Szabla

/ 6 odpowiedzi / 4 zdjęć
Witam,czy moglbym prosic o weryfikacje orginalnosci tej szabli

Andrzejj87

to sa wszystkie zdjecia jakie posiadam.Sygnowanie ZZW z mieczmi. (2017/02/26 17:09)

Stary Kojot

Klinga wygląda na krechowiecką. Sygnatura Z.Z.M.W (Zjednoczone Zakłady Mechaniczne - Warszawa). Rękojeść od oficerskiej szabli Wz 21. Ciekawe, czy to składak i czy głownia jest oryginalna? Czy ktoś zaryzykuje taka weryfikację? :) (2017/02/26 18:51)

yano57

Skóra rękojeści współczesna, oplot (filigran) rękojeści współczesny. Mosiężne elementy rękojeści współczesne, mają udawać rękojeść firmy A. MANN, ale zostały niepoprawnie wykonane, jeden ze szczegółów rozpoznać powinni nawet kolekcjonerzy z niniejszym doświadczeniem. Przedstawiłem to na zdjęciu (nie takie lutowanie jelca z kabłąkiem). O głowni nie wiele można powiedzieć, stawiam jednak, że też kopia. W porównaniu z oryginalna sygnaturą Zjednoczonych Zakładów Mechanicznych ta budzi wątpliwości, ale korozja progu zastawy nie pozwala na jednoznaczną wypowiedź. Zjednoczone Zakłady Mechaniczne Warszawa to spółka, której udziałowcem był Alfred Mann. Spółka ta została przez niego wykupiona i zakłady te istniały już jako A. MANN. Z sygnaturą ZZWM i dwoma mieczami wykonywane były szable wz. 1917 oficerów kawalerii, nigdy nie spotkałem szabli oficera piechoty (oryginalnej, podobnie jak siedemnastki Manna). Drugie szable tak sygnowane, to szable krechowieckie, o których wspomniał kolega. Firma ta produkowała je w wersji dla szeregowych (z jednym szlifem) i oficerów (z potrójnym szlifem). Wykupienie spółki zbiegło się z wprowadzeniem szabli wz. 1921. Dlatego te szable wz. 21 sygnowane są A. MANN (AMA). Spotyka się głownie szabel wz. 1917 oprawiane w rękojeść wz. 1921, ale tak jak wspomniałem na wstępie, elementy rękojeści są współczesne, dlatego ta szabla nie jest takim przypadkiem. (2017/02/26 20:09)

Andrzejj87

Dziękuję bardzo weryfikacje. (2017/02/28 20:26)