Szycie litewki

/ 113 odpowiedzi / 33 zdjęć
Pozwalam sobie założyć nowy ale już tym razem ukryty wątek.
Grzegorz pisze, ze zastanawia się nad uszyciem takiej kurtki. Podobnie zainteresowany jest tym Kaktus. Ja też rozważam wejście w temat, bo jakoś nie bardzo widzę możliwość dobrania na siebie czegoś z gotowej oferty nestofa. Natomiast zakup kurtki wz 07/10 + ewentualne poprawki to już ok 700 zł. Za te pieniądze to przynajmniej 1,5 litewki by wyszło.
Proponuję tu umieszczać wszystko, co znajdziemy w temacie ułatwiającym uszycie. Jak się trochę zbierze, to można będzie udać się do krawca i pogadać.
Stary Kojot

Podaję telefon do krawcowej, p Maryli: 22 751 29 66, Łomianki, ulica Nowa 24. (2013/02/19 16:35)

Stary Kojot

Polecam sklep na ulicy Grochowskiej (przystanek tramwajowy "Bliska".bazarek, stara kamienica i doklejony żółty pawilon z farankami, materiałami i suknem wełnianym w dobrej cenie (ok 30 zł), powinien być tam wybór sukna szarego i granatowego, a także płótno na podszewkę.Na kurtkę potrzeba ik 1,5 m. (2013/02/19 16:37)

Rumcajs

Dzięki za kontakty Andrzeju. Niestety z Panią Marylą nie mam najlepszych doświadczeń. Swego czasu skopała mi koszule bieliźniane. Sama brała miarę, a były za ciasne i później kliny wstawiała w rękawy. Dobrze, że było z czego. Osobiście wolałbym zapłacić nawet troszkę więcej, ale nie zastanawiać się czy nie usłyszę czegoś w stylu "panie majster 2 razy cięte i za krótko". To jest sukno, a nie len czy bawełna. Ale jej nie skreślam, a mój przykład tylko dowodzi, że trzeba jej dobrze pilnować.
Natomiast najważniejsze, czy znajdzie się grupa, która będzie takim szyciem zainteresowana. (2013/02/19 17:32)

Rumcajs

Próba zebrania materiału w jedno miejsce

(2013/02/19 17:36)

Rumcajs

Przejrzałem stronkę podaną przez Andrzeja na otwartym i opis kurtek mieści się tu od strony ok 181. Wcześniej kurtki wyższych szarż.
http://www.erstes-garderegiment.de/Daten/Offiziersbekleidungsvorschrift%201911.pdf
Gdyby ktoś dał radę poradzić sobie z tłumaczeniem, to pewnie mielibyśmy gotowy materiał do wykonania wykrojów. Wiele w tekście cyfr i cm. Koledzy szukajmy kogoś, kto to z germańskiego na niemiecki przełoży ;-). Później już będzie prościej. (2013/02/19 17:52)

Rumcajs

Znalazłem coś takiego. Wydaje się być bardzo podobna do tej z regulaminów na stronie powyżej. Co prawda zgodnie z opisem to jakaś kurtka oficera, ale różnica chyba tylko w materiale. To jakaś wersja "płócienna", a nie z sukna. Ale zdjęcia super i mogą stanowić dobry materiał poglądowy dla krawca.
http://www.derrittmeister.com/productpages/15492.htm
Żeby uzyskać różnorodność, to jedne można uszyć z granatu inne z szarzyzny. Wszystko by zależało od możliwości dostania materiału.
To ewentualnie chwilowo czysto informacyjne kto był był zainteresowany szyciem? (2013/02/19 18:29)

Kaktus 2

Witam ! Jestem jutro wstępnie umówiony z p.Marylką na  " rozpoznanie bojem " w temacie kurtek Zobaczymy co z tego ciekawego pod względem ewentualnego wykonania i cen wyjdzie . Jutro tez odwiedzę wymieniony sklep i zapoznam się też z cenami na interesujące nas materiały Pozdrawiam ! (2013/02/19 18:43)

darda

Sławku, ale to, co wstawiłeś, to jak najbardziej regularny Model 1910 - tyle, że z diagonalu. Z "litewką" nie ma wiele wspólnego ;-) (2013/02/19 18:52)

Rumcajs

Kolejne zdjęcia szczegółów
http://www.derrittmeister.com/productpages/15529.htm (2013/02/19 18:53)

