Tajemnica Westerplatte

/ 43 odpowiedzi

Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

Kaczor39

Nie rozumiem dlaczego tak wielu forumowiczów krytykuje ten film, przecież chyba lepiej że w końcu zaczynają sie jakieś poważne produkcje filmowe pokazujące nasz wrzesień 1939 niż komedie czy komedie romantyczne którymi każdy już wymiotuje ponieważ są tak beznadziejne. Nawet jeśli ten film nie będzie doskonały albo jeśli nie będzie nawet dobry to lepsze to niż kolejna komedia próbująca doścignąć zachodnie produkcje ... A może kogoś to zmobilizuje i zaczną powstawać kolejne filmy w tej tematyce. (2013/01/14 15:50)

al-Muell

Wątek niby śmieszny i lekki, ale jak czytam niektóre wypowiedzi to aż wieje grozą.

NA film się nie wybieram. Może kiedyś go zobaczę jak np. będzie w telewizji. Wtedy - i tylko wtedy - może wyrażę swoje zdanie na jego temat. Na razie chyba nikt filmu jeszcze nie widział?

(2013/01/15 06:07)

Kaczor39

Premiera podobno 15 lutego i ja sie chętnie wybiorę z czystej ciekawości, ewentualnie potem ponarzekam na to co mi sie nie spodoba, nie będe krytykował tego filmu po obejrzeniu półtora minutowego trailera i kilku fotek z planu. Jak już mówiłem wcześniej lepiej żeby robili coś w temacie który od lat nie był poruszany w filmie polskim niż próbować kopiować każdą nową produkcje z USA ... (2013/01/15 10:09)

kiler

oim zdaniem nie tak powinno wyglądać kręcenie filmu o tej tematyce, pójście do kina będzie tylko wsparciem takiego postępowania i kolejnych takich projektów - przypominam, że scenarzysta "Kac Wawy" odgrażał się, że nakręci film o polskich lotnikach w Anglii. Zresztą przykład "Kac Wawy" jest bardzo dobry - po masowym bojkocie tej produkcji (tylko 70 tys. widzów) od ostatniego roku nie pojawiła się jak narazie żadna obrażająca inteligencję widzów "komedia", choć wcześniej średnio 3 miesiące wychodził jakiś "Wyjazd integracyjny" czy "Pokaż kotku co masz w środku". Może tędy droga. 

Jeśli interesuje Was co jest w tym filmie i chcecie go osobiście ocenić, to polecam tak jak Steiner cierpliwość i zaczekanie jak wyjdzie na płytce z jakąś "Galą", a nie napychanie kieszeni producentowi (nomen omen współtworzył "Kac Wawę").

Na koniec moje ulubione zdjęcie z planu:

http://1.fwcdn.pl/ph/37/60/483760/367821.1.jpg

Na piersi widać ślad po odprutym adlerze Kriegsmarine. Czyżby to był zawarty w scenariuszu nowy hollywoodzki wątek o niemieckiem krecie wśród załogi? :D

(2013/01/18 08:27)

Otto Kohl

Należy też zwrócić uwagę na piękny odrapany odlew aluminiowy mausera ;) . (2013/01/18 09:03)

legion etrangere

...a czy kupno płyty w jakiejś "Gali" za 29,99 PLN nie jest też nabijaniem kieszeni producentom ?! ...przecież Oni także mają z tego % od sprzedaży ... nie ma nic za darmo ! ... wyście do multikina będzie tańsze od kupna gazety ! ...no i jakość obejrzenia filmu na "dużym ekranie" ze wszystkimi efektami jest nieporównywalne z obejrzeniem fimu na kinie domowym ...nie rozumiem tej próby bojkotu filmu o Westerplatte przez niektórych Kolegów ...czyżby naprawdę "ktoś" bał się prawdy "Historii prawdziwej" ?! ... i nie ma sensu porównywanie "Westerplatte" do "Kac Wawa" ... to, że niektóre te same osoby brały udział w produkcji jednego i drugiego filmu jeszcze o niczym nie znaczy ...Wajda też nakrecił "Lotnę" (totalne zakłamanie historii jak to ułani nacierali z szablą na czołgi !) ...ale nakręcił też "Kanał" ! ...więc spokojnie Koledzy - najpierw obejrzyjmy - potem podyskutujemy ...

(2013/01/18 09:30)

wojtekjankee

Ale w kinie nie ma opcji "pauza" żeby się pośmiać. :) (2013/01/18 23:02)

legion etrangere

...podejrzewam Wojtek, iż na tym akurat filmie nie będzie za dużo wolnego czasu na opcję "pauza" aby się pośmiać ...obawiam się raczej, że co niektórym bliżej będzie do płaczu niż do śmiechu ... (2013/01/19 11:07)

Me109bfG6Hartmann

Jezeli ośmieli się ruszyć tematykę polskich pilotów podczas bitwy o Anglię i zrobi to z intencją osmieszenia w oczach innych oraz zdyskredytowania polskiego ducha i woli niepodległości od syjonistycznych zapędów to uroczyscie obiecuję że zobaczycie mnie w telewizji.

