Tannenberg 2014 + dodatnie + ujemne

/ 40 odpowiedzi
Redakcja

Czy wszystkie nazwy sa poprawne i czy wymieniono wszystkich?

- "Klubas Grenadierius" - Litwa

- 114 Nowotorżski pułk piechoty - Rosja, Kaliningrad

- 104 Ustjugski pułk piechoty - Rosja, Kaliningrad

- 46 pułk piechoty

- 21 Muromski pułk piechoty - (S.H."Pionierzy 40 p.p.D.L.; S.H. "Na posterunku")

- 30 Połtawski pułk piechoty - (Nieformalne Towarzystwo Historyczne "Ost-front '14-'18")

- 41 pułk piechoty - (Klub Miłośników Historii "Warszawa")

- 32 Kremenczucki pułk piechoty - (S.R.H. 79 pułku piechoty - Ciechanów)

- 72 Tulski pułk piechoty

- 14 Syberyjski pułk strzelecki (Przasnysz)

- 2 lejbgwardyjski pułk dragoński 

- 51 pułk kozaków dońskich

- Stajnia "Tarpan" (Mława)

- 36 batalion pionierów - (M.G.R.H. II/18 pułku piechoty - Sochaczew)

- S.R.H. "Gloria-Viktoria"

- 152 infanterie regiment - (S.R.H. 65 pułku piechoty "Marienburg" - Malbork)

- 6 pułk grenadierów - (Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia)

- 148 Infanterie Regiment

- Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej Nr.2

- Landsturm - (G.R.H. "40 plus")

- G.R.H.L.C. Mława

- G.R.H. Amerykański Korpus Ekspedycyjny

- G.R.H. Twierdza Nowogiergojewska

- 46 pułk piechoty - Ukraina, Słowacja

(2014/07/31 22:14)

(ks)

lekka korekta nie 2 lejbgwardyjski a 2 lejb-dragoński Pskowski Imperatorowej Marii Fiodorowny Pułk (GRH Garnizon Suwałki) (2014/07/31 22:42)

darda

Landszturm to EKD "Landsturm 40+". Te literki z przodu maja znaczenie  ;) (2014/07/31 22:52)

Rumcajs

Jeszcze do plusów i plusów.
W moim odczuciu, obserwując to, co się działo w obozie uważam, że powinno być to miejsce zamknięte dla zwiedzających. Tak naprawdę wszystkie dioramy powinny znaleźć się poza ogrodzeniem tak, jak to miało miejsce w przypadku wystawek Samodzielnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej (przyfrontowy punkt chirurgiczny i radiostacja). Nie dysponowaliśmy namiotem "z epoki" i dostosowaliśmy się do zaleceń Organizatora rozbijając nasz "domek" poza ogrodzeniem. Wskazano nam też pas lokalizacji wystawek. Tyle tylko, że my zgodnie z ogłoszeniem o Zlocie dojechaliśmy do Szkotowa już w czwartek. (Wiem, nie każdy mógł otrzymać urlop.) Sobotni najazd spowodował, że namioty i namiociki stawały w obrębie ogrodzenia gdzie się dało. Teren na namioty nie zbyt dobry ze względu na dużą pochyłość, więc ci, co byli wcześniej mieli możliwość wyboru jeszcze w miarę równych fragmentów stoku.
Myślę, że zgromadzenie dioram w jednym ciągu wystawowym pozwoliłoby faktycznie coś pokazać, a tak wg. mnie się to wszystko rozmyło - mamy środek obozu i nie wiadomo dlaczego, miedzy namiotami kilka worków i "butle" Sochaczewa. Warsztatu Kolegi Horhe nawet nie zauważyłem (może dlatego, że nadawałem bez przerwy przy naszych gablotkach), a szkoda, bo miałem chęć rozejrzeć się w produktach.
Podsumowując - inscenizacja super, logistyka super, ale nad tematem rozplanowania obozu i dioramami warto by się było na drugi raz bardziej pochylić. (2014/08/01 12:39)

