Szable z okresu II wojny światowej

/ 7 odpowiedzi / 2 zdjęć
Witam otrzymałem od pradziadka majora Stanisłwa Burego 2 szable z okresu II wojny światowej,jak moge sprawdzić ich autentyczność i wartość?

Mozets

Znawcy broni białej wypowiedzą się. Choć czasem sama fotografia jest mocno myląca. Moje zdanie ( ( niefachowe) jest takie: Głownie szabli starannie wykonane. Rękojeści z jelcami ( jak na II wojnę) wyglądają mi podejrzanie. Konkretnie  przywodzą na myśl repliki i to wykonane starannie - acz - amatorsko. Jeśli głownie są autentyczne ( lekkie - nie z resora) - same szable ( jako całość) są bardzo ładne. I trudno dlatego ocenić  ( j/w) wartość sprzętu. Nie spotkałem się z takim dokładnie wzorem szabli z II wojny. Stąd taka moja ostrożna uwaga. Podkreślam - nie jestem specjalistą od szabel. Opieram się tylko na tym co widziałem ( do tej pory). Widziałem niszczenie szabel z 39 roku w jednej składnicy wojskowej w latach 70. Oczywiście nie były to szable tego wzoru. Były w stanie idealnym - ale polecenie było z góry - wybrakować. Niszczono to metodą stosu. Szable układane były jak wieża z zapałek, polewane starym olejem do konserwacji broni i podpalane. Dziwiłem się jak ogień potrafi w krótkim czasie zamienić potężne stosy w pogięte rumowisko złomu. Niektórzy oficerowie brali sobie na pamiątkę po parę sztuk. Żałuję ,że wtedy uważałem to za zbędny pomysł. Identycznie niszczono karabiny, broń strzelecką i bagnety. W latach 80 z kolei przywożono do zakładu( huty)  nowiutkie hełmy, magazynki do AK, nowe TT-ki - ale zakwalifikowane do przetopu. Elektromagnes przenosił to do pieca pod kontrolą wartowników. Czasem operator elektromagnesu na chwilę "popuszczał" napięcie i część broni spadała w ogromne hałdy innego złomu. Na innych zmianach "poszukiwacze" odnajdywali ten zrzut kontrolowany. (2013/04/28 14:33)

anarch

jeżeli to ułatwi moge zrobić wiecej zdjęć (2013/04/28 14:44)

shimada

Chińska ozdoba, marnej jakości. (2013/04/28 16:11)

anarch

na 100% ?:) (2013/04/28 16:14)

shi-go

Przykro mi ale na 100%. Te "szable" nie tylko nie przypominają szabel z okresu II w.ś. ale też żadnych wyprodukowanych w europie, przed II w.ś. ani nawet przed I w.ś.Ktoś (mam nadzieję że nie Twój pradziadek major) wprowadził Cię w błąd (lub oszukał).No chyba, że sam (wiedząc co "to" jest) wkręcasz użytkowników forum. (2013/04/28 18:11)

donpedro

Witam!

No cóż - przykre to, ale prawdziwe - shi-go ma rację. Ni pies, ni wydra - coś na kształt świdra. Wartość tego jest wartością aluminiowego złomu, bo z tego są wykonane te niby "szable". Ruskie na początku lat 90. przywozili je i handlowali nimi.

(2013/04/29 23:41)