SZABLE - repliki

/ 73 odpowiedzi / 19 zdjęć
niebora

Co do rozróżnienia szabel oficerskich i podoficerskich, to rozkaz tego nie przewidywał. Na podstawie egzemplarzy zachowanych z temblakami (które były inne dla podoficerów) mogę napisać, że posiadane przeze mnie szable podoficerów miały oprawę rękojeści mosiężną, niklowaną. Niestety byli oficerowie i podoficerowie kawalerii, których znałem nie potrafili jednoznacznie rozstrzygnąć tej kwestii.

(2011/02/28 16:03)

niebora

Zdjęcie dziadka, który był zawodowym w 24 p.u. Zostało zrobione w kwietniu 1930r. Szabla ze zdjęcia była w latach 60. pierwszym obiektem mojego pożądania. (2011/02/28 16:09)

niebora

Na zdjęciu wyraźnie widać prawidłowe wyprofilowanie trzonu rękojeści, które w replikach znacząco odbiega od oryginałów. (2011/02/28 16:12)

niebora

Co do weryfikacji oryginalności obiektów, to bardzo pomocne jest sprawdzenie gwintów na trzpieniu głowni i wkręcie mocującym kapturek - powinny być calowe. (2011/02/28 16:14)

niebora

Jeśli kiedyś znajdę trochę czasu, to porobię i zamieszczę zdjęcia egzemplarzy z mojej kolekcji, co ułatwi Wam ocenę jakości wykonania replik. (2011/02/28 16:20)

niebora

Jeśli ma być ładnie polecam znanych powszecnie płatnerzy - patrz np. Forum Kawalerii

Jeśli ma być "cacuszko" tak co do wyglądu jak i funkcjonalności ( do cięć, choćby na pokazach konkursu walki ), polecam znaleźdź fachowca w okolicy.

Jest wielu fascynatów, znających sie dogłebnie na obróbce metali. Oni są cudowni w jednostkowych wyrobach.

A co do strudzin/zbroczy, na wszyskich szablach (orginałach), które miałem w ręku, wyraźnie dało zauważyć sie ślady szlifowania. Kucie strudzin/zbroczy byłoby możliwe tylko matrycą. Więc produkcją taką metodą kopii mogłyby się zająć tylko największe firmy metalowe.

Głownie były kute w bardzo prozaiczny sposób na specjalnie wyprofilowanym kowadle. Mistrz trzymał i przesuwał rozgrzaną głownię a dwóch pomocników nawalało młotkami. Taka surówka była potem szlifowana i stąd te wyraźne ślady oraz często nierówne zejścia. Wiele replik jest wykonanych z jednorodnego stalowego płaskownika metodą szlifowania. Łatwo poznać, że to kopie, bo szabla taka jest zupełnie inaczej wyważona i ciązy w dłoni jak kołek.

(2011/02/28 18:56)

kempes1961

Ale się cieszę, że zawitał do Nas prawdziwy fachman w temacie szabelek. Dość mocno penetrowałem ostatnio fora oraz allegro. Mam następujące spostrzeżenia:

1. Jak już się trafi oryginał, to odnoszę wrażenie, że bez 10 tys nie ma co w ogóle marzyć o kupnie.

2. Poniżej 10 tys ale więcej niż 3,5 tys. - Klasa średnia, rzekomo oryginały, jakieś składaki, rzekomo stare kopie, podejrzane super oferty - temat dla fachowców. osobiście nie wierzę w super okazję. Jak jest rarytas wart swojej ceny, to wędruje do przedziału w pkt 1 albo do dessy itp.

3. Grupa pomiędzy 1000 a 3500 PLN. Ponoć dobre repliki polskich rzemieślników, nadają się na ścianę i do fechtunku. Kogo można polecić i jak go znaleźć nie mam pojęcia ? W tej grupie jest też bardzo ładna replika szabli wz 34 - ponoć chińska - charakterystyczny numer szabli 6656. Co do fechtunku, krążą różne opinie. Ale wygląd uważam za imponujący.

4. grupa poniżej 1000 PLN. Pseudo repliki hiszpańskich płatnerzy, niestety masówka od bulandy. To są kicze a nie szable. Zatrzęsienie ich na allegro. Jak ktoś napisał rekwizyty teatralne. Równie dobrze mogłyby być z tworzywa sztucznego.

Ja osobiście szukam dobrej repliki szabli wz 21/22 i wz 34. Chciałbym aby wyglądała na swoje lata ale nie z wykopu, aby można nią było fechtować ale nie zawodowo.

Niebora - dziękuję za super komentarze i oczekuję podpowiedzi co dalej ? Co sądzisz o p. Sobuckim ? Gdzie szukać takiej szabli, o której wspomniałem wyżej ? (2011/02/28 22:58)

niebora

Pana Sobuckiego poznałem chyba w latach 80. Oglądałem u niego ładnie wykonane głownie i pochwy. Wiecej nie miałem z nim kontaktu.