JaRost

Kręcimy się zatem wokół wniosku iż dobrym dostosowany do imprezy i jasny regulamin jest jednak potrzebny.... :P (2014/08/01 16:21)

slupski1

GRH Artyleria też była i huku robiła (2014/08/03 19:23)

jazlowiak

https://www.facebook.com/events/517109235085997/518670821596505/?notif_t=like (2014/08/03 23:25)

Rumcajs

Tylko jak zwykle to w naszym światku bywa - jeden przyjechał w czwartek, a inny w niedzielę rano. Jeden podporządkowywał się poleceniom Organizatorów, a inny nie bardzo. Czyli odwieczny problem. I to nie tylko tej imprezy, ale całego środowiska.
I teraz może warto postawić pytanie co się bardziej Organizatorowi opłaca, mieć dużą frekwencję uczestników bez względu na ich podejście np. do uczestnictwa w próbie lub jakości umundurowania i wyposażenia, czy postawić twarde warunki:
- jesteś na próbie, masz umundurowanie i wyposażenie odpowiednie, to bierzesz udział
czy
- nie byłeś na próbie, nie spełniasz warunków, to panu dziękujemy.
Ciekawe który pierwszy z Organizatorów odważy się na taki krok, ryzykując obrazę majestatu odtrąconej osoby?
(2014/08/08 13:13)

FaZa

Sławek a mam pytanie do Ciebie. Przykładowo: Nie byłeś na próbie i nie pokazałeś munduru. To już Ciebie powinno dyskwalifikować? Chyba nie. Ze starych "Wiarusów" to i tak każdy wie jak wyglądają. Gorzej z nowymi. Na próbie w Szkotowie było ok. 60% rekonstruktorów którzy już byli w Szkotowie. Nawet tak szczegółowy terminarz jaki podał Romek przykładem, nie będzie miał na 100% wykonania w rzeczywistości. Moim zdaniem próba z apelem mundurowym powinna być zawsze przed imprezą. Apel mundurowy powinien być odebrany przez głównego Dowódcę strony walczącej. Do Ossowa jedziemy bez próby bo co roku to samo. Dobrym sposobem jest wysłanie e-mailem scenariusza do szefów GRH, które mają być na danej imprezie. (2014/08/08 13:58)

Rumcajs

Ossów to klasa sama w sobie. Co prawda próbuje się podnieść z wypracowanej przez lata opinii, ale to nie będzie takie łatwe.
Wszyscy zachwycają się profesjonalnym podejściem GRHLC, ale Oni uczciwie na swoja opinie pracują. Im jest jedynie potrzebna informacja kiedy wchodzą i kiedy schodzą. Jakoś nie pamiętam, żeby ktoś musiał mówić co maja robić w ramach zabudowy lub podczas ucieczki przed wojskiem. To zwarta i zgrana grupa. Ale Oni trenują.
Co innego poszczególne wojskowe GRH biorące udział w widowiskach. Wystarczy popatrzeć na ilość Grup w wykazach uczestników. Ile Grup wystawia w polu więcej niż 10 ludzi? Ile grup wystawiających większą ilość osób jest tak naprawdę zgranych, mogących pokazać jakieś mikro scenki? Ile grup zna w stopniu zadowalającym musztrę i komendy, czy choćby kilka podstawowych słów mających zastosowanie w widowisku w ramach odtwarzanej przez siebie armii?
Jak grupy wojskowe będą w stanie wystawić po 10-20 osób i uda się imprezę na 200 osób obstawić 5-7 grupami, to wtedy może próby nie będą potrzebne. A do tego czasu, jeśli inscenizacja ma się udać, to w moim odczuciu próba czy choćby tylko omówienie scenariusza, to jednak podstawa. Chcesz kierować ludźmi w polu (choćby tylko tymi, których jako szef przywiozłeś na imprezę) musisz brać udział w tych, często nudnych nasiadówkach. Chcesz wiedzieć co masz robić w danym momencie stojąc jako jeden z wielu w szeregu, musisz również brać udział w próbach. Samo patrzenie co robi sąsiad z boku czasem nie wystarczy, bo on też może wolał w czasie próby udzielać się towarzysko. Nie zawsze pirotechnicy pozostawiają taśmy na polu żebyś wiedział, że tu nie wchodzimy.
A co do mundurów i wyposażenia? To faktycznie czasem wystarczy przegląd mundurowy bezpośrednio przed imprezą.
(2014/08/08 17:46)

JaRost

Sławek a mam pytanie do Ciebie. Przykładowo: Nie byłeś na próbie i nie pokazałeś munduru. To już Ciebie powinno dyskwalifikować? Chyba nie. Ze starych "Wiarusów" to i tak każdy wie jak wyglądają. 

