Szable

/ 22 odpowiedzi / 12 zdjęć
Witam. Czy mógłby ktoś określić co to za szable z jakiego okresu pochodzą i czy są autentyczne. Dzięki za każde info.

BorysB

Witam. Czy mógłby ktoś określić co to za szable z jakiego okresu pochodzą i czy są autentyczne. Dzięki za każde info.
(2014/10/13 13:31)

shi-go

Namieszałeś Waść ze zdjęciami.
No nic, spróbujemy to wyprostować.

Post 1 - Pałasz polski w typie osmańskim (na co wskazuje charakterystyczny jelec) Rękojeść karabelowa - polska. Pałasze tego typu często nazywane są tureckimi, co jest błędem, ponieważ tureckie pałasze nie posiadały rękojeści typu karabelowego, a nawiązujące do ordynki.
Pałasze takie datujemy na koniec XVII i początek XVIII wieku.
Post 2 - Rękojeść szabli typu kilidź. Może to być turecka "pala", lub szabla turecko-polska. Koniec XVIII - początek XIX wieku.Post 3 - Rękojeść pałasza polskiego w typie osmańskim (post -1).
Post 4 - Rękojeść szabli tureckiej w osmańskim stylu imperialnym (trochę ubogie zdobienie). Stylistyka rękojeści nawiązuje do ordynki.
Post 5 - Szabla turecka w osmańskim stylu imperialnym (rękojeść post - 4) Koniec XVII w.
Post 6 - Szabla turecka typu kilidź. (rękojeść post -2). Głownia nie kwalifikuje tej szabli jako "pala" jak i turecko-polskiej. Szabel typu kilidź było dosyć dużo odmian. Koniec XVIII początek XIX w.

Jeżeli chodzi o ocenę oryginalności, to nie podejmę się takowej mając do dyspozycji zdjęcia. W przypadku szabel wschodnich, gdzie produkcja nie podlegała unifikacji, to zbyt duże ryzyko.
Pod uwagę należy brać rodzaj technologii produkcji jak i zdobnictwa umiejscowionego w czasie i miejscu, co prowadzi do mnogości rozwiązań.
Polecam rzeczoznawcę lub najbliższe muzeum. (2014/10/13 21:32)

BorysB

Wow. Jestem pod wrażeniem wiedzy. Dziękuję bardzo za tak obszerną informację. Jako ze jestem laikiem w tych sprawach skontaktuje się z muzeum celem oceny tych gadżetów.  (2014/10/14 08:48)

bogdan6308

Witam jestem zainteresowany identyfikacją tej szabli. Z góry dziękuję za pomoc. (2014/10/19 11:43)

edward1949

trzeba przybliżyć te bicia na klingach ,Stanisław dokładniej rozpozna :) (2014/10/19 16:12)

edward1949

według mojej wiedzy te dwie pierwsze to dragonki  ,a ta trzecia to austriacka (2014/10/19 16:15)

shi-go

Masz rację Edwardzie.
Ażeby dobrze zakwalifikować daną broń, najlepiej oglądnąć ją w całości.
Łącznie z głownią i pochwą.
Chociaż w tym okresie z którego pochodzą prezentowane szable możemy już mówić
o unifikacji uzbrojenia i po samej rękojeści można coś czarować.1,2. Rękojeść - Szaszka dragońska wz. 1881.3,4. Rękojeść - szabla francuska wz. 1829, szeregowego artylerii konnej.
taki wniosek wysnułem ze względu na rodzaj oplotu trzonu rękojeści, oraz zakończenia
tylnego ramienia jelca - w tym przypadku zakończeniem jest mała baryłka, a nie "oczko" jak 
w przypadku szaszek dragońskich.
Lub - szabla rosyjska wz. 1868, szeregowego artylerii.
Obie te szable są do siebie podobne pod względem konstrukcji rękojeści.5,6. Rękojeść szabli austriackiej wz. 1861, oficera piechoty.

Dla pewniejszej identyfikacji (szabli nr.2) potrzebne lepsze zdjęcia.
Pozostałe dwie to pewniaki.

Pozdrawiam.

(2014/10/19 22:59)

shi-go

Tak na marginesie (chcę dodać).Wszystkie te szable używane były w WP okresu II RP.Przy szabli nr.1 (Szaszka dragońska) widać fragment szyjki pochwy. Z tego fragmentu można wnioskować, że dragonka ta była "spolszczona".Dragonka w wersji rosyjskiej, posiada inna szyjkę pochwy.
Dla tego (piszę jeszcze raz) - dobrze jest widzieć całą szablę razem z całą pochwą,jak i powiększone detale wszelkich bić na głowni. (2014/10/19 23:08)

pietka

WitamNa głowni drugiej szabli widać wyraźnie cyrylicą pisane Złotoust, więc to Rosyjska szaszka wzór 1842 lub 1868
PozdrawiamTomek (2014/10/21 20:26)

pietka

Hmmm..., na trzeciej takież same cechy, a to już trąci albo lewizną, albo intencjonalną składanką, choć taki zestaw jest mało prawdopodobny. Nawet w WP lat 20.Tomek (2014/10/21 20:30)

shi-go

Z braku zdjęć całości szabel, jak i pochew (nie mówiąc o detalach).W moim wpisie nie ma określenia jaka to szabla a jedynie -RĘKOJEŚĆ-
Określenie rodzaju szabli po samej rękojeści jest wróżeniem z fusów.
Ps.Nie każda rosyjska szabla to szaszka.Dla wzorów 1842 (raczej wz.1841) i 1868 oficjalnie używana jest nazwa -szabla-Chociaż wzory przyjęte przez dragonów a później przez inne formacje przyjęło się nazywać -szaszkami. (2014/10/21 21:58)

pietka

Witam
Fakt, zdjęcia ubogie, choć krawędziami wyzierają pochwy stalowe. Rękojeść raczej rosyjska, francuska ma głębsze wcięcie.
Piszę szaszka w przypadku broni szeregowych wzoru 1841 (klasyk Kuliński w roku 2001) / 1842 (klasyk Fiedorow 1905) opierając się na nomenklaturze rosyjskiej, wg. mnie najbliższej tematowi. Broń, było nie było, oryginalnie przystosowana była do noszenia brzuścem do góry.
Francja 1829 (2014/11/04 21:31)