Kilka lat temu poznałem fachowca z Tarnowa, u którego widziałem ładnie dobre kopie szabel wz.17 (za pierwowzór służył chyba egzemplarz z muzeum w Kielcach z napisem "Za wiarę i ojczyznę"). Wyceniał je na 1500 zł i moim zdaniem były warte tej ceny. Pochwa wykonana znakomicie, głownia bardzo dobrze, mankamentem oprawy był odlewany kapturek z orłem (oryginały miały zazwyczaj tłoczone).

Najlepszym wyjściem byłby chyba zakup skorodowanego wykopka i dorobienie do oryginalnej, mosiężnej oprawy głowni oraz pochwy (mając za wzór skorodowany pierwowzór). Szabla taka miałaby element oryginału i mógłbyś używać jej w rekonstrukcjach bez obawy o uszkodzenie. Ewentualnie 100% kopia ale wykonana fachowo. Chyba gdzieś słyszałem, że Wifama robiła kopie Ludwikówek. Jeśli chcesz tel. do fachowca z Tarnowa, to napisz na priwa: ([email protected])

(2011/03/01 21:30)

niebora

Zrobiłem rozeznanie u znajomych. Zdecydowanym liderem w produkcji replik jest Pan Marek Sobucki. Tu masz adres jego strony: http://www.karabela.republika.pl/

Jeśli będziesz chciał postarzyć daj znać, to podpowiem jak to zrobić.

(2011/03/01 21:43)

niebora

Zajrzałem na jego stronę i obejrzałem galerię. Jeśli będziesz zamawiał wz.21 poproś o skorygowanie profilu trzonu rękojeści oraz piętki pochwy. Pochwa powinna też minimalnie zwężać się ku końcowi. W Ludwikówce pochwa bardzo poprawna, do minimalnej poprawy drewniane okładki. (2011/03/01 21:56)

kempes1961

Witam
Serdecznie dzięki za podpowiedzi. Pana Sobuckiego udało mi się znaleźć wcześniej, napisałem Maila, wysłałem zdjęcia ale niestety jeszcze nie dostałem odpowiedzi. Będę musiał zadzwonić.

Bardzo się dziwie niektórym kopiującym szable, że mając możliwości techniczne, nie potrafią zachować kształtu, wymiarów pierwowzoru. Inna sprawa z czego ma być i jak zrobiona.

Jeden chce replikę na ścianę w wersji jak nowa, inny postarzana. Dalej czy ma służyć do fechtunku czy nie. Wariantów może być kilka ale niech wygląda jak oryginał, nawet jakby była z drewna,  a nie jak teatralne rekwizyty (2011/03/02 08:47)

mudlogger

Witam,

Interesuje mnie zakup oryginalnej szabli polskiej wzór 21; 21/22 lub 34

Proszę o jakieś info dot cen (przypuszczam że zależą od stanu zachowania), gdzie "pewnie " kupić, jak sprawdzić samemu czy jest to oryginał i/lub czy w tej kwestii "wynająć" jakiegoś rzeczoznawcę - a jeśli tka to gdzie?

Jestem laikiem w tej kwestii, więc może moje pytanie jest dość naiwne, ale gdzieś trzeba zacząć

Dziękuję

(2011/03/20 12:20)

kempes1961

Hey mudlogger

Jeśli szukasz oryginału, to na allegro pojawiają się oryginalne szable jakich szukasz. Ceny od 10 tys wzwyż. Z mojego skromnego doświadczenia oraz licznych podpowiedzi fachowców w tej branży, lepiej każdą szablę sprawdzić osobiście przed zakupem i przy takiej kwocie podpierał bym się oceną fachowców w tej sprawie. Podobno taka ocena szabli to koszt ca PLN 200 ale przy takich kwotach to już raczej drobiazg a będzie się spało spokojnie.
Czasami znajdziesz oferty sklepów z antykami, tam chyba najprędzej sprawdzą szablę albo powiedzą gdzie podeprzeć się rzetelną wyceną i otrzymać papier na oryginalność szabli.
Mnie osobiście nie stać na oryginały i szukam bardzo dobrych replik. Z moich sondaży i penetracji rynku wynika, że chyba zdecydowanie najlepszym płatnerzem jest p. Sobucki. Podobno na życzenie wykona takie szable, również do fechtunku jak i powieszenia na ścianę.
Sam nigdy nie podjąłbym się oceniania szabli. Skoro kopiuje się dzieła malarskie, to trafienie na falsyfikat jest zdecydowanie szybsze przy szablach. Ostatnio na allegro jest bardzo popularna szabla wz 34, postarzana. Wygląd bardzo fajny i efektowny. Na pewno dla laików będzie wydawał się rarytasem. Cechą charakterystyczną tej szabli jest jest zawsze ten sam numer 6566.  Na allegro sprzedają się od 1000 do 1500 pln a na ebay widziałem ceny max za 300 USD.
Ja jestem zadowolony z tej repliki ale oficerską powierzę wspomnianemu p. Sobuckiemu.
Pozdrawiam (2011/03/20 14:16)

elves

Metoda opisana może być zastosowana przy robocie jednostkowej. Trzeba zastosować "wzornik" dwustronny i sposób chłodzenia tego elementu. Efektem takiej obróbki będą szble różniące się co do wymiarów. A warunki techniczne określają dokładnie wymiary.

