Szukam Partyzanta w książkach, na zdjęciach itp

/ 1 odpowiedzi
Witam, mam na imię Piotr, pochodzę z Radomia. Pilnie poszukuję zdjęcia, książki, fragmentu tekstu z moim pradziadkiem, który walczył w oddziale gen. Antoniego Hedy (Szarego). Pseudonim mojego pradziadka to "Ścigacz", brał udział w rozbiciu kieleckiego więzienia UB w 1945r. Wiem, że był postrzelony w nogi, długo ukrywał się po wojnie, wyjechał do Kamienia Pomorskiego, potem wrócił i przebywał na terenie powiatu lipskiego (Pawliczka, Rzeczniów, Wyględów), bardzo często uciekał i ukrywał się, gdy tylko na wieś zajeżdżał radiowóz UB, żeby go zabrać. W rodzinie poszła informacja, że jest jakieś zdjęcie chyba mojego pradziadka w jakiejś książce, pilnie jej poszukujemy. Niedługo dostanę Wspomnienia Szarego wyd. 2011 gdzie jest podobno poszerzona lista żołnierzy z oddziału Szarego ale raczej tam nie będzie. W książce "Jodła" Borzobohatego nie ma już sprawdzałem, może ktoś zna jeszcze jakąś literaturę i kojarzy 'Ścigacza', pradziadek z Szarym latali głównie po Kielecczyźnie, powiecie lipskim, w lasach iłżeckich. Proszę o rychły kontakt, zależy mi na tej pamiątce, raczej był zwykłym szeregowcem, kontakt [email protected] opowieści jego brata (żyjącego) wiem, że jakiś Wróblewski polecił dziadkowi ucieczkę do Kamienia po wojnie, ten pan też był podobno w AK. Mój pradziadek miał 3 wyroki śmierci. Zmarł w 2002, podobno nigdy nic nie mówił o wojnie, milczał i uciekał od tematu, trudno się zresztą dziwić.. 

Pozdrawiam, Piotrek
yankee

Witaj,

Jakiś czas temu opowiadał mi o "Szarym" starszy pan z Przysuchy. Nie pamiętam nazwiska, ale jest on viceprezesem ŚZŻAK koło Przysucha. Można go spotkać w zajeździe Oskar (wjeżdżając od strony Radomia do Przysuchy), którego był właścicielem (teraz sprawy prowadzi syn). Może on Ci coś pomoże?

(2013/10/02 01:28)