A ja powiem, że co najmniej żółta kartka się należy i zabezpieczanie tyłów. Opisaną przeze sytuację spalili "starzy wiarusi", podobnie popisali się na fotce wklejonej przez Wsiowego Glupka. A na próbie Aleksandr pokazywał........

Aleksandr może przeprowadzić szkolenie z musztry w Boyen :D Polecam, nikomu nie zaszkodzi. 

:D  (2014/08/08 19:09)

Rumcajs

"Sławek a mam pytanie do Ciebie. Przykładowo: Nie byłeś na próbie i nie pokazałeś munduru. To już Ciebie powinno dyskwalifikować? Chyba nie. Ze starych "Wiarusów" to i tak każdy wie jak wyglądają". 

Stary owszem, ale czy "wiarus" nie wiem. Ale przykładowo odpowiadam - to, że środowisko mnie zna (przynajmniej w okresach, w których się "poruszam") może mnie choć nie musi bo "świętą krową nie jestem zwolnić z przeglądu mundurowego. Ale i ten w Gorlicach 2014, wykonany przez jednego z Rosjan mi się przydał, bo poprawiłem sylwetkę choćby wymieniając smycz na właściwa. Warto słuchać mądrzejszych i korzystać z ich wiedzy. Ale wypraszam sobie ;-) insynuacje jakobym unikał prób. Łażę na nie nawet jeśli mnie nie proszą, bo nie jestem "dowódcą" grupy. Jakoś szczęśliwie nie wypraszają. Może siwą brodę szanują. Ale ja po prostu lubię wiedzieć czego ode mnie oczekują i nie żal mi na to czasu. A gdyby się tak zdarzyło, że nie dotarłbym na próbę to na pewno próbował bym się zapoznać ze scenariuszem. Ale i tak Organizator miałby pełne prawo mnie nie wypuścić w pole.

"A ja powiem, że co najmniej żółta kartka się należy i zabezpieczanie tyłów. Opisaną przeze sytuację spalili "starzy wiarusi", podobnie popisali się na fotce wklejonej przez Wsiowego Głupka".

Ale to tylko potwierdza moją wypowiedź - rutyna gubi. A poza tym np. brak treningów chwytów bronią i znajomości komend. Nawet w tych dużych grupach. I to właśnie watro poprawić. Podobnie jak mikroscenki i mimikę, bo jakoś kobieta z radosnym, szerokim uśmiechem biegnąca przed czołgiem (patrz foto z Wola 44 lub wiele innych cieszących się rannych) nijak do takiej sceny nie przystają.

"A na próbie Aleksandr pokazywał........"

Aleksander pokazywał, ale jak się nie było na próbie, albo było myślami przy kolegach pozostałych w obozie, lub też dobrze bawiło rozmawiając z sąsiadami, to nie dziwota, że się nic nie skorzystało z tego pokazywania. Czyli po rak kolejny - warto brać udział w próbach ale nie tylko ciałem ale i świadomością.

"Aleksandr może przeprowadzić szkolenie z musztry w Boyen :D Polecam, nikomu nie zaszkodzi. :D"

Mnie również i dlatego jeśli będzie taka możliwość, to chętnie wezmę w takim treningu udział i to nie tylko jako obserwator, ale aktywny uczestnik. Wszak czasem może i mnie przyjść pora jakąś komendę wydać, wiec warto żeby była zrozumiała nie tylko dla mnie :-)
(2014/08/08 19:38)

darda

OK - wstawiamy do programu Boyen punkt p.t. "Nauka zmobilizowanych rekrutów". Sobota po obiedzie, na placu przed koszarowcem. Sprawdzimy, ilu będzie chętnych :-) (2014/08/09 11:37)