Jeśli kucie na skalę przmysłową, to kucie matrycowe, ale nie wyobrażam sobie kucie matrycą stali wysokowęglowej z dużym ddatkiem składników stopowych.

A jak to zahartować. Toż to istny tor przeszkód.

A może się mylę. Czekam na opinię praktyka w masowej produkcji metalowej.

(2011/03/29 15:02)

Kasza

Witam:)

Zajmuję się produkcją szabel wz. 34/17/21/22, jak i również konserwacja i renowacją broni białej. Jeżeli ktoś brał szable wz.34 od Pana z Tarnowa, to pochwy te były mojej produkcji. Na życzenie wyśle zdjęcia oferowanych szable:)

Szable w pełni hartowane! Dbam o szczegóły, przykładem może być: wygniatany kapturek, podkładka, wspawane wąsy-kabłąka wz.34 Ludwików - jak w oryginale! (większość producentów wybiera prostą drogę-PEŁEN ODLEW) 

kontakt:

[email protected] 

(2011/08/10 22:39)

Kasza

Zapraszam na stronę internetową:

www.BatorSzable.pl :)

(2012/11/20 08:37)

yano57

Witam

Panie Kamilu, kilka Pańskich pochew za pośrednictwem pana Romana z Tarnowa miałem, kompletowałem je z szablami. To najlepiej wykonane pochwy jakie widziałem w niczym (może poza gatunkiem stali) nie ustępujące oryginalnym.

Ostatnio robił Pan też chyba szablę krechowiecką, mojemu znajomemu z Mińska Mazowieckiego.

Wiem, że została wykonana perfekcyjnie i z prawidłowo szeroko wyprofilowanym trzpieniem. Myślę, że Pana wyroby nie wymagają rekomendacji, ale ze swej strony, tu na tym forum dodam, że jeśli ktoś chce mieć wykonaną dobrze szablę powinien zwrócić się do Pana.

Znam wyroby innych producentów, które też nie są złe ale Pańskie wyroby są najbardziej zgodne z oryginałami.

Pozdrawiam

yano57

(2012/11/20 12:18)

doti80

Witam a oto co ziemia kryje;) (2012/11/20 17:52)

keno09

Witam wszystkich!
Z tego co się rozeznałem to są w Polsce dwie pracownie, które robią szable na najwyższym poziomie. Chciałbym poznać Waszą opinię, co do tego, która z nich jest lepsza. Zamierzam zlecić wykonanie dla mnie szabli oficerskiej wz. 1921/1922 i oczywiście zależy mi, aby była najwyższej jakości oraz nadawała się także do fechtunku. Proszę o wypowiedzi osób, które miały styczność z wyrobami jednej, jak i drugiej pracowni i pokusiliby się o pewnego rodzaju porównanie. Z góry serdecznie dziękuję. Dwie wymienione przeze mnie pracownie to:
http://www.karabela.republika.pl/http://www.batorszable.pl
Pozdrawiam serdecznie (2013/09/21 23:49)

Bayard123

Witam, kiedyś miałem ochotę na szablę ludwikówkę i zamówiłem taką o wspomnianego wyżej Ryszarda Bulandy. Po kontakcie telefonicznym i wpłaceniu pieniedzy 1540 zł oraz ponad miesięcznym oczekiwaniu- nieuczciwy Bulanda nie dostaarczył szabli więc zażądałem zwrotu pieniędzy. Do dzisiaj  nie otrzymałem tego zwrotu-dochodzę sądownie. Odradzam jakiekolwiek zamówienia u wymienionego wyżej 0jest to naciągacz i oszust. w razie potrzeby służę wyrokiem sądu. (2014/01/18 00:32)

bulandaszable

Witam,
Panie kempes1961 
"masówki" to może Pan szukać u chińczyków :) Wykonanie każdej szabli to osobny cykl, rączki i pochwy z drewna i stal :) 
Co do Pana Bayard123 
To sprawa nie co inaczej wyglądała, ale co kto woli :) 

Pozdrawiam
Maciej Bulanda
Bulanda_szable  (2014/02/26 17:42)

Galeria Replik

Repliki szabli można dostać w wielu miejscach, jednak nie każde z nich jest warte naszej uwagi. Warto zwrócić uwagę na detale i miejsce produkcji. Wiele bowiem jest wykonywanych z małą dbałością o szczegóły. Pozdrawiam, Bartosz z Galerii Replik (2015/04/29 13:11)