Szabla

/ 33 odpowiedzi / 14 zdjęć
edward1949

ten temblak to zrobiłem sam:) (2012/03/14 09:50)

sacza

witam panów.
prosil bym o bardziej wyszczegolnienie wybic.
np.. RAD 1- (odpowiedz co to znaczy)
      268   - -;;-
jastem swiezakiem w tym temacie.
pozdrawiam sacza (2012/03/14 11:50)

shi-go

Witam Panie Edwardzie.

Kilka lat temu miałem w rękach taką szablę. Co można o niej powiedzieć..?

Moim zdaniem jest to wersja oficerska szabli austriackiej wz. 1861. Z krzywizny głowni

Możemy sądzić, że oficera piechoty (szable piechoty miały znikomą krzywiznę).

Szablę wz. 1861 wprowadzono między innymi w celu unifikacji uzbrojenia. Wcześniejszy

model 1850 nie był unifikowany i poszczególne egzemplarze różniły się między sobą.

Jako że w czasach Austro-Węgier oficerowie wyposażali się w dużej mierze na własny

koszt, często zamawiali szable indywidualnie (oczywiście z uwzględnieniem regulaminowego

wzoru). Nie zawsze było to wierne ze wzorem. W naszej armii wyglądało to podobnie.

Szable oficerskie (nie tylko Austriackie) z reguły mają troszkę krótszą głownię, ich rękojeści

Są nieznacznie mniejsze i „delikatniejsze” w wykonaniu. Cała szabla jest lżejsza.

W tym konkretnym egzemplarzu kabłąk jelca wygięty w nieregularne wybrzuszenia, może

świadczyć o manierze, modzie (wiem że to nie jest jedyny egzemplarz).

Moim zdaniem nie jest to szabla paradna, a raczej bojowa (służbowa). Przy szabli paradnej

rękojeść (prawdopodobnie) oklejona była by jaszczurem, z „bogatszym” filigranem.

Pochwa z tego co można zobaczyć, też nie jest regulaminowa do wz. 1861. Jedna ryfka

z brajcarkiem. Zastanawiam się dla czego mosiężnym, możliwe że zamontowanym później.

[okucia rękojeści i pochwy wykonywane były w jednakowym materiale]. Części rękojeści

tej szabli są stalowe. Pochwa lakierowana na czarno, [nie mogę stwierdzić czy oryginalnie

czy był to zabieg „upiększający”. Na głowni, u nasady brak wyraźnego ricasso i słabe

wejście bruzdy (zbrocza) w płaz głowni. Ze zdjęcia wygląda to tak, jak słaby szlif.

Zastanawiam się czy ta głownia nie jest repliką, którą „ożeniono” z rękojeścią, jak myślę

oryginalną. [nader często można spotkać takie egzemplarze, gdzie jeden element szabli

jest oryginałem, a reszta replikowana, z lepszym lub gorszym skutkiem].

Proszę sprawdzić okleinę rękojeści, jeżeli skóra na trzonie jest miękka i poddaje się pod

naciskiem, to rękojeść też jest replikowana [powinna być twarda jak drewno].

Druga wersja tej szabli [też możliwa], jest to szabla urzędnicza, na razie nie wiem jaka.

Pod koniec kwietnia będę miał więcej informacji na temat tej szabli [będę z odwiedzinami

u mojego kolegi kolekcjonera].

…pozdrawiam…shi-go.

Ps. Ciekawy temblak, gratuluję wykonania.

…tak na marginesie…

Z tego co się orientuję, to na szablach wz. 1861. pomimo że tylne ramię jelca posiada

szczeliny na temblak, to temblaki w szablach piechoty troczone były do trzonu rękojeści

przy nasadzie. W szablach kawaleryjskich, stosowano oba sposoby troczenia, do trzonu,

i do szczelin na ramieniu jelca.

(2012/03/14 21:58)

edward1949

Dziękuje za szczegółowe wyjaśnienia. Brajcarek dorobiłem sam bo nie było.A pochwa jest po zabiegu upiększającym bo była strasznie zniszczona,a to jest konserwacja.:).Pozdrawiam. (2012/03/14 22:39)

shi-go

Co do eksponatów, to moja świadomość nie dopuszcza ingerencji, przekraczającej

stan doprowadzający do zmian w stosunku do oryginału [Primum non nocere].

No ale to moja świadomość [ z tego względu niektórzy moi znajomi moją kolekcję nazywają

"złomem", co im wspaniałomyślnie wybaczam..:) ]

Proponuję zmienić ten brajcarek na stalowy. Będzie bliższy oryginałowi i nie będzie

[proszę mi wybaczyć] świecił jak na odpuście. Pozostałe części będą pasowały stylistycznie.

Pomimo differentia specifica, będzie to całkiem interesująca szabelka [chociaż nie eksponat]

…ale to nie przeszkadza, jeżeli nie myślimy o eksponatach.

Pozdrawiam. 

(2012/03/14 23:48)

sacza

Witam panow.
Wystarczy czytac panow posty a wiele sie uczy i i dowiaduje sie wielu znaczacych informacji.
pozdrawiam sacza (2012/03/18 09:28)

sacza

Moze panowie wiedza czym wyczyscic zabrudzenia i rdze z szabli tak by jej nie uszkodzic? (2012/03/18 09:36)