Szarża pod Krojantami 2014

/ 46 odpowiedzi / 20 zdjęć
Tegoroczne (07.09.2014) upamiętnienie szarży 18 Pułku Pułku Ułanów Pomorskich z Grudziądza przypadło w 75 rocznicę bojów żołnierza polskiego w Kampanii Wrześniowej 1939 roku.Składało się ono z tradycyjnych uroczystości patriotyczno-religijnych pod Pomnikiem Ułanów nieopodal Krojant oraz widowiska militarno-historycznego "Szarża pod Krojantami 2014" na polach historycznej potyczki. Widowisko składało się z dwóch części: "Kawaleryjska powinność - Szarża 18 Pułku Ułanów Pomorskich" oraz - po raz pierwszy - organizowanej inscenizacji na polach pod Krojantami - "Szarża Kawalerii - Historia i Współczesność".Mimo różnorakich kontrowersji wokół organizowanej inscenizacji w Krojantach (także na łamach portalu w poprzednich latach) uważam tegoroczną edycję za udaną. Jest to jedna z większych inscenizacji bitew Kampanii Wrześniowej, która corocznie przyciąga na okoliczne pola około 20 tys. widzów (a to o czymś świadczy). Ktoś kto chociaż raz miał okazję zobaczyć musztrę studwudziestokonnego szwadronu kawalerii zakończoną szarżą, długo nie zapomni tego obrazu. Zdecydowana większość widzów, którzy oglądali to widowisko po raz pierwszy na pewno wróci do Krojant na przyszły rok i powiem więcej - zabierze ze sobą swoich znajomych i przyjaciół. Jest w tym chyba jakiś fenomen, że mimo nie pochlebnych opinii w temacie Krojant na różnych forach z roku na rok liczba widzów się powiększa. Czym to wytłumaczyć?!W tym roku inscenizacja przypominająca tę wrześniową potyczkę i bohaterstwo ułanów miała wyjątkowy charakter - obok rekonstruktorów odtwarzających żołnierzy (obydwu stron) tamtej wrześniowej potyczki na polach pod Krojantami zaprezentowali się także współcześni kawalerzyści z jednostek kawalerii pancernej (zmotoryzowanej) i powietrznej. Nowym elementem tegorocznego widowiska był także pokaz bryczek, połączony z konkursem na najciekawszy tematycznie zaprzęg konny,w którym uczestnicy występowali w strojach odpowiadających danej epoce.A po za tym wiele stoisk handlowych - zarówno z umundurowaniem jak i gastronomią - coś dla ciała coś dla ducha. Nieopodal pola inscenizacji powstało także małe miasteczko zlotowe,do którego zaczynają przyjeżdżać miłośnicy militarnych klimatów,aby chociaż jedną noc spędzić na polach tej historycznej potyczki z Kampanii Wrześniowej 1939r. W/g mnie "idzie ku lepszemu" ! ...i tak trzymać Organizatorzy !

legion etrangere

...kilka migawek z tegorocznej imprezy ... (2014/09/09 23:21)

legion etrangere

...i autor tego wątku w umundurowaniu bardziej współczesnym - ale byłem tylko widzem i oczywiście uczestnikiem pikniku, który zorganizowaliśmy sobie samorzutnie przy okazji tej imprezy (może stanie się to już stałym punktem imprezy ?!), na której miałem przyjemność poznać wielu wspaniałych ludzi - "pozytywnie zakręconych" pasjonatów militarnych klimatów. (2014/09/09 23:43)

Ritter234

Jak zwykle ... wstyd .. wstyd ... i    wstyd ... :(((( (2014/09/11 12:36)

darda

Wzrok już nie ten i mogę się mylić, ale czy na zdjęciu #90007 widzę mundur lniany z granatowymi patkami piechoty?Skądinąd mam wrażenie pewnej poprawy, choć i tu pewności nie mam. Musze więcej zdjęć zobaczyć. (2014/09/11 13:00)

Ritter234

Taaa ... poprawa od lat bardzo znacząca-bardzo ... a strona niemiecka ... to mrok Panie ... mrok ... :))) W Krojantach wszyscy od lat są zadowoleni, że to największa impreza pod względem widzów, szarżując ułanów ... to po co to zmieniać ? (2014/09/11 13:55)

Bolszewik

Taaa ... poprawa od lat bardzo znacząca-bardzo ... a strona niemiecka ... to mrok Panie ... mrok ... :))) W Krojantach wszyscy od lat są zadowoleni, że to największa impreza pod względem widzów, szarżując ułanów ... to po co to zmieniać ?

Był Kolega osobiście ? (2014/09/11 23:03)

Ritter234

Taaa kolega był kiedyś i mu w zupełności wystarczy na cały żywot a teraz jak po patrzy na zdjęcia i filmy to niestrawności żołądka dostaje :) (2014/09/12 13:45)