Po prostu podejdę do niego po premierze filmu i dostanie w pysk.

Mój dziadek był jednym z pilotów.

(2013/01/19 13:29)

krzy2006

A moze by tak zamknac temat na forum? Czytam niektore wypowiedzi. W mojej ocenie sa biegunowo odlegle od rekonstrukcji historycznej. (2013/01/19 15:01)

jacbyd72

Zazwyczaj zwiastun filmowy robi wrażenie. Ten "głowy nie urywa". Chciałbym też prosić, by koledzy nie porównywali swoich wojskowych przeżyć z historią wyselekcjonowanych żołnierzy z Westerplatte w państwie, które trochę inaczej pojmowało słowo "patriotyzm". Ostatnio miałem okazję rozmawiać z rodziną i bliskimi dwóch Westerplatczyków. Ich wspomnienia nie były zbyt "nowoczesne". Tak więc z pewnym sceptycyzmem poczekam na film, a po jego obejrzeniu ocenię. Naprawdę chciałbym się zachwycić tą nową opowieścią o Westerplatte.  

Kolego Komski co rozumiesz przez swoją wypowiedź? Że na Westerplatte służyli samo dojrzali mężczyźni, ustatkowani - nie marzący o kobietach i potańcówkach? Że byli abstynentami - nie palili papierosów, a na śniadanie pili podgrzane mleko, które zagryzali drożdzówką? Mam dokumenty, rozkazy z okresu międzywojennego, że np. ułani jednego ze znanych pułków ułanów byli zamieszani w kradzież drzewa z lasu. Żołnierze jednego z dużych garnizonów w którym stacjonowały dwa pułki piechoty, pułk ułanów, DAK, PAL, dowództwo brygady kawaleri i dowództwo jednej z DP popełniali szereg wykroczeń dyscyplinarnych zaczynając od nieoddawania honorów do burd w lokalach o niejasnej reputacji. To byli młodzi ludzie, którzy popełniali błędy - ale nie znaczy, że nie byli dobrymi żołnierzami. Przeczytaj proszę np. książkę A. Topolskiego "Bez Dachu" i przekonasz się co robili i o czym marzyli żołnierze np. Na Bliskim Wschodzie - dla mnie normalne i nie mam o nich złego zdania.

(2013/01/20 11:31)

Me109bfG6Hartmann

Odnoszę wrażenie że niektórzy koledzy nie załapali,byc moze przez niejasno sformułowane oskarzenie filmu.

Otóz nie ma w tym nic złego ze żołnierze "obalili flaszkę" czy pobiegali nago w akcie rozładowania ogromnego stresu.Problemem staje się UWYPUKLANIE takich zachowań i zwracanie uwagi widza na zupełnie inne przymioty żołnierzy na Westerplatte robiac z nich podstawe do postrzegania bohaterskich obrońców jako bandy przypadkowych nieudaczników Polaków którym sie udało utrzymac obronę przez tydzień.

Zwróćcie uwage na amerykańskie produkcje.Oczywiscie mnie tez sie nie podoba gdy ameryka ratuje cały świat,amerykański prezydent jest najważniejszy i wskakuje na końcu do samolotu by uchronic wszystkich przed czymś tam.Oni potrafią pokazać swoich w dobrym świetle.My mamy WIĘCEJ TAKICH PRZYKŁADÓW.Chodzi o to że w naszej produkcji filmowej nie ma tradycji pokazywania wysiłków naszych zołnierzy w sposób uczciwy i rzetelny z przekazem historycznym.Pewnej grupie właśnie na tym zależy.

(2013/01/20 12:14)

Artur W

...a czy kupno płyty w jakiejś "Gali" za 29,99 PLN nie jest też nabijaniem kieszeni producentom ?! ...przecież Oni także mają z tego % od sprzedaży ... nie ma nic za darmo ! ... wyście do multikina będzie tańsze od kupna gazety ! ...

Wcześniej czy później będzie na YouTube albo
, na Chomiku. (2013/01/20 15:12)

Otto Kohl

Widzę tu zachęcanie do popełnienia przestępstwa... (2013/01/20 16:46)

darda

A może by tak zamknąć temat na forum?

Też się zastanawiam...
Niby to Hydepark, ale jednak nie forum GW czy WP, o czym niektórzy koledzy zdają się zapominać. (2013/01/20 18:16)

Damiano93

Proszę szanownego moderatora o zamknięcie możliwości dlaszego generowania odpowiedzi, bowiem to poszło w nie tę stronę co potrzeba. (2013/01/21 09:35)

darda

Skoro również założyciel wątku prosi o jego zamknięcie...

(2013/01/21 10:35)