokazana jest tam szabla z temblakiem:) (2013/04/20 09:55)

Raven

Ok dziękuję bardzo (2013/04/20 15:11)