Tak tu cicho o zmierzchu (1972)

/ 2 odpowiedzi

http://www.youtube.com/watch?v=Orfe7hYjl3w

"Tak tu cicho o zmierzchu". Film wyprodukowany przez kinematografię radziecką już prawie 40 lat temu. Akcja toczy się w 1942 roku, gdzieś w lasach Karelii, gdzie niewielki oddział radziecki pilnuje stacji artylerii przeciwlotniczej. Kapral Waskow dostaje pod swoją komendę pięć kobiet, a niedaleko pojawiają się niemieccy spadochroniarze. Oddział wyrusza do walki. Ma opóźnić działanie wroga.
Jak to w radzieckim filmie z tamtych czasów jest w nim patriotyzm i patos, partia i towarzysz Stalin, ale jest też prawda o zwykłym człowieku, jego strachu i poświęceniu. Film inny niż dzisiejsze produkcje, ale chyba warty obejrzenia.
W 1972 roku film został nominowany do Oscara w kategorii filmów obcojęzycznych.

Rumcajs


W zasadzie dziś chyba jeden z zapomnianych bo radzieckich filmów. Nakręcony zupełnie inaczej niż współczesne. W zasadzie brak w nim batalistyki. Scenografia to w zasadzie naturalne plenery. Ale film wart polecenia. Właśnie dlatego, ze względu na swój odmienny charakter od współczesnej kinematografii stawiającej na człowieka i wyrazistość przekazu, a nie na efekty. (2011/10/15 22:54)

wilczy


Nie jestem pewna ale film oglądałam bardzo dawno temu w TVP (kiedy filmy radzieckie emitowana były  po  Dzienniku).Brak w tym filmie scen batalistycznych. Aby zachęcić do obejrzenia tego filmu powiem tylko, że kapral z ogromnym żalem zbierał  i przechowywał  pewne pamiątki.  (2011/10/16 20:05)