Tablica w Smoleńsku - tablica zmieniona przez Rosj

/ 57 odpowiedzi / 4 zdjęć
ksiadz

Przy okazji widać że w Rosji Putin rządzi twardą ręką bo u nich się nie znalazł żaden "chuligan" który ma odmienne zdanie na temat "ludobójstwa w Katyniu" (2011/04/12 09:53)

SKWARA192

Witaj Darda. . 
Wydaje mi się że nawet "historia" tego pomnika w Ossowie ( Inna rzecz, że tworzenie tego akurat pomnika (bo mogiłą to trudno nazwać) w tej formie, z tymi błędami ortograficznymi, w tym miejscu i czasie, niespecjalnie o intencjach jego twórców świadczy...  - podpisuje się rękami i nogami :) ) mogła być w Rosji komentowana. Czemu więc Putin nie mógł dać pstryczka Polakom. Bo przecież wiadomo że tam to nic nie zapada na szczeblu lokalnym tylko idzie prikaz "z góry"
(2011/04/12 11:20)

SKWARA192

Ten temat Oczywiście że się z tobą zgadzam, tylko próbując "tłumaczyć' zbrodnię Katyńską Rosja cały czas wypomina nieludzkie traktowanie jeńców bolszewickich co jakiś czas wypływa za wschodnią granicą.
My przez okres całych zaborów doznaliśmy więcej krzywdy niż oni do tej pory od nas. (2011/04/12 11:22)

ksiadz

Oczywiście Skwara się zgadzam tylko dajemy się łapać cały czas łapać za nosa. Sprawę tablicy ukręcili tym że na tablicy nie było napisu po rosyjsku. Znowu taki przekaz poszedł w świat. Nikt nie wspomniał słowem że raził ich tekst o ludobójstwie i niestety znowu ich jest na wierzchu. Jeszcze te wczorajsze lądowanie w Smoleńsku to już całkiem po nas pojechali.... (2011/04/12 11:36)

ksiadz

... a teraz ruski konserwator zabytków będzie przez pięć lat się czepiał projektu pomnika który ma powstać w Smoleńsku. Oczywiście gdy już wszystko będzie gotowe to się okaże ze to jednak teren wojskowy i następne 5 lat czekania na pomnik. No ale nasz honor uratowany bo zniszczyliśmy wieniec. (2011/04/12 12:23)

SKWARA192

A skąd wiesz że to nie jest prowokacja.Nikogo nie złapali ,a ty piszesz że to my. (2011/04/12 12:33)

ksiadz

Skwara dlatego że w Polsce jest tylu oszołomów że Ruskie nie muszą nic prowokować. Tak samo jak z pomnikiem w Ossowie. Nie sądzę żeby Putin zlecił mazanie go farbą i pisanie tekstów - „Bronek nie darujemy Ci usunięcia krzyża”, „Katyń 2010″ (2011/04/12 12:38)

SKWARA192

Ale ja też jestem oszołomem polskim i dla dobra polski mogę nawet murzynowi laskę zrobić. (2011/04/12 13:12)

Jaburek

"Najpierw nakręcamy spiralę nienawiści a potem robimy z siebie ofiary" - tak plan mają Rosjanie. A jaki plan mają Polacy? Taki sam! (2011/04/12 13:48)

darda

Panowie - wy to tak z potrzeby serca czy z nudów?