Rumcajs

Sławku, ale to, co wstawiłeś, to jak najbardziej regularny Model 1910 - tyle, że z diagonalu. Z "litewką" nie ma wiele wspólnego ;-)
Szukam. A to i kurtka oficerska, to jedyne rysunki. Co do zdjęć to przez porównanie do rysunku.
W tym regulaminie jest w opisie słowo "litewka" ale kto tam zajrzał wie, że tłumaczenie to może być koszmar. Podstawą jest znajomość czytania takich liter. Dopiero później tłumaczyć.
(2013/02/19 19:01)

Stary Kojot

W kwestii Marylki, uprzedzam, że trzeba jej pilnować. Lepiej dwa razy umówić sie do przymiarki, niż ucieszyc się, że szybko uszyła, ale niezbyt dobrze. (2013/02/19 20:18)

janbie

Cześć,dla dobra sprawy i powodzenia akcji jestem zainteresowany szyciem litewki .pozdrawiam (2013/02/19 20:33)

darda

W tej sytuacji warto by się zastanowić nad jednym kolorem.
Szary praktyczniejszy, ale granatowy chyba łatwiej dobrać...  Sam nie wiem - granatowy to jeszcze na Powstanie Bokserów może się nadać ;-) (2013/02/19 20:58)

Rumcajs

Grzegorz kończ waść i stań na ziemi. :-) A może na wojny burskie albo walki w Kamerunie? Wybacz ale w tym tempie zaczniemy niedługo zwalczać Zulusów.
Rozmawiamy o wschodnim teatrze działań bojowych. Mogę wchodzić do Kijowa w 1918 czy bronić Giżycka w 1914, ale na łażenie po Pekinie długo mnie będziesz namawiał. Zresztą potrzebna by była GRH bokserów ze skośnymi oczkami. Mamy już taką? A wracając do tematu, to myslę, że nie mamy tu do czynienia z jednym konkretnym kolorem lecz z różnymi odcieniami szrości, więc łatwiej bedzie coś dobrać. Z kolei granatowy jest jakby bardziej tradycyjny, ale chyba też ma różne odcienie. (2013/02/19 21:42)

darda

No i patrz - już myślałem, że znalazłem jakiś przechylający szalę argument, a tu taki zimny prysznic :-))

Może w takim razie szary - tylko jaki? Trzeba jeszcze się porozglądać za źródłami, popytać... Może ktoś gdzieś w jakimś muzeum widział? Z mądrzejszymi warto by pogadać - a najpierw ich znaleźć. (2013/02/19 22:38)

Rumcajs

Kiedy ja wcale nie widzę problemów w kolorze. Nie ważne czy wszyscy szary, czy wszyscy granatowy, czy część szara, a cześć granatowa. Ja zgłaszam nie przekonywalność argumentu :-). Ale co racja, to racja. Przydałby się ktoś genialniejszy w tym temacie.
Ogólnie pewne rozmiary można policzyć z proporcji, a że nasze proporcje w większości odbiegają od ogólnie przyjętych proporcji Adonisa, to jakoś nie wydaje mi się, żeby było przestępstwem, jeśli ktoś będzie miał kurtkę trochę za długą lub za krótką czy też rękawy nieco bardziej lub mniej niż mieć powinien. byleby ogólny fason kapota trzymała. Wszak to formacja tyłowa i powinna się cieszyć, że w ogóle ma w czym chodzić. (2013/02/19 23:01)

Stary Kojot

W kwestii niebieskiego odcienia litewki, to kolor ten wywodził się jeszcze z XIX wieku. (2013/02/20 17:49)

Stary Kojot

Litewka pruskiego kolejarza z 1918 roku. (2013/02/20 17:50)

Stary Kojot

Kolor ten znany był jako Prussian Blue. (2013/02/20 17:51)

Stary Kojot

Natomiast szare litewki mogą być zblizone do odciania naszych kurtek Wz 17. (2013/02/20 17:52)

Stary Kojot

Kopia uszyta współcześnie. (2013/02/20 17:54)

Stary Kojot

I do kompletu wełniane czarne spodnie z czerwoną wypustką... (2013/02/20 17:58)

Stary Kojot

Szzczegóły pleców, widać pruskie haki do podtrzymywania pasa. (2013/02/20 18:02)