Szabla pseudohusarska

/ 7 odpowiedzi / 2 zdjęć

Jak w temacie. Niestety to jedyne zdjęcie jakie poasiadam zatem prosze o wyrozumiałość.

Za jakąkolwiek pomoc z góry dziękuję.shi-go


Z tego zdjęcia ustalenie co to jest za szabla, jest praktycznie niemożliwe.Nic nie można powiedzieć na temat głowni. Natomiast można się pokusić o zidentyfikowanie rękojeści.Rękojeść ta charakterystyczna jest dla dwóch typów szabel :1. XVII wiecznej szabli węgierskiej.2. XVII wiecznej szabli polskiej - husarskiej (określanej jako szabla Typ Ib). 
W tym miejscu należało by się przyjrzeć głowni, bowiem w obu tych typach głownie różniły się znacznie.
Co do rękojeści, to można powiedzieć, że jest charakterystyczną dla rękojeści szabel węgierskich i pochodnych. Charakterystyczny jelec, kabłąk zagięty pod kątem prostym, nie łączony z głowicą trzonu (półotwarty).  Rękojeści na zdjęciu "bliżej" do szabli węgierskiej. Trzon tej rękojeści pochylony jest do przodu - szable polskie posiadały (na ogół) trzon prosty. Poza tym szable polskie posiadały paluch (pasowany lub obrączkowy) przylutowany do chwytnego wąsa jelca. Ta rękojeść nie posiada palucha. Sieczne ramię jelca z kabłąkiem w polskich szablach było masywne, o przekroju zwykle prostokątnym (22x10mm). Przy rękojeści na zdjęciu kabłąk jest delikatny i o przekroju kwadratowym.
Co zwróciło moją uwagę :1. Tylne ramię jelca (a) zbyt długie  w proporcji do ramienia siecznego (b).2. Oba typy rękojeści (węgierskiej i polskiej) posiadały kapturek głowicy w formie migdału. Tutaj wyraźnie widać kapturek owalny (c).3. Brak (lub nie widać) nitów (d) mocujących okładziny trzonu rękojeści (charakterystycznych dla tych rękojeści) .4. Nie stosowano dekoracyjnych zakończeń (e), ani tylnego ramienia jelca, ani kabłąka. W rękojeściach szabel węgierskich, koniec kabłąka mógł być ścięty pod kątem (na zewnątrz).  (2014/03/16 01:26)

pietka


Witam
Uwagi słuszne, aleć to to cudo powstało jakoś tak w ostatnim dziesięcioleciu :) Pełno tych pseudohusarek po sieci.
Pozdrawiam
Tomek (2014/03/18 20:34)

joanna-pikron


Proszę o pomoc w identyfikacji tej o to szabli, z góry dziękuję. (2014/03/23 20:19)

joanna-pikron


Proszę o pomoc w identyfikacji tej o to szabli, z góry dziękuję. (2014/03/23 20:23)

yano57


Szpada oficera policji niemieckiej, - dokładnie III Rzesza. I w tym przypadku jest to chyba oryginał. Choć zdjęcie jest złe i na jego podstawie nie wiele można powiedzieć.

Tu są zdjęcia i cena (egzemplarza w idealnym stanie).

LINK


(2014/03/23 21:34)