Wytrzymajcie jeszcze trochę. Rusza "sezon rekonstrukcyjny", to pokłócimy się o poważniejsze sprawy - wielkość guzika, kolor onucy czy coś podobnego - a nie o to,  jakiej był nacji był ten, co rąbnął  szarfę z wieńca Miedwiediewa, i czy zrobił to kolekcjoner, czy oszołom. Zresztą obstawiam, że niebawem na Allegro pojawi się niejedna "oryginalna szarfa Miedwiediewa"... (2011/04/12 14:14)

Stary Kojot

No to na koniec jeszcze jeden blockquote z Marszałka:
Polacy są narodem idiotów. (2011/04/12 15:35)

użytkownik9025

Ale ten sam Piłsudski napisał - "strzeżcie się agentur, gdy państwo słabe". A u nas ścierają się, krzyżują, kopulują co najmniej pięć.
Polacy może idiotami nie są, ale zmanipulowani na pewno. Wymienię choćby takiego pierwszego lepszego manipulatora - tvn.
                                               Fen (2011/04/12 15:52)

formoza58

Fen,skończyłbyś już może z tymi "pierdułkami".Tutaj nie masz do czynienia z gromadą bezmózgich głupców i naiwniaków,których możesz agitować.A Ty nadal,mimo napomnień i sygnałów "zawijasz w sreberka".Muszę już niestety kończyć,bo zbliża się mój ulubiony program na TVN...;-)Pozdro (2011/04/12 18:33)

użytkownik9025

Z tym agitowaniem to jak z Kalim i krową. Zależy kto jest Kalim.
Masz zdrowie Kolego. Ja też pozdro.
                                                   Fen (2011/04/12 22:06)

SKWARA192

A ile szacunku dla Polaków było przez okres zaborów? (2011/04/13 10:47)

darda

Tak, dla przypomnienia, gdyby ktoś zapomniał, fragmenty dość starej wprawdzie, ale obowiązującej ustawy. Zachęcam do szczególnie uważnej lektury artykułu 2.

USTAWA

z dnia 28 marca 1933 r.

o grobach i cmentarzach wojennych.

(Dz. U. z dnia 30 maja 1933 r.)

Art. 1. Grobami wojennymi w rozumieniu ustawy są:

1) groby poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Państwa Polskiego,

2) groby osób wojskowych, poległych lub zmarłych z powodu działań wojennych, bez względu na narodowość,

3) groby sióstr miłosierdzia i wszystkich osób, które, wykonując zlecone im czynności przy jakiejkolwiek formacji wojskowej, poległy lub zmarły z powodu działań wojennych,

4) groby jeńców wojennych i osób internowanych,

5) groby uchodźców z 1915 r.,

/.../

Art. 2. Groby wojenne bez względu na narodowość i wyznanie osób, w nich pochowanych, oraz formacje, do których osoby te należały, mają być pielęgnowane i otaczane należnym tym miejscom szacunkiem i powagą.

/.../ (2011/04/13 11:34)

SKWARA192

Czy na nasze groby(pomniki) na wschodzie idą pieniądze z budżetu naszego  państwa ,czy z budżetu państwa gdzie znajdują się nasze groby(pomniki)?Chciałem się dowiedzieć,bo po prosu nie wiem. (2011/04/13 11:42)

ksiadz

chyba są podpisywane umowy pomiędzy państwami odnośnie opieki nad cmentarzami i pomnikami. Ze strony polskiej działa Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Np nie mamy takiej umowy podpisanej z Włochami i są duże problemy z remontami cmentarza na Monte CassinoA jak już jesteśmy przy Monte Cassino to dzieją się tam jakieś wałki z remontami których nigdy nie było. Palce w nich maczał podobno Andrzej P. któremu też była poświęcona tablica w Smoleńskuhttp://www.naszswiat.net/magazyn/monte-cassino/1973-kulisy-remontu-cmentarza-na-monte-cassino-cz1.html (2011/04/13 12:10)

puma007

Hmmm zachowanie Rosjan było co najmniej niezręczne.Ale bazując na pewnej znajomości mentalności naszych sasiadów mozna się pokusić o nastepującą hipotezę:

- p. Kurtyka ze znajomymi instalują tablicę na "nielegalu" (pozwolenia nie mieli żadnego,choćby od wójta czy plebana)

- Rosjanom to się nie podoba bo nigdy w życiu nie uznaja Katynia z ludobójstwo (przede wszystkim zrównanie ich z Hitlerem itp, oraz kwestia ew.odszkodowań a na tablicy tekst o ludobójstwie jest wołami wypisany)

- Z góry idzie polecenie zdjęcia tablicy

- Gubernator boi sie skandalu na fali sympatii do Polski i zwleka wysyłajac pisma (wg. rosyjskich władz monitowali o jej zdjecie od listopada, do sprawdzenia, korespondencja urzedowa się zwykle zachowuje) Czyli wykonuje klaasyczny manewr urzedasów pod każdą szrokościa geograficzną czyli tzw "spychologie" , czekajac az sprawa przyschnie i (wiem bo sam ją czesto stosowałem :D ) informując górę że sprawa jest juz praktycznie załatwiona.

- Tablica sobie wisi i nikt się nia nie interesuje( poprawcie mnie jeśli się mylę ale od momentu jej zawieszenia nie kojarze jakoś newsów o niej)

- Zbliza się rocznica i uroczyśtości ( dopiero w ostatniej chwili ustalono ich przebieg!! ) i wtedy wybucha w biurze Gubernatora bomba, na uroczystości będzie Pr. Komorowski i Pr.Miedwiediew, bedą składac kwiaty pod kamieniem. A STARA TABLICA NADAL WISI!! W tym momencie urzędasy lokalne wpadaja w panike, bo przecież poinformowali wierchuszke że sprawa załatwiona. Jak góra zobaczy stara tablicę to poleca głowy.

- Kombinują na szybko nowa tablicę i po cichu ją zamieniaja,liczac na to że jakoś to będzie. Z resztą zgodnie z  odwieczną zasada CYAS (Cover Your Ass).

- W tym momencie wkraczamy my,media dostają piany na ustach,politycy i wariaci wszelkiej maści wzywają do spalenia Kremla a zwykli ludzie nie wiedzą za bardzo o co chodzi.

- Urzednicy ze Smoleńska ratują posady(premie może już nie) bo co prawda nie wykonali poleceń z góry z właściwa starannością lae udało się zrobić spora ruchawkę polityczną u sąsiada i osłabic rzadząca ekipę co zawsze działa na plus bo mozna wtedy coś ugrac.

Taka jest moja koncepcja

Nie jest może ostateczna,nie jest idealna ale mam głebokie przekonanie że jest wielce prawdopodobna.

Pozwolę sobie też zacytowac na koniec jedno stwierdzenie które padło podczas dyskusji o tablicę:

" No dobrze, ale jakbyśmy my, zareagowali gdyby Rosjanie zaczeli sobie wieszać w Polsce rosyjskojęzyczne tablice ku czci, bez pytania się kogokolwiek o zgode? "

Uważam mimo tego wszystkieg zdjęcie tablicy w sposób jaki to zrobiona za grubą niezręczność,głupotę najwższego lotu i coś dosyć przykrego co przyniesie Rosji więcej szkody niz pozytku,natomiast nie czuje się tym urażony czy też obrazony,nie traktuję też tego wydarzenia w kategoriach hańby narodowej.

(2011/04/13 12:31)

renek

Mieszkam w Olsztynie. Na naszym terenie kilka lat temu odnaleziono niemiecki pomnik, chyba tablica upamiętniająca pobyt Bismarka. Lokalne władze chciały ustawić go na miejscu gdzie stał przed wojną. Są u nas ludzie, którzy pamiętają jeszcze przedwojenne czasy.

Pamiętacie jaki był wrzask w prasie, w telewizji. Chyba nie ustawili, niemiaszków z nich zrobili.

Może przypomnieć jak postępowaliśmy w stosunku do Ukraińców, którzy chcieli powstawić pomnikidla UPA. Co się stało z rajdem rowerowym z Ukrainy do Niemiec?

Prowokacja była. Tylko pytanie z czyjej strony? Wina, chyba, leży pośrodku.

(2011/04/15